Ubuntu kurulu bölümün boyutunu arttırmak

Başlatan acemiyim91, 22 Kasım 2008 - 21:04:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acemiyim91

Merhaba, arkadaşın konusuna musallat oldum ama aynı isteği bulunucam;
Arkadaşlar ben ubuntu 8.04 için 15 gblik yer ayırmıştım ancak ben buna biraz daha atmak istiyorum 15 gb kadar, nasıl yapabilirim?Teşekkürler.

guardian

Parted ve gparted gibi uygulamaları LiveCD üzerinden kullanarak "/" ana disk bölümünüzü genişletebilirsiniz.

Eğer bağlı olmak zorunda olmayan "/" sistem haricinde bir bölümü yeniden boyutlandıracaksanız, ilk önce bölümü umount etmeniz gerekmektedir. Sisteme bağlı durumdaki bölümler üzerinde değişiklik yapılamaz.

Sadalmelik

Merhabalar bende az önce disk genişletmeyi denedim ve sorunsuzca hallettim.25 gb olan disk alanına 50 gb kadar ek alan ekleyerek 75 gb a yükselttim.

Yapmanız gereken gerçekten basit arkadaşlar.Live cd üzerinden ubuntuyu çalıştırıp gparted programını açmak.Ardından genişletmek istediğiniz bölümü seçip Move/Resize seçeneğini seçmek.Açılan pencerede genişleteceğiniz alan miktarını belirlemek. Ancak ek olarak kullanacağınız alan ntfs/fat32 olmaması gerekli diye biliyorum.Yani dosya sistem türü belirlenmemiş olmalı.Şunu da belirtmekte fayda var.İlk denememde başarılı olmamıştı. Hatırlamadığım bir hata vermişti.Daha sonra hatanın nedeninin dosya sistemi olarak ayrılmış 1mb bölümüde genişletme alanına katmış olmamdı. Tekrar denememde 1 mb lık alanı kullanmadığımda işlem başarıyla sonuçlandı.
Sisteminizin yedeğini almanızı tavsiye ederim.Ben ilk defa denedim ve yedeği almayarak büyük bir riske girdim , şansım yağver gitmese idi belki şu anda ubuntum olmayabilirdi.Bence siz kendinizi riske atmayıp sistem yedeğinizin bir kopyasını almayı unutmayın.

heartsmagic

Bu sorunun diğer başlıkla hiç alakası yok. Lütfen soruları doğru başlıklar altında soralım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.