Harici diskiçin Grub error 17 sorunu

Başlatan nominal, 19 Kasım 2008 - 22:55:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nominal

Benim ubuntu ile problemim var msi m662s laptop kullaniyorum ve 500 gb lik harici hard diskime ubuntu kuruyorum ve surekli grub error17 hatasi aliyorum,boot ayarlarina bakiyorum device.map ve menu.lst ye hersey normal gidiyo denemek icin bugun harici hdd kurusunu 3 gb lik hard disk taktim ubuntu kurdum calisiyo problemsiz ,ama 500 luk hard disk takiliyken her zaman ayni hatayi veriyo sonra 500 luk hdd kutusunu normal pc ye taktim ama onda aciliyo ubuntu laptopta kurdugum, sonra problemi anlamak icin normal pc de kutuya ubuntu kurdum laptopta yine error 17 bu benim boot ayarlarimdan kaynaklanmiyo hd(X,Y) ayarlarindan laptopun usb haberlesme kisimlarindan zannediyorum yardimiz icin simdiden tesekur ederim !!!!
Nomim@L

nominal

heh bide unuttugum bisey sadece error 17 yazip kilitleniyo herhangi bi aciklamada yok
Nomim@L

heartsmagic

Bana öyle geliyor ki, bölüm isimlendirmesinde bir karışıklık mevcut. menu.lst dosyanı disk bölümleri ile tekrar karşılaştır.

Not: Sorun biraz karışık olmuş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nominal

Evet baya karisik 2 ayni makinada 2 tane hard diskle bir suru variyant denedim menu.lst dosyalari ile oynadim birinde celisip birinde calismamasi problem bide boot menusu cikmadan error 17 yaziyo ve direk kilitleniyo oradan e ye basip konsolada gecemiyorum
Nomim@L

bluecem

kurulumda otomatik bölümleme yapıyorsan bunu kullanma.elle bölümleme yaparak partitionları kendin ata ve tekrar dene probleme kesin çözüm olmayabilir ama benzer bir problemde çözüm olmuştu bana

btermeli

merhaba,

Genel forumda buldugum cozum;
Alıntı Yap
1. Enter BIOS
2. Make sure all HDD's are detected.

* *Take note of (write down) the current settings just in case you need to set things back later**

3. Search for the HDD that has Ubuntu installed and set its MODE to AUTO (not LBA, large, or normal)
4. Also, if you have this option available, set TYPE to USER, but don't change any of the figures that were automatically detected.
5. And you are done!

Just in case this doesn't work, then:
6. Set all drives to TYPE --> USER and MODE --> AUTO (not LBA, large or normal)

Turkcesi:

1) Bios'a gir.
2) Tum sabit disklerin tanindigindan emin ol.

**TUM SABIT DISK AYARLARINI BIR KAGIDA YAZ KI SONRADAN GERI DONMEK ISTERSEN**

3)Ubuntunun kurulu oldugu sabit disk bul ve onun MODE kismini AUTO yap.(LBA, large veya normal DEGIL)

4) Ayrica istersen bu sabit diskin  TYPE secenegini USER olarak degistir, ama diger otomatik secilen ayarlarin hicbirini degistirme.

5)Kaydat, cik ve yeniden baslat.

6)Eger calismazsa tum sabit disklerin TYPE secenegini  --> USER ve MODE scenegini --> AUTO yapip tekrar deneyin.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

nominal

saolun kutu harici oldugu icin ole bi sansim yok ben msi laptop kullaniyorum ki biliyosunuz bios ayarlari baya basitlestirilmis
simdi hard-diski tekrar formatlicam ve partitionda bolum siralamasini ext3-ntfs-swap yapip denicem,,su anda ki siralamaya gore ntfs-ext3-swap belki bundanda problem yapabilir
Nomim@L

nominal

ben size bisey daha danisayim benim usb hddnin partition sekli sirasiyla NTFS-EXT3-SWAP
acaba ext ve swap i ntfs in basina alirsam
problem cozulur mu?
Nomim@L

heartsmagic

Sıralamanın etkili olacağını pek sanmıyorum ancak öyle garip sorunlar öyle garip yollarla çözülüyor ki kesin olarak bir şey söylemek güç.

nominal

Hepinize cok tesekur ederim sorunun nerden kaynaklandigini buldum sanirim harici hard-disk 500 gb oldugu icin problem cikartiyo oda galiba laptoptan kaynaklaniyo bios update i yaptim duzelmedi hdd yi sokup 3.2 gb hdd taktim onda problemsiz calisio nabalim normal hdd yi ayarlayip ona kurucam tekrardan hepnize cok tesekur ederim
Nomim@L

heartsmagic