Ubuntu'da TouchScreen

Başlatan xwes, 28 Kasım 2008 - 01:42:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Geçen bir yerlerde okumuştum windows'tan TouchScreen destegi geliyor diye. Bilmiyorum belki de bayat bir haberdi. Ama merak ettim linux bu konuda nerede diye, hemen youtube'da aradim ve bunu buldum;
http://www.youtube.com/watch?v=Yx9FgLr9oTk

Iki yil once eklenmiş bir video :) Eger windowsta yeni geliyorsa vay zavallinin haline...

metinsanli

Bu videoyu Compiz çıktığında bulup izlemiştim 2 sene önce. Grafik nasıl akıyor bea... diye tekrar tekrar izlemiştik. Bu grafikler için en az 2000 liralık sistem gerekir diye yorum yaparken 64MB'lık ekran kartında çalıştığını öğrendiğimde çok şaşırmıştım. :) Neyse, benim bildiğim Touch screen desteği Ubuntu'dan önce Debian'da çok uzun süredir vardı. Ubuntu'da bir Debian türevi olduğu için touchscreen kullanımında aynı derecede ileride. görmek isteyenler yuutuptan bakabilirler.

frtxyz

Biraz önce arkadaşım HP Pavilion dv6 laptobunda USB den çalıştırarak denedim, açılıştan itibaren dokunmatik ekran çalışıyordu, bana da çok ilginç geldi ama helal olsun bu ubuntuya :D birazdan ubuntuyu makinaya yükleyeceğim ve daha detaylı inceleme şansımız olacak, gelişmeleri buradan geçerim.
Samsung R530 Dizüstü Bilgisayar
Nvidia Geforce 310M
Intel i3 2.1 GHZ

Windowsta neymiş :D hayata pencerelerden bakma; dışarı çık. Hayat sokaklarda. UBUNTU...

nebiaydogdu

aslında konuyu anlayamadım
öncelikle şunu bilmenizde fayda var touchscreen işletim sistemi özelliği değildir ve desteklememe gibi bir şey olamaz siztemde eğer mouse çalışıyorsa işletim sistemi ne olursa olsun touchscreen de çalışır ve sistem de onu mouse olarak algılar yaklaşık 9-1 yıl öncesinde yaptığımız dos tabanlı restoran otomasyon kiosklarında  bile touchscreen kullanabiliyorduk  gerisini siz düşünün haa ayrıca debiandaki extra destek şudur sistem touchscreen i mosue dan ayırır ve hassasiyetini yükseltir bazı grafikleri de touchable hale getirir o kadar
bugün pc kullanıcılarının büyük bir bölümü touch panellerin ucuzlaması ile birlikte 200$ altında bir fiyata bu panellere sahip olabilir ekranın lcd panelinin önüne takılan şeffaf bir panel olup usb ye dahilden veya harici olarak bağlanır bu işi profesyönellere yaptırmak isterseniz 350TL civarında bir maliyeti olur

net-stat

Alıntı yapılan: nebiaydogdu - 19 Ocak 2011 - 16:33:28
aslında konuyu anlayamadım
öncelikle şunu bilmenizde fayda var touchscreen işletim sistemi özelliği değildir ve desteklememe gibi bir şey olamaz siztemde eğer mouse çalışıyorsa işletim sistemi ne olursa olsun touchscreen de çalışır ve sistem de onu mouse olarak algılar yaklaşık 9-1 yıl öncesinde yaptığımız dos tabanlı restoran otomasyon kiosklarında  bile touchscreen kullanabiliyorduk  gerisini siz düşünün haa ayrıca debiandaki extra destek şudur sistem touchscreen i mosue dan ayırır ve hassasiyetini yükseltir bazı grafikleri de touchable hale getirir o kadar
bugün pc kullanıcılarının büyük bir bölümü touch panellerin ucuzlaması ile birlikte 200$ altında bir fiyata bu panellere sahip olabilir ekranın lcd panelinin önüne takılan şeffaf bir panel olup usb ye dahilden veya harici olarak bağlanır bu işi profesyönellere yaptırmak isterseniz 350TL civarında bir maliyeti olur

AVM'lerde görüyorumda dokunmatik ama ekrana basınca farenin imlecini görüyorum  :)
Windows üzerinde bir program tam ekran çalışıyor mantık olarak böyle çalışma sistemleri kioskların.
İmlecinden windows olduklarını anlıyorum benim gördüklerim tabi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ocak 2011 - 17:35:55

Ubuntu unity'de ne kullanır bu monitörler.
Biraz daha ucuzlarsa alıcam

http://www.netsiparis.com/detay/20511140004/HP-19-WIDE-DOKUNMATIK-MONITOR

http://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?productId=bd52110&categoryId=108811#Gorseller
Yıldırımlar Yaratan Bir Irkın Ahfadıyız..

nebiaydogdu

genelde öyle ama genelde müşteri eğilimi imleç gözükmesin şeklinde oluyor programcılar da şeffaf imleç kullanıyor :)
kioskların çalışma sistemi windows gui tam yüklenmeden fullscreen bir program çalıştırıyorsunuz o kadar
aslında ATMlerde de durum çok farklı değil tek fark işletim sistemi...