Ubuntu Wiki TR

Başlatan LoGoS, 29 Kasım 2008 - 20:07:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LoGoS

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle kendimi tanıtayım, 2006 senesinden beridir Ubuntu kullanıcısıyım, şu an içinde 8.04'ü kullanıyorum. Çevremdeki herkese de Ubuntu kullanmaları için tavsiyelerde bulunuyor ve onlara destek olmaya çalışıyorum. Bir Bilgisayar Mühendisi olarak Windows işletim sisteminin gereksizliğinden bahsediyorum onlara.

Kullandığım araçlarla yaşadığım sorunlar nedeniyle sistemimi ingilizce kullanıyorum. Ancak en son arkadaşa Türkçe sistem kurduğumuzda, sistemdeki yarı Türkçe yarı İngilizce ibareler beni şaşırttı. Tam olarak sistem Türkçe'ye çevrilmiyor.

Bugün de bir problemle karşılaştım, genelde bir forumda how-to bulur oradan takip ederdim ama bu sefer yolum Ubuntu Resmi İngilizce Wiki sayfasına düştü. Ancak orada eskiden görmekte olduğum Türkçe linki yoktu. Bu siteyi bildiğim için bu siteye baktım ve kendinize ait bir Wiki sayfamızın olduğunu gördüm.

Şimdi admin arkadaşlara bir sorum olacak. Kısa dönem için; bu wiki sayfasında eğer tüm sürümler için notlar ve kılavuzlar yer alıyorsa onu Resmi Wiki sayfasından bağlayalım bence. Eğer her sürüm için notlar yok ise, oradan kılavuzlara linkler verelim(Mesela forumlarda yayınlananlar). Uzun dönem için ise; şöyle bir göz attım foruma ve bazı programların Türkçe'leştirme çalışmalarını gördüm. Bunlara gerçekten önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Görüşmek üzere, saygılarımla...

heartsmagic

Sistem tam olarak Türkçe'ye dönüyor. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2256.0.html
Ancak %100 Türkçe isteniyorsa bu ne yazık ki mümkün değil. Birçok programa Türkçe desteği yok ve bu söylendiği gibi üzerinde durulması gereken bir konu.

Wiki'nin belirtilmesi gerekir denilen bağlantı adresi neresi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Şu an Ubuntu Türkiye çatısı altında Wiki tayfasını kurmaya çalışıyoruz. Diğer tayfalar kuruldu ve görev aldıkları alanda ellerinden geleni yapıyorlar. Eğer Wiki Tayfası için katılım olmazsa Wiki konusunda büyük çalışmalar beklememek lazım, Wiki tayfasına katılmak için başvuran daha olmadı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasanyılmaz

# LoGoS

Türkçeleştirme konusunda çalışmalar devam ediyor. Ancak çalışmalara katılan sayısı az olduğundan biraz yavaş ilerliyoruz. Ayrıca kullandığınız sürüme göre de sistemin Türkçeleşme oranı değişik olabilir. Bizim çalışmalarımız her zaman çeviri yapılabilecek son sürüm üstünde.

Çevirisi olan paketler ile toplam paketlerin (sistemin Türkçeleşme) oranı yaklaşık olarak:
8.04'te 409963-158820/409963=0,61
8.10'da 466168-185886/466168=0,60

Yüzde altmış düşük bir oran olsa da günlük işlerde kullanılan programların çoğu Türkçe. Buna karşı Türkçe olması gerektiğini düşündüğünüz programları "Ubuntu Çevirileri" bölümünde paylaşırsanız memnun oluruz.

LoGoS

@heartsmagic
Benim bahsettiğim wiki sayfası burası http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Intrepid bir sorun aradığınızda google'ın getirdiği ilk yerlerden birisi. Ben üye olup oradakileri en azından Türkçe'leştirmeye çalışıyorum. Sizin wiki sayfalarınıza ya da forumlarınıza linkleri bağlıyorum.

@hasanyılmaz
Benim sistem için dil desteği yok dememin sebebi, Sistem menüsü altındaki bir çok öğede bile isimlerin Türkçe olmamasıydı. Programları pek kullanamadım, o yüzden program olarak bir isteğim olamaz.

@Eren
Wiki sayfanızı gördüm, umarım arkadaşlar katılımları arttırırlar, en azından ingilizce yazılan how-to lara denk gelip uğraşanlar onların Türkçe lerini yazabilirler.

heartsmagic

@LoGoS, o wiki Ubuntu'nun resmi wikisi değil. Ubuntu'nun resmi wiki sayfası: https://wiki.ubuntu.com/
Ancak Ubuntuguide sitesini severim. Zamanında 6.06 için olan belgeyi bir başka platform üzerinde Türkçeye kazandıranlar arasında ben de vardım. Yeni sürüm çıktığında oraya da el atsak güzel olabilir. Sen bağlantıları ekliyorsan bu da çok iyi. Eğer vakit bulursak oradaki belgeye de el atalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.