Ubuntu'nun Satışı yasalmıdır?Universite kulüpleri

Başlatan dronewerq, 24 Kasım 2008 - 21:31:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dronewerq

Bu bedava işletim siteminin Cdlere kopyalanıp satılması yasalmıdır?Bu konuyu forum sayfasının başka kategorisinde yazaktım ama uygun kategori bulamadım :DUbuntunun üniversitelerde ki fizik,bilgisayar kulüpleri vs. gibi öğrenci toplulukların olduğu  yerlere ulaştırılmasıyla ilgili projelerin olması gerekmezmi?

OKAN

Ubuntu cdlerinin satıldığını nereden çıkardınız?

btermeli

Sanırım birileri dronewerq'e satmak istedi, o da neden universitelere ucretsiz gonderilmiyor diyor.

Benim fikrim eğer para Ubuntu geliştiricilerine gitmeyecekse (donation) cd ücreti dısında ücret alınması yasal değil. windows'u kopyalayıp, lisans ücreti alıp satmamla aynı sey.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

OKAN

Alıntı yapılan: btermeli - 24 Kasım 2008 - 22:33:10
Sanırım birileri dronewerq'e satmak istedi, o da neden universitelere ucretsiz gonderilmiyor diyor.

Benim fikrim eğer para Ubuntu geliştiricilerine gitmeyecekse (donation) cd ücreti dısında ücret alınması yasal değil. windows'u kopyalayıp, lisans ücreti alıp satmamla aynı sey.

Evet! Neden böyle bir soru sorduğunu bende anlamadım.  :)

ciwans

Umarım ubuntuyu cd'lere kopyalayıp satma amacınız yoktur. :D
Ucretsiz sipariş verebiliyorsunuz. Eğer üniversite topluluklarına olduğunu belirtirseniz. Hayli yüksek miktarda ubuntu cd'si elinize ücretsiz bir şekilde ulaşabilir. Buradan sipariş verebilirsiniz. Yüksek miktarda siparişte. İngilizce neden bukadar çok istediğinizi açıklamanızı isteyecek.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

eren

Eğer adres bilgilerinizi, ad ve soyadınızı, üniversite adını, istediğiniz adedi ve nedenini bana özelden gönderirseniz istediğiniz adette ücretsiz olarak gönderilmesini sağlayabiliriz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

bytan

http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html

Alıntı Yap
When we speak of free software, we are referring to freedom, not price. Our General Public Licenses are designed to make sure that you have the freedom to distribute copies of free software (and charge for them if you wish), that you receive source code or can get it if you want it, that you can change the software or use pieces of it in new free programs, and that you know you can do these things.

Ubuntu için:

http://www.ubuntu.com/community/ubuntustory/licensing
http://www.ubuntu.com/community/ubuntustory/components
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

dronewerq

Sadece sordum  :D Bu arada üniversite topluluklarına gönderilmesi lazım bana göre çünkü ubuntunun yayılması için en etkili yer orası:)

eren

Alıntı yapılan: dronewerq - 25 Kasım 2008 - 14:35:39
Sadece sordum  :D Bu arada üniversite topluluklarına gönderilmesi lazım bana göre çünkü en etili yer orası:)

Etili yer ne demek? Bildiğimiz eti'den bahsediyorsak ben hiç nuga ve karamel kaplı üniversite görmedim. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Çağlar

Alıntı yapılan: Eren - 25 Kasım 2008 - 14:45:08
Sadece sordum  :D Bu arada üniversite topluluklarına gönderilmesi lazım bana göre çünkü en etili yer orası:)

Etili yer ne demek? Bildiğimiz eti'den bahsediyorsak ben hiç nuga ve karamel kaplı üniversite görmedim. :D
Olsa ne gider ama abi dimi :D
We got a badass over here!

dronewerq

Etiliyle ilgili hatamı düzeltim kardeşim:)ilk arkdaşın tahmini doğruydu bana satmak istediler ben nede olsa korsanını bulurum dedim ondan almamıştım:DBu arada evet bir fizik topluluğuuz var kulüp ve labaratuar bilgisayarlarına yüklemek istediğimizden öyle bir soru sordum cevaplarınız için teşekür ederim...

bijehr

Sadece sordum  :D Bu arada üniversite topluluklarına gönderilmesi lazım bana göre çünkü ubuntunun yayılması için en etkili yer orası:)
İnsanlar bilgisayarla windows ile tanıştıkları için linux belli bir seviyeye hitap ediyor. Bana sorarsan en etkili yer ilköğretim ve ya henüz bilgisayarla tanışmamış kimselerdir:)

Xenophobia

Peki nasıl bir ücrete satmayı teklif ettiler? Yani böyle bir cd-dvd parası mı, yoksa çok çok daha fazlası bir ücret mi? Ayrıca bunu teklif eden arkadaşların bu paraları nereye ulaştırdığını da öğrenmek lazım.

Kendi çekimlerini mi satıyorlar, yoksa orjinal mi? Merak ettim doğrusu bu fırsatçıları.

bijehr

Alıntı yapılan: Xenophobia - 25 Kasım 2008 - 15:51:42
Peki nasıl bir ücrete satmayı teklif ettiler? Yani böyle bir cd-dvd parası mı, yoksa çok çok daha fazlası bir ücret mi? Ayrıca bunu teklif eden arkadaşların bu paraları nereye ulaştırdığını da öğrenmek lazım.

Kendi çekimlerini mi satıyorlar, yoksa orjinal mi? Merak ettim doğrusu bu fırsatçıları.
Ankarada program satan tek bir yer var. Bilenler kızılayda yerini biliyor. Yıllar önce Mandrake almıştım normal bir dvd parası idi. (Şuan 5 10 ytl civarında sanırım). Muhtemelen hala öyledir. Ankara için durum böyle. Arkadaşın orada nasıl bilmiyorum.

ozan

bu arada satanlar herhangi bir topluluk bünyesinde satmaya çalışıyorlarsa istersen şikayette edebilirsin topluluklar ticari amaç güdemezler.gerçi fiyat da önemli tabi ama.bana da fikir vermiş oldunuz,ben de topluluk başkanıyım.her nekadar bölüm ilgisizde olsa(maliye) bir miktar isteyip odaya koysam fena olmaz aslında ilgi çekebilir.
arkadaşlar peki üniversiye için isterken adresin benim uzun zamandır cd istediğim ev adresi olsa sorun olur mu? yoksa okulun adresini de isterler mi yada daha doğrusu neden çok cd istediğimizi açıklarken hangi okul için istediğimizide belirtmemiz gerekir mi?

eren

Ev adresi olur. Okulun adı olursa iyi olur özellikle okula ait e-posta adresiniz varsa onunla kayıt olmanızı tavsiye ederim.

dronewerq

o kadarda pahalıya değil aslında 5 ytlydi ama biraz fazla gibi geldi çünkü dvd değil cd idi :D(bilmiyorum cimri anıma gelmişte olabilir:D)

atomkarinca

Biraz geç kalmışım ama Ubuntu CD'lerinin satışında hiçbir sakınca yoktur. İsterseniz siz de yazdığınız CD'leri ya da ShipIt'ten gelenleri satabilirsiniz. Bunu engelleyen herhangi bir madde olmadığını duymuştum. Bu soru çok sefer Ubuntu Forums'da sorulmuştu, oradan hatırlıyorum.

eren

Parayla satışı engelleyen bir madde yok ancak fahiş fiyatlara satılması bana etik açıdan uygun gelmiyor. 1 CD 2 lira, 1 DVD 4 lira olursa tamam bunu anlarımda daha fazlası ticarete girer diye düşünüyorum.

dronewerq

hmm bence bedava olan bir şeyin satılması yanlış ben 5 tane cd istedim kendime dağıtırım artık dosta felan:Dhem 1 cd 250 bin burada üstünde etiketi kapağını fela düşününce anca 2 ye satılır 5 biraz garip oluyor..

Xenophobia

Sokaktaki korsan film satan veya oyun satanlar da aynı mantık ile yapıyorlar bu işi. Filmler lisanslı ve korumalı da olsa hukuk tarafından ve yine 1 cd 25 kuruş olsa da 2 ytl ye satılıyor. O yüzden ben her durumda karşıyım. Heleki böyle 30 kuruşluk cd ile 5 ytl kazanan kurnazlara ayrı bir gıcığım. Millet biraz araştırsa, sokakta döver o tipleri de, işte bizim milletin basireti bağlı.Sokaktaki korsancıya kadar, sopalık o kadar kişi var ki.Sıra onlara gelen kadar ömrü biter insanın.

dronewerq

Burada nero trial versionun bile korsanı var adamlar eskiden cracklerdi şimdi o da yok :)ama korsana dur demek çok zor dediğin gibi

FUBU

cebit fuarında bir stand görmüştüm bu sene. adam open office 3 leri cd ye çekmiş satıyordu. üstelik daha open office 3 çıkmamıştı bile. yani, nihai sürüm yayınlanmamıştı o zamanlar, ama adam cd ye çekmiş 15-20 ye satıyıordu.  :)

olabilir, alan varsa sat.. özgür yazılım bu özgürlüğü veriyor bize sanırsam.

unforgiven

FUBU'nun imzasında bulunan fotoğraf her şeyi daha iyi açıklıyor aslında.
Linux for human beings..

dronewerq

Aslında bir oyunun yada programın asgari ücreti 450 ytl olan bir yerde 100 ytlden satılması uygunmudur?Emeğe her zaman saygım var ama her ülkeye standart getirmeleri gerekir bence.Afganistana ferrari satmak gibi bir şey bu: :D :(