9.04 guncellestirmesi elektrik kesildigi icin yarım kaldı sonrası kötü....

Başlatan senmut, 28 Kasım 2008 - 12:03:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senmut

8.10 dan 9.04 e yukseltırken elektrık gidip geldi,son kısım kalmıstı ama yarım kalmıs oldu.

unclean shutdown dedi ve acılırken 388 kadar sayıyor ve enson root@tx-desktop satırına dusunuyor.

fakat onun oncesınde sunlar yazıyor

* an automatic file system check(fsck) of the root filesystem failed. a manual fsck must be performed. then the system restart the fsck should be performed ın maıntenance mode with the root filesystem mounted in read-only mode
* the root filesystem is currently mounted in read-only mode. a maintanence sheel will now be started
after performing system maintanence press control d to terminate the maintanence shell and restart system..

bash: no job control in this shell

ne yapmalıyım

heartsmagic

Ctrl+D ile devam etmiyor mu?
Konsolda:

fsck.ext3 /dev/bölüm_numarası ne diyor.

Her şeyden önemlisi neden 9.04'e yükseltmek istedin? Geri bildirim yapmak için mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

immortal

heartsmagic

Alıntı yapılan: immortal - 28 Kasım 2008 - 15:39:00
9.04'ün desktop edition'ı var mı ki?

Yükseltme yapılabilir. Şu an çıkmış bir alfa ISO var mı bilmiyorum ancak depoları ayarlayarak yükseltilebilir. Fakat defaatle söylediğim üzere bu iş sadece ama sadece geri bildirim için yapılmalı. Yükselttiğinizde elinizde her gün bir başka problemi çıkan Ubuntu'dan başka bir şey geçmez.

senmut

Haklısınız kurmamalıydım ama ubuntu yüzünden güncelleştirme bağımlısı oldum, gördüm mü basıyorum yükseltmeye.

Sisteminizde 1 bozuk paket bulunuyor!
"Bozuk" süzgecini kullanarak bunu görebilirsiniz. bunu nasıl çözebilirizz?

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Kasım 2008 - 16:49:01
Alıntı yapılan: immortal - 28 Kasım 2008 - 15:39:00
9.04'ün desktop edition'ı var mı ki?

Yükseltme yapılabilir. Şu an çıkmış bir alfa ISO var mı bilmiyorum ancak depoları ayarlayarak yükseltilebilir. Fakat defaatle söylediğim üzere bu iş sadece ama sadece geri bildirim için yapılmalı. Yükselttiğinizde elinizde her gün bir başka problemi çıkan Ubuntu'dan başka bir şey geçmez.

senmut

E: Could not get lock /var/cache/apt/archives/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: İndirme dizini kilitlenemiyor

bu sanırım bozuk olan

heartsmagic

Bozuk olan paketlere Synaptic ile bakabilirsin. Sol tarafta Bozuk paketler bölümü gibi bir şey göreceksin.
Uçbirimde de deneyebilirsin:

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade

Ancak ya Synaptic kullan ya da aptitude. Synaptic açıkken aptitude kullanamazsın.

Ayrıca sistem açılma sorununun düzelip düzelmediğini, düzeldiyse nasıl düzeldiğini yazarsan sevinirim.

senmut

Dediginiz komutlari eve dondugumde yazacagim.synaptic kisimdaki bozuk suzgeci bulmustum ama yuklenmiyor 1 hata veriyordu libn. Gibi bir hata veriyordu.
(Bu siteye blackberry ile ulasim ve yazi yazmak hic kolay degilmis)
Bilgisayarin acilmasi eskisi gibi degil siyah ekranda login soruyor sonra root a dusuyor ve ben startx yapiyorum oyle aciliyor.
Guncellestirmelerin hepsini yapti tek o mimi tipinde bir programi kuramadi.
Bazen kapat tusuna bastigimda cok bekliyor.
Tesekkur ederim ilginize

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Kasım 2008 - 02:01:05
Bozuk olan paketlere Synaptic ile bakabilirsin. Sol tarafta Bozuk paketler bölümü gibi bir şey göreceksin.
Uçbirimde de deneyebilirsin:

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade

Ancak ya Synaptic kullan ya da aptitude. Synaptic açıkken aptitude kullanamazsın.

Ayrıca sistem açılma sorununun düzelip düzelmediğini, düzeldiyse nasıl düzeldiğini yazarsan sevinirim.

heartsmagic

senmut

son durum :

1-Ubuntu eskiden renkli ekranda login sorardı, fakat şimdi siyah ekranda login düşüyor sonra yazdıktan sonra startx ile açılıyor.
2-sizin belirttiğiniz kodları girdim onların işlemleri yapıldı, fakat güncelleştirme yöneticisinde iki uygulama, gimmix ve twinkle
pasif durumda duruyor, zaten daha önce yüklemeye çalışıp yüklenemeyen programlar bunlar.

sün akşam yeni güncelleştirme ve kismi yükseltme çıktı onları yaptım, şuan benim çalışmamı engelleyecek bir durum yok fakat bu
iki programın pasif durması ve bilgisayarın renkli ekranla açılmaması ve bazen kapat komutuyla kapıtılamaması sinir bozucu, ama
çözüm bulunana kadar böyle idare edilebilir.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Kasım 2008 - 06:07:12
Son durum nedir şimdi?

heartsmagic

Giriş ekranı derken sanırım GDM'yi kast ediyorsun. Konsola düşüp giriş yaptıktan sonra startx deme, GDM'yi çalıştır.

sudo /etc/init.d/gdm start

Eğer çalışıyorsa başlangıçta aktif olmuyor demektir. Eğer çalışmıyorsa sorun var demektir.

Yaşadığın sorunlar 9.04 için çok normal. Sürüm henüz alfa seviyesinde bile değil yanlış bilmiyorsam. Bence sorunsuz bir sistem istiyorsan temiz bir 8.10 kurulumu ile yola devam et. Aksi takdirde bu tecrübesiz halinle çok sorun yaşar, büyük ihtimalle çözemez ve sormak zorunda kalırsın.

senmut

hayır bu kodlar çalışmıyor

sudo: /etc/init.d/gdm: command not found

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Kasım 2008 - 23:11:55
Giriş ekranı derken sanırım GDM'yi kast ediyorsun. Konsola düşüp giriş yaptıktan sonra startx deme, GDM'yi çalıştır.

sudo /etc/init.d/gdm start

Eğer çalışıyorsa başlangıçta aktif olmuyor demektir. Eğer çalışmıyorsa sorun var demektir.

Yaşadığın sorunlar 9.04 için çok normal. Sürüm henüz alfa seviyesinde bile değil yanlış bilmiyorsam. Bence sorunsuz bir sistem istiyorsan temiz bir 8.10 kurulumu ile yola devam et. Aksi takdirde bu tecrübesiz halinle çok sorun yaşar, büyük ihtimalle çözemez ve sormak zorunda kalırsın.

heartsmagic

gdm bir şekilde sistemden kaldırıldı mı acaba?

sudo aptitude install gdm

ile bir kurmayı dene bakalım.

senmut

düzeldi gdm çalışıyor fakat açılırken :

nvidia 173.14 1.2 failed
your system is required to KVM
sadc not enable in /etc/dev sysstat not starting diye

açılırken 3 satır hata veriyor.

onun dışında sorun yok

teşekkürler

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Aralık 2008 - 00:14:41
gdm bir şekilde sistemden kaldırıldı mı acaba?

sudo aptitude install gdm

ile bir kurmayı dene bakalım.

heartsmagic

Eğer çalışıyorsa uyarıları es geçebilirsin. Ancak dediğim gibi şu an kullandığın sistem oldukça kararsız durumda.