Hard disk hız farkını farketmiş miydiniz ?

Başlatan Sadalmelik, 27 Kasım 2008 - 23:47:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sadalmelik

Merhabalar tam olarak emin olmak için bir kaç deneme yaptım ve en sonunda bugün karara vardım.
ubuntu ve vista arasındaki harddisk hızlarını ölçmeyi denedim.
700 mb ve 10 gb lık dosyaları bir hardiskten diğerine kopyalama ve kesme ,
700 mb ve 10 gb lık dosyaları bir harddiskten diğer bir harici harddiske ya da flash diske kopyalama ve kesme denemelerinde bulundum.

Sonuç olarak ubuntu vistayı yüzde 18 ile yüzde 20 arasında geçmeyi başarmıştır. Örnek vermem gerekirse ;

700 mb lık bir iso dosyasını vistada başka bir dosya bölümüne taşımaya kalktığımda saniyedeki hız ortalama 18mb la başlayıp maximum olarak 21 mb ile 21,5 mb a kadar çıkıyorken ubuntu ile aynı işlem ortalama 20 mb ile başlayıp daha hızlı bir oranla artış göstererek 24 mb ile 24.5 mb hızlarına ulaşmıştır. Vistanın taşımaya başlama hızından en yüksek performansına çıkış hızındaki geçen süre ubuntudan 3 kat daha fazladır. Buna da örnek verecek olursak 10 gb lık bir dosyayı vistada taşırken taşıma hızının maximuma ulaşması 30 sn sürerken bu süre ubuntuda maximum 7 ile 10 saniye sürmektedir. Bu durumda dosya koplayalama ve kesip taşıma işlemi benim amatör olarak deneme ortamımda ubuntu kazanmıştır.

Not :  bu işlem ek bir program kullanılmadan yapılmıştır. Herhangi bir kesinliği yoktur sistemler üzerinde değişiklik göstermesi olasıdır. Her iki işletim sisteminin testi aynı bilgisayarda denenmiştir.

Forumda daha önceden tartışılmışsa affola. Harddik hızı olarak arama yaptım ancak gerekli sonucu bulamadım.

heartsmagic

Daha önce böyle bir tecrübesini paylaşan olmamıştı, sağol :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Kasım 2008 - 00:25:32
Daha önce böyle bir tecrübesini paylaşan olmamıştı, * sağ ol :)

Bende bir hızlılık farketmiştim. Bence ubuntu ile alakalı bir durum değil. EXT3 dahamı hızlı?

heartsmagic

Ubuntu derken elbette Linux genelleştirmesi yapılıyor ve bu genelleştirmeye ext3 de dahil. Belki xfs veya jfs daha da fark ettirir bunu :)

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Kasım 2008 - 12:13:07
Ubuntu derken elbette Linux genelleştirmesi yapılıyor ve bu genelleştirmeye ext3 de dahil. Belki xfs veya jfs daha da fark ettirir bunu :)

Merak ettim şimdi. Fat32'ye Linux kurulur mu ?

heartsmagic

Zamanında yapan dağıtımlar varmış ancak Ferrari'yi taşlık yolda kullanmaya benziyormuş.

atomkarinca

Ben şu anda ReiserFS kullanıyorum ve çok memnun olduğumu söyleyebilirim. USB ortamlardan kopyalama yaparken hız farkı gerçekten farkediliyor.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Kasım 2008 - 15:21:10
Zamanında yapan dağıtımlar varmış ancak Ferrari'yi taşlık yolda kullanmaya benziyormuş.

Winlinux vardı zamanında Fat32'ye kuruyordunuz.  http://en.wikipedia.org/wiki/WinLinux

metinsanli

...teşekkürler azureel,
Arkadaşlar Ubuntu yada genel olarak Linux için disk formatları performansa fark ettiriyormu. Bu konuda kullanan arkadaşlar yorum yazabilirmisiniz.

xxx3

ben pek farklı formatlarda kullanmadım ama genelde hız konusunda etki ediyor diye biliyorum hatta ext4 dosya sistemi ile ilgili bir yazı çıkmıştı bende sormuştum ne kadar önemli bu dosya sistemi diye .Bana kalırsa bir işletim sisteminin hızını belirleyen kernel ve dosya sistemidir şahsi fikrim üstadlar neder bilemem :D

heartsmagic

xxx3

metinsanli

Biraz araştırdım, yapılan yorumlara istinaden bundan sonra ki kurulumda kesinlikle ReiserFS kullanacağım. Çok fazla teknik detay veremiyorum:) ama bende şöyle yorumlayayım; Ext3 veya ReiserFS kullanılması performans ve veri güvenliği için çok önemli. Fakat bu iki FS arasında ReiserFS gelişim süreci bitmiş, sağlamlığı kanıtlanmış ve hızlı olmasından dolayı öne çıkıyor. Ext3 ise sadece hız konusunda biraz geride.

heartsmagic

Bu yazılanlardan sonra aşağıdaki bağlantıyı vermek şart oldu. Zamanında başka yerlere de geçmiştim ve çok beğenilmişti.

http://linuxgazette.net/122/piszcz.html

İki sene öncesine ait olsa da dosya sistemleri aşırı derecede değişiklik göstermediler.

Çağlar

Testlere göre genel olarak ext3 iyi gibi ki ben memnunum nazar değmesin çok iyi kereta :)
We got a badass over here!

Gimp Uzmanı

ReiserFS hep bir numara Ext3'ten ReiserFS'ye terfi etmek lazım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 30 Kasım 2008 - 05:36:12
ReiserFS hep bir numara Ext3'ten ReiserFS'ye terfi etmek lazım.

Açıkçası birçok dosya sistemini denemiş biri olarak ne onun ne de şunun öyle uçar kaçar olduğunu görmedim. Hepsinin kendisine göre artısı var. Bu konuda da Linux dağıtımları konusunda olduğu gibi fanatik olmamak lazım.

metinsanli

Kesinlikle katılıyorum. Bende inceledim gerçekten aralarındaki farklar her unsurda değişiklik gösteriyor. Bu test raporu çok ayrıntılı, hangi FS'in size uygun olacağını seçerken işinizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.