"Özgür Yazılım ve Linux" Hakkında Sunum

Başlatan haritsu, 28 Kasım 2008 - 00:16:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haritsu

Merhaba Arkadaşlar,

Öğrenim gördüğüm üniversitede "Linux Etkinlikleri" adı altında birçok Özgür Yazılım ve Linux Etkinliği düzenlemeye çalışıyoruz. Bunlar ne kadar yeterli geliyor bilemiyorum. Ancak şu aralar Türk Dili ve Edebiyatı dersi için bir sunum hazırlamam istendi.

Bende bu derste Bilgisayar Programlama okuyan ve gece gündüz bilgisayar başında olan bu insanlara verilebilecek en ilginç ve dinlenilesi konunun; "Microsoft karşısında Özgür Yazılım ve Linux" olduğunu düşünüyorum.

Sununun başlıkları şöyle olabilir;

"Windows varken, Neden Linux?"
"Windows'tan Linux'a geçmek için 50 Neden!" vb...

Bu anlamda sınıftaki insanlara verebileceğim nadir ve ilginç olan bilgileri toparlamam gerekiyor. "Ne zaman çıkmış", "Kim Yapmış?" gibi başlıklardan çok, insanları tatmin eden ve windows denen illetten kurtarmak için geçerli sebepleri anlatmam gerekiyor.

Örneğin; Windows ile yapılandırılan bir ofisteki bilgisayarda ortalama lisans maliyetini anlatıyorum. Karşısında ise ne kadar para kazanabileceğimizi anlatıyorum.

Buna benzer önerilerileri olan arkadaşları bekliyorum :)

Ayrıca sonradan ekliyorum ( unutmuştum );
Ubuntu Shipit üzerinden Special Request ile sınıftaki öğrenci sayısına yaklaşık bir sayıda Ubuntu CD'leri istedim gerekçesini yazarak. Ancak 4-6 haftayı bulduğu için sunu süresini geçecek sanırım CD'lerin gelmesi. Önümdeki maksimum 2-3 hafta var sunu için. Bundan dolayı CD konusunda yardımcı olabilecek arkadaş var mı? :) Biran önce edinmem gerekiyor. Özellikle Şu ubuntu'nun gönderdiği özel CD kabında gibi ... Sınıfta vermek istediğim çok kişi olacak sunu sonucunda :)

heartsmagic

Linux'culara gece gündüz yardım etmek için (hem de gönüllü olarak) koşturan delilerden bahsedebilirsin :P
Var mıymış Windows kullanıcılarının böyle ortamları :D
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

haritsu

Ubuntu-Tr'nin istatistiksel ekran görüntüsünü aldım bile heartsmagic :)

Çağlar

We got a badass over here!

heartsmagic

Alıntı yapılan: haritsu - 28 Kasım 2008 - 01:38:27
Ubuntu-Tr'nin istatistiksel ekran görüntüsünü aldım bile heartsmagic :)

Her şeyi anlatır tek kare :D

haritsu

Cidden bu konuda insanları şaşırtacak ve çıkışta; yahu bende Linux'a geçmek istiyorum deyip gerçekten Windows'a karşı cephe aldırtacak şeyler olması lazım :D !

atomkarinca

Burada bence Richard Stallman'a biraz kulak vermek lazım.

"Bize küçükken büyüklerimiz görgü kurallarını öğretirken şöyle derdi: eğer elinizde şeker varsa arkadaşınızla da paylaşın. Şimdi eğer bana derseniz ki 'Programını kimseye verme', bu benim için görgüsüzlüktür. Komşuma bile yardımcı olamadıktan sonra neyime yarar benim o program?"

Aslına bakarsanız Linux tamamiyle insan doğasına hizmet eder. Çünkü gelişimi tamamen doğaldır, insanlar kendi vaktini, emeğini harcar; kendine mâl etmez, ortak malıdır der; karşılığında beklediği en fazla bir teşekkürdür. Eğer hayata bakarsanız, komşuluk, akrabalık ilişkileri de tamamen böyledir.

Diğer ekonomik sebepler, virüslerin olmaması, daha hızlı olması, bunlar sadece zahirî sebeplerdir. İnsanı Linux'a çeken en büyük sebep de budur bence.

Bunun dışında bir blog'da okumuştum, yazarın çok güzel bir çıkarımı vardı. Yine bu zahirî sebepleri sıralayıp bunları aslında mantıksal bir sebep söyleyebilmek için aklımızda bulunduruyoruz. Linux kullanmamızın asıl sebebi ise eğlenceli olması.

Gördüğünüz gibi Linux kullanmak sadece maddî değil manevî açıdan bile Windows kullanmaktan daha üstün. Diğer sebepleri her yerde bulabilirsiniz.

Bedreddin

http://www.whylinuxisbetter.net/
50 neden gibi birşey geçmiş, bu adresin faydası olacaktır sunumun metin kısmına :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

haritsu

atomkarinca harikasın :) Beklediğim böyle birşeydi. İnsanları derinden etkileyebilecek ve "Neden Linux?" sorusunu direttiğimizi anlamalı. Bu cinsten birşeyler bekliyorum. Tekniğinden çok, neden ve nasıl yapıldığına dikkat çekmek istiyorum.

Verbatim verdiğin adres harika bir derleme oluşturmuş durumda. Teşekkürler.

Burak

haritsu

haritsu

Arkadaşlar selam,

Uzun süre önce bu başlığı açmıştım. Ancak hazırladığım sunumu okulda henüz sunabildim. Bu başlığa eklemem gerektiğini düşündüm. Umarım bir gün birilerinin işine yarar :)

Şuradan indirebilirsiniz;

Veya şuradaki slideShare üzerinden inceleyebilirsiniz...

neoberg

canosayan

Alıntı yapılan: haritsu - 17 Haziran 2009 - 00:13:31
Arkadaşlar selam,

Uzun süre önce bu başlığı açmıştım. Ancak hazırladığım sunumu okulda henüz sunabildim. Bu başlığa eklemem gerektiğini düşündüm. Umarım bir gün birilerinin işine yarar :)

sunumu kendi adıma facebookta paylaştım.
bu sunumu wikiye uyarlasak nasıl olur?

bu konuda başı çekmek ister misiniz?
Chmod bizim işimiz.

Yusuff

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Kasım 2008 - 00:29:32
Linux'culara gece gündüz yardım etmek için (hem de gönüllü olarak) koşturan delilerden bahsedebilirsin :P
Var mıymış Windows kullanıcılarının böyle ortamları :D

Yok ama Windows7'yi Türkçeye gönüllü çevirmeye çalışanları gördüm. Onlara "yapmayın Microsoft size yedirmez" dedim. "Biz halkımız için yapıyor dediler." :) Tabi beceremediler.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

haritsu

Alıntı yapılan: neoberg - 17 Haziran 2009 - 12:40:35
Dinleyicilerin tepkisi nasıl oldu?

Sınıfın büyük kısmına ubuntu kurdum ve şu an kullanıyorlar :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Haziran 2009 - 00:09:28

Alıntı yapılan: canosayan - 17 Haziran 2009 - 12:51:04
Alıntı yapılan: haritsu - 17 Haziran 2009 - 00:13:31
Arkadaşlar selam,

sunumu kendi adıma facebookta paylaştım.
bu sunumu wikiye uyarlasak nasıl olur?

bu konuda başı çekmek ister misiniz?

Teşekkürler paylaşımınız için :)

Hazırladığım sunum özgür bir sunumdur :) Aslını bozmadığınız sürece istediğiniz gibi kullanabilirsiniz :)

Yardımcı olabileceğim bir nokta varsa memnun olurum.

heartsmagic

@haritsu eline sağlık. Sunum oldukça özendirici olmuş, sanırım beğenenlerin sayısı çok olmuştur.
Benim ufak tefek gördüğüm eksiklerin haricinde sadece bir tane büyük yanlışlık var. Pardus, Uludağ Üniversitesi öğrencileri tarafından başlatılmadı. Malum, TÜBİTAK/UEKAE destekli bir dağıtımdır kendisi.

haritsu

Evet sonradan farkına vardım :) Sunum'u (içeriğini) çok uzun süre önce hazırlamıştım :)

heartsmagic

Tamamdır o zaman. v.1.1 olarak bir başka yerde sunum yaparsan elden geçirirsin :)

neoberg

Alıntı yapılan: haritsu - 18 Haziran 2009 - 00:06:24
Sınıfın büyük kısmına ubuntu kurdum ve şu an kullanıyorlar :)

Tebrikler, gerçekten sevindim.  :)