Archlinux da open VPN kullanmak

Başlatan bobincom, 23 Kasım 2008 - 20:01:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bobincom

Merhabalar Arkadalar,
Ilk linux ile tanismam Ubuntu ile oldu ve artk yeni  dagitimlari ogrenme vakti geldi diyereketen  Ubuntu da virtual box uzerinde archlinux kurulumu yaptim..

Ubuntuda openvpn i paket yoneticisinden kurduktan sonra, sadece /etc/openvpn/ klasoru altina devamli kullanmis oldugum client konfigurasyonunu ve anahtari ekledigim zaman openvpn sorunsuz calsyordu, fakat archlinux de yapi farkli,mesela,
ubuntuda otomatik olarak /etc/init.d/ altinda openvpn adinda bir script olusturuyordu ve bu sayede openvpn otomatik olarak calisiyordu, ama simdi init.d yok ve rc.d var ama bunun altnda herhangi bir script atmamis..

su an openvpn i routed modda calistiramiyorum, sitede bridge modda calismasini anlatiyor ama benim sadece belli ip lere giden paketleri yonledirmem lazim, nasil yapabiliriz , openvpn i arch da routed modda calistirabilen varmi ??

atomkarinca

Bu sayfada detaylı olarak anlatılmış nasıl yapılacağı.

bobincom

atom karınca çok teşekkür ederim, o linki daha once incelemiştim ama benim vpn routed modda olmazsa tüğm trafiği server a yonlendirmis olurum diyordum (internet, msn, vs).. korktugum olmadı en alta sadece hangi blokları yonlendirmek istiyorsam onu yazsam yetiyormus..teşekkürler ilgin için :)

Bide bir problemim daha var X client.. Solaris üzerinde çalışan bir unix makinada kullandığımız bir uygulama var, başka bir makinada çalışan X server'a kendi  linux makinamdan  nasıl bağlanabilirim, hangi programı tavsiye edersiniz ? veya direk terminal den karşı tarafın ip adresini vererek nasıl bağlanabilirim.

İlginize Teşekkürler tekrardan...

atomkarinca

Programa grafiksel olarak mı erişmeniz gerekiyor? Eğer böyle bir zorunluluk yoksa her zaman için SSH tercih sebebimdir (hatta VPN'in yerine bile).

heartsmagic

X destekli ssh bile olabilir. (X yönlendirmeli daha doğrusu).
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bobincom

merhaba,

server dan X ile görüntü almam lazım, ssh ile değilde telnet tabanlı bir program kullanmam lazımdır herhalde diye düşünüyorum, uygulamanın ssh desteği olmayabilir

atomkarınca kontrolü bizde olmayan  firewall dan ötürü vpn kullanmam gerekiyor..

Nasıl bir program önerirsiniz, daha önce windows da ve ubuntuda go-global kullanmıştım, kaynak kodları verilmiyor deb paketi ve exe si ve diğer türleri

ftp://ftp.graphon.com/pub/GO-Global-UX/v2.1.5/     linkinde mevcut ama bunu arch da kuramıyorum.. program öneriniz varsa çom memnun olurum..

heartsmagic

Şahsım adına söyleyeyim bu işlere çok uzağım. Telnet tabanlı bir programla nasıl X desteği alırsın bilemiyorum. Ancak verdiğin bağlantıdaki programın deb paketleri aslında paket değil. Derlenmiş ikilik dosyalar. Bu nedenle kaynak paketi vereceklerini sanmam. Oradaki derlenmişlerden birini kurup şansını deneyebilirsin.

Wine ile exe olanı kurup denemek de bir başka alternatif olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca