mozilla thunderbird

Başlatan divahome, 28 Kasım 2008 - 10:04:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

divahome

Arkadaşlar merhaba. Forumda aradım ama bulamadım. Ben Thunderbird'de Türkçe karakter sorunu yaşıyorum. Karakteri Türkçe yap desem dahi soru işareti ve değişik karakterler görüyorum mailde, çözemedim yardımcı olur musunuz?

Bir de Evolution'ı kaldırmışım tekrar yükleyemedim, Ekle-kaldır^'da işaretli ama uygulamalarda yok.

heartsmagic

Diğer programlarda Türkçe karakter sorunu yok mu?
Evolution'ı kaldırdığına emin misin? Uçbirimde
evolution yazdığında program açılıyor mu?
Şu komut ne döndürüyor?

dpkg -l | grep evo
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

divahome

evolution yazınca açılıyor

komut girince

i  evolution                                  2.24.2-0ubuntu1                         groupware suite with mail client and organiz
ii  evolution-common                           2.24.2-0ubuntu1                         architecture independent files for Evolution
ii  evolution-data-server                      2.24.2-0ubuntu1                         evolution database backend server
ii  evolution-data-server-common               2.24.2-0ubuntu1                         architecture independent files for Evolution
ii  evolution-data-server-dev                  2.24.2-0ubuntu1                         Development files for evolution-data-server
ii  evolution-dbg                              2.24.2-0ubuntu1                         debugging symbols for Evolution
ii  evolution-dev                              2.24.2-0ubuntu1                         development library files for Evolution
ii  evolution-exchange                         2.24.2-0ubuntu1                         Exchange plugin for the Evolution groupware
ii  evolution-exchange-dbg                     2.24.2-0ubuntu1                         Exchange plugin for Evolution with debugging
ii  evolution-plugins                          2.24.2-0ubuntu1                         standard plugins for Evolution
ii  evolution-plugins-experimental             2.24.2-0ubuntu1                         experimental plugins for Evolution
ii  evolution-webcal                           2.24.0-0ubuntu1                         webcal: URL handler for GNOME and Evolution
ii  evolvotron                                 0.5.0-1                                 Generator of textures through interactive ev
ii  libebackend1.2-0                           2.24.2-0ubuntu1                         Utility library for evolution data servers
ii  libebook1.2-9                              2.24.2-0ubuntu1                         Client library for evolution address books
ii  libecal1.2-7                               2.24.2-0ubuntu1                         Client library for evolution calendars
ii  libedata-book1.2-2                         2.24.2-0ubuntu1                         Backend library for evolution address books
ii  libedata-cal1.2-6                          2.24.2-0ubuntu1                         Backend library for evolution calendars
ii  libedataserver1.2-11                       2.24.2-0ubuntu1                         Utility library for evolution data servers
ii  libedataserver1.2-dev                      2.24.2-0ubuntu1                         Utility library for evolution data servers (
ii  libedataserverui1.2-8                      2.24.2-0ubuntu1                         GUI utility library for evolution data serve
ii  mail-notification-evolution                5.4.dfsg.1-1build1                      evolution support for mail notification
ii  openoffice.org-evolution                   1:2.4.1-11ubuntu2.1                     Evolution Addressbook support for OpenOffice
ii  opensync-plugin-evolution                  0.22-2ubuntu2                           Evolution plugin for opensync

heartsmagic

O zaman sadece menülerden silmişsin demektir.

infofatihozturk

Herkese tekrar merhabalar:),
Benim merak ettiğim evolution ile ilgili her şeyi sildiğimizde Gnome' da bir çökme veya daha doğru bir ifade Gnome masa üstümde bir sorun olur mu? (Bir keresinde Gnome masaüstüde Evolution tamamen kaldırınca silinmişti). yok olmuştu. Belki de ben yanlış bir şeyler yaptım. Benim dpkg -l | grep evo komut çıktım aşağıdaki gibi. Bunları da silsem bir sorun çıkar mı tekrar emin olamıyorum.

fatih@fatih-laptop:~$ dpkg -l | grep evo
ii  evolution-data-server                      2.26.1-0ubuntu2                      evolution database backend server
ii  evolution-data-server-common               2.26.1-0ubuntu2                      architecture independent files for Evolution
ii  libebackend1.2-0                           2.26.1-0ubuntu2                      Utility library for evolution data servers
ii  libebook1.2-9                              2.26.1-0ubuntu2                      Client library for evolution address books
ii  libecal1.2-7                               2.26.1-0ubuntu2                      Client library for evolution calendars
ii  libedata-book1.2-2                         2.26.1-0ubuntu2                      Backend library for evolution address books
ii  libedata-cal1.2-6                          2.26.1-0ubuntu2                      Backend library for evolution calendars
ii  libedataserver1.2-11                       2.26.1-0ubuntu2                      Utility library for evolution data servers
ii  libedataserverui1.2-8                      2.26.1-0ubuntu2                      GUI utility library for evolution data serve
fatih@fatih-laptop:~$

Birde acaba hiç birinizin başına geldi mi; Thunderbird' de Cevapla seçeneği ile mailleri gönderdiğimde yazılar ekrana çok geç düşüyor ve çok sık ekran kararması oluyor ancak bu mail yazmama engel teşkil etmiyor. Ama yazılar klavyede yazdığımdan çok sonra ekranda beliriyor. Forumda aradım ama belki doğru kelimelerle aramamış olabilirim. Veya yukarıdaki bütün evolution ile ilgili olan dosyaları kaldırırsam çözüm olabilir mi?

Herkese tekrar merhabalar.

Teşekürler

ironic

Evet olur. Sistem özellikle evolution-data-server bileşenine fazlasıyla bağlı. Gnome uygulamalarının bazıları internete bu bileşenle çıkıyor.  Ben kısmi olsa da kaldırmıştım bir sorun çıkarmadı. Tamamen kaldırılamadığından uzun vadede sorunlar olabilir. Bu konuda Ubuntu Brainstorm sitesinde fazlasıyla tartışma mevcut. Ubuntu geliştiricileri bu konuda şimdilik evo ' da ısrarlıymış.

localhost

Evo Ubuntu ile öntanimli geliyor. Cogu Gnome Paketide haliyle buna bagimli. Kaldirma isleminde bir kac gnome kütüphanelerini kaldirmaya calisiyor, kütüphanelerde bir baskalarina bagli bu sekilde corap skögü gibi gidiyor programlar :) Bu yüzden paketler hakkinda genel bilgiye sahip degilseniz. Sisteme zarar verme ihtimaliniz cok yüksek bir olasiliktir.
Linux LPIC1 - MCSA

btermeli

Thunderbird öntanımlı ayarlarını tekra yüklersen sanırım yardımcı olur. Bunu için saklayacak maillerini kaydettikten sonra  home klasörü altındaki .mozilla-thunderbird klasorunu silmen gerekli.

NOT: Sildigin klasör tüm ayarlarının tutuldugun yerdir, yeniden ayar yapman gerekir.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Sadece Evo'nun kendisini kaldırmak sorun olmaz. Diğer paketleri kaldırırken neler kalkıyor diye bakılabilir. Sistem bileşenlerinin göbekten bağlı olduğu bazı evo paketlerine dokunmadıktan sonra sorun çıkacağını sanmıyorum. Kaldı ki kendim de kurulumdan sonra Evo'yu kaldırırım.