usb bellekte ubuntu isletim sistemi

Başlatan tubuntu, 23 Kasım 2008 - 01:46:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tubuntu

8.10 uzerinden create a usb  satrtup disk seceneginden 8gb usb bellek kullanarak yaptigim ubuntu 8.10 startup bellek boot esnasnda onu gostermeme rağmen boot error hatasi veriyor. Bu neden kaynaklanabilir? İkinci bir sorumda bu sekilde olusturdugum bellek ayni calisan cd gibi mi kullanabilirim yoksa kurulu bir  isletim sistemi gibi mi kullanabilirim? Bellek uzerinden kurulu bir isletim sistemi gibi kullanabilir miyim?

heartsmagic

Hata için tam olarak ne diyor?
Normal kurulu Ubuntu gibi kullanırsın. CD'de bellek(Ram) üzerinden çalışır Ubuntu, ancak taşınabilir diskte yazar çizer diye düşünüyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tubuntu

Create a usb  satrtup disk yaparken hicbir sorun yok, islem bitiginde boot olarak usb secip acmami soyluyor fakat boot olarak usb sectigim yukarida siyah ekranda boot error yazisi cikiyor ve altinda bir - slas yanip sonuyor bekliyorum bir sey olmuyor ama enter ladigim zaman sisteme kurulu grub geliyor. Usb starup yazilimin sorun oldugunu zannetmiyorum, sadece boot olmuyor bilmiyorum. Neden usb markasi kingston datatraveler 8gb 

heartsmagic

Hata mesajı net bir şey söylemiyorsa ne yazık ki yardımcı olamayız ancak acaba bellekte mi sorun var diye benim de aklımdan geçmiyor değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tubuntu

Bellekte oldugunu sanmiyorum. H2testw program araciligiyla usb bellek kontrol ettim sonuc, Test finished without errors.
You can now delete the test files *.h2w or verify them again.
Writing speed: 4.46 MByte/s
Reading speed: 18.4 MByte/s
H2testw v1.4
Şimdi slax indiriyorum bakalim slax ne sonuc verecek?

poerto

Aynı deneyimi bende yaşadım. Ancak benim ekranda şöyle bir yazı çıkıyor. "İnvalid or damaged bootable partition "
Sanırım kingston 4 gb  belleklerin sorunu hasarlı ya da geçersiz diyor bu konuda başka deneyimi olan arkadaşlar varsa paylaşsın lütfen. Ben bu kingstondan boot etmek için çalışmaya devam edeceğim.

sudocu

Hata olmaması için, belleğin ubuntu kurulacak bölümü birincil (primary) ve başlangıç (boot) bölümü olmalı. (garip bir cümle oldu)
gparted ile belleğin bölümlerini silip bu şekilde ayarlayabilirsiniz.
Bu şekilde oluşturulan ubuntu aynı çalışan(live) cd gibi çalışıyor (bu da garip oldu ) aynı işi gören unetbootin programını da deneyebilirsiniz.

Keşke böyle kurulmuş olan ubuntu'da değişiklikleri kaydedebilseydik. ;)
her seyin basi sudo!

poerto

Sorun çözüldü. Önce gparted le usb belleği formatladım ikiye böldüm(ama gereksizdi sanırım). Sonra ubuntu create a USB startup disk yapmak için çalıştırdım. Açılan pencerede benim usb'me format için bir tuş daha belirdi. Ben de kırmadım, formatladım(tekrar tek parça oldu). Sonra make startup disk işlem tamamlanınca usb den boot yaptım oldu. Bu cevabı da oradan yazıyorum.
Anlatım bozukluğu için özür dilerim. Her şey için teşekkürler.

aynshtein

Alıntı yapılan: sudocu - 12 Aralık 2008 - 18:43:03keşke böyle kurulmuş olan ubuntu'da değişiklikleri kaydedebilseydik ;)

Ben dün akşam Ubuntu üzerinden Flashdisk'e LiveCD sürümünü kurdum. Kurulumda, "dosyaları kaydetmek için ne kadar alan ayırmak istersiniz" şeklinde bir soru vardı. Flash diskte 3,5 GB alan ayırdım. İşlem bittikten sonra sistemi yeniden başlattım. USB diskten açılan sistemim, tıpkı Live CD'de olduğu gibi Live Session User ile açıldı. Atheros kablosuz ağ kartımı tanımadığı için program kuramadım ama masaüstüne dosya yarattım. Kapatıp açtığımda dosya masaüstünde duruyordu :)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

garafatma

biraz araştırma yaparken aşağıdaki adresi buldum.

burdan

Programı indirdim ve çalıştırınca karşıma tam istediğim gibi çok güzel bir şey çıktı. İstediğiniz herhangi bir live cd yi usb nize kopyalıyor ve bootable hale getiriyor. Bilgisayarınızda imajı olması yeterli. Denedim, şu anda istediğim linux iletim sistemini (live çalışan dediğim gibi) usb me yükledim. Aynı live cd mantığı usb diskte. Çok hoşuma gitti, denemenizi tavsiye ederim.

Linux ve windows versiyonlarıda mevcut sanırım.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

poerto

Kurduğun programlarda kalıyor. Süper yani.

sudocu

Bahsettiği uygulama unetbootin, değişiklikleri kaydetmeye yarayan bir şey yapmıyor.
her seyin basi sudo!

garafatma

Gayette güzel değişiklikleri kaydediyor, ben güncelledim ubuntu studio bile yaptım :)

sudocu

Nasıl oluyor peki? Farklı bir şey yaptın mı? Ben ekran kartı sürücünden codeclere, temalara kadar kurmuştum ama yeniden başlattığımda her şey eski haline dönüyor. Aynı live cd gibi. :o
her seyin basi sudo!

garafatma

Herhangi özel bir şey yapmadım açıkçası, önce güncellemeleri kurdum, ardından ubuntu studio update i yaptım. Bendeki 2 gb disk
senin diskin kaç gb acaba? Belki alan yeterli olmadığı için kaydetmemiş olabilir mi? Gözünden kaçan bir hata vermişte olabilir?

Bir de kingston lar problem çıkarıyor, mümkünse başka bir marka dene.

aynshtein

Alıntı yapılan: sudocu - 14 Aralık 2008 - 23:46:16
Nasıl oluyor peki? Farklı bir şey yaptın mı? Ben ekran kartı sürücünden codeclere, temalara kadar kurmuştum ama yeniden başlattığımda her şey eski haline dönüyor. Aynı live cd gibi. :o

Sudocu, Menüden Sistem > Yönetim > Create USB Startup Disk'i seçtikten sonra altta "When starting up from this disk, documents and settings will be:" diye bir soru var. Üstteki seçeneğin işaretli olduğundan ve parmakbellekte yeterli yeri ayırdığından emin ol. (Ben 8 gb disk üzerinde 3,5 GB yer ayırdım.) Ondan sonra Make Startup Disk'e tıklayıp işlemlerin bitmesini bekle. İşlem tamamlanınca sistemi parmakbellek ile başlat. Sorun olmayacaktır...

sudocu

4 gb kingston kullanıyorum. aynen aşağıdaki gibi oluşturdum ama fark yok.
[IMG]http://img165.imageshack.us/img165/3087/cccx3.th.png[/img]

değişikliklerden kastım da dosya depolamak değil. dil desteğini yüklüyorum, bluetooth fareyi tanıtıyorum, kablosuz bağlantıyı ayarlıyorum vs...
ayrıca mountpoint olarak cdrom gözüküyor.
her seyin basi sudo!

aynshtein

Sen Mint için Live CD oluşturmuşsun. Mint ile denemedim. Ben Ubuntu 8.10 için söylemiştim :)

garafatma

bende 8.10 kurdum usb ye. mint denemedim. zaten hayatımda hiç kullanmadım mint.

btermeli

Arkadaslar peki hizi nasil??? Calisan CD gibi yavas mi aciliyor??
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

sudocu

ubuntu da kurdum. bu sefer ndiswrapper var diye mint kurdum.

@btermeli
aksine, diske yüklenmiş gibi hızlı çalışıyor. büyük dosyaları kopyalarken zor oluyor sadece.  o da belleğin kalitesine göre değişir.

ekleme: kendim fat32 yapıyordum. şimdi sadece belleği sildim, herhangi bir dosya sistemi oluşturmadım. o programcık kendi format attı. 1gb yer ayırdım dosyalar için. belki böyle olur.

ekleme2: evet oldu hem de çok güzel oldu  :D hepinize teşekkürler, çok işime yarayacak (işletim sistemi kuracak yer kalmadığından bir tane daha pc almayı düşünüyordum)

ekleme3: kubuntu da çalışıyor. herhalde xubuntu da çalışır.kde4'ü deneyelim bir de :P
her seyin basi sudo!

aynshtein

btermeli, ben Dane-Elec marka flashdisk kullanıyorum. CD ile kıyaslandığında çok daha performanslı. Ancak, sabit disk kadar hızlı çalışmasını beklenımeyin. Neticede, USB üzerinden bağlantı kuruyorsunuz ve USB parmak belleğin hızı Sata II sabit diskle kıyaslamak pek doğru olmaz... Onun haricinde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Fakat ufak bir hatırlatma. Usb üzerinden Live CD kullanırken, donanım tanıtmak için sürücü kurduğunuzda, flash diski farklı donanımdaki bir sisteme takarken dikkatli olun. Atıyorum, 32bit bir sistemin sürücülerini kurduktan sonra 64 bit ve tamamen farklı bir donanıma sahip bir sisteme taktığınızda hatalarla karşılaşabilirsiniz...

garafatma

Alıntı yapılan: aynshtein - 15 Aralık 2008 - 22:13:24
btermeli, ben Dane-Elec marka flashdisk kullanıyorum. CD ile kıyaslandığında çok daha performanslı. Ancak, sabit disk kadar hızlı çalışmasını beklenımeyin. Neticede, USB üzerinden bağlantı kuruyorsunuz ve USB parmak belleğin hızı Sata II sabit diskle kıyaslamak pek doğru olmaz... Onun haricinde rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Fakat ufak bir hatırlatma. Usb üzerinden Live CD kullanırken, donanım tanıtmak için sürücü kurduğunuzda, flash diski farklı donanımdaki bir sisteme takarken dikkatli olun. Atıyorum, 32bit bir sistemin sürücülerini kurduktan sonra 64 bit ve tamamen farklı bir donanıma sahip bir sisteme taktığınızda hatalarla karşılaşabilirsiniz...

evet aynen katılıyorum. farklı bir sistemde sürücüleri tekrar yüklemek gerekir. bit farkları değil sanırım farklı anakartlarda da hatalar olabilir değil mi? yanlışm varsa düzeltiniz :)
hatırlatma güzel olmuş, eline sağlık.

xwes

Bir şey soracagim,
şimdi 2 Gblik usb ile ubuntu live usb yapiyorum. Ama usbnin içine kurmuyorum sadece live usb yapiyorum. Bu durumda da yaptigim degişiklikler kaydoluyor, fakat;
sozgelimi bu usb'deki ozelleştirdigim sistemi "kur" diyerek bir bilgisayara kurmaya kalksam o anki sistemi mi kurar yoksa ham ubuntuyu mu?
Deneyen var mi acaba?

atomkarinca