[Çözüldü] 8.10da Login Ekranı Donanım Bağlıyken Gelmiyor

Başlatan FUBU, 18 Kasım 2008 - 23:01:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FUBU

Arkadaşlar 8.10u kurduğum ilk günden itibaren var bu sorun. Eğer bilgisayara cd takılıysa * ya da cep telefonu, mp3 çalar falan usb de unutulmuşsa kesinlikle login ekranını göremiyorum ubuntuda. Powera uzun basıp zorla kapatıyorum, tüm donanımları çıkarıyorum ve tekrar deniyorum. Bu şekilde giriş yapabiliyorum. Bu güne kadar umursamadım ama bu iş canımı sıkmaya başladı. Neden oluyor ki böyle * bir şey?

Xenophobia

Aynı sorun benim masaüstü bilgisayarımda Windows üzerinde mevcut. Joystick takılıyken veya herhangi bir usb aygıt bağlıyken kapanmıyor ve açılmıyor.

Benimkinin donanımsal olduğunu düşünüyorum, çünkü anakart üzerinde de bir kaç sorun mevcut.

Senin ki de başka bir sistemde bunu yapıyor mu, denedin mi?

FUBU

yok, zaten vista+ubuntu kullanıyorum bilgisayarda. vistada böyle bir sorun yok..

ebubekirs

Bilgisayarında açılış seçeneği olarak ilk sırada "çıkarılabilir ortam" vardır diyeceğim ama, o şekilde vistada da aynı sorunu yaşaman lazım.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

FUBU

evet, açılış seçeneği ayarlarlarıyla oynamadım hiç..

FUBU

bu konuda bir şeyler söylemek isteyen var mı?
hala devam ediyor sorun. :)

polatarasan

Bu konuda çok bir bilgim yok fakat tahmin yürütmeye çalışayım. Linux dağıtımlarının hepsi bilgisayar açılırken tüm donanımları tekrar kontrol eder. Bu tak ve kullan cihazları için de geçerlidir. USB portuna bağlı cihazların bu aşamada problem yaratıyor olabilir fakat CD olayına aklım pek ermedi :) En güzeli sanırım bilgisayarı sade bir biçimde açman :) Ben kendi bilgisayarımda hiçbir türlü sorunla karşılaşmıyorum bu konuda. Peki Ubuntu açıldıktan sonra o donanımları taktığında herhangi bir uyarı ya da problem oluyor mu?

FUBU

valla bırakın usb den çalışan programları, linuxda çalışmayan donanımlar takılı olsa bile login ekranı gelmiyor.
ya da windowsda oyunumu oynamışım, cd içinde kalmış. ubuntuyu açamıyorum cd yi çıkarmadan.

Alıntı YapPeki Ubuntu açıldıktan sonra o donanımları taktığında herhangi bir uyarı ya da problem oluyor mu?
hayır olmuyor.

ya boş bi flash disk takılı olsa bile ubuntuyu açamıyorum.  :'( :'(

polatarasan

Aslında ilginç bir sorun fakat bu konu hakkında herhangi bir tecrübem ve bilgim olmadığından malesef ben daha fazla yardımcı olamayacağım. Yetkili arkadaşlar kesin biliyordur bir yolunu. Umarım en kısa sürede sorunun çözülür. Umudunu yitirme :)

erginemr

Konuyla ilgisi olabilecek bir iki başlık:
http://www.linux-noob.com/forums/index.php?showtopic=3326
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=189572

Sorunun kaynağı, BIOS ve Linux çekirdeği arasındaki bir uyumsuzluk gibi görünüyor ve iki başlıkta da ACPI'ya işaret ediliyor. Bu bağlamda, açılışta Grub ayarlarına girerek, USB aygıtlar bağlı iken çeşitli ACPI ayarlarını (acpi=off, acpi=force irqpoll, noapic nolapic, vb.) sırayla denemenizi öneriyorum.

FUBU

peki teşekkürler deniyecem..
umarım acpı yı bulabilirim.. :)
bu arada verdiğiniz başlıkları okurken dikkatimi çekti. bende usb mouse bağlıyken bir sorun olmuyor. ilginç.. mouse takılırken de açılmaması lazım gibi sanki ama

FUBU

bioss setup içinde hiçbir menü ve altmenü de acpı yazan bir şey göremedim.
nerede olur ki bu acpı acaba? sizde hangi menu altında acpı yazıyor? aynıdır hemen hemen heralde..
bir de şimdi aklıma geldi. sorun bios ayarlarında ise vista açılırken de böyle bir sorun olması gerekmez miydi? ya da ben bios ayarlarını değiştirince vistada bir sıkıntı olur mu?

FUBU

http://mshowto.org/forum/index.php?topic=961.0
iyi ya, acpı nın nerede olduğunu bilmeyen tek insan değilmişim. aynen yukarıda yazdığı gibi benim bilgisayarın bios ayarları da aşırı derecede sade. doğru dürüst hiçbir şey yok bios setupda.  :)

erginemr

Yok, bu ayarları BIOS'tan değil, Grub menüsünden vermelisiniz. Şu şekilde:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4691.msg52004.html#msg52004

FUBU

çok cahilim ya. ben de bios, linux çekirdeği falan görünce nerelere gittim.  :D
neyse, deniycem ama biraz uzun sürecek. bilgisayar kapanmak bilmiyor da..

Felâsife

Böyle bir olay Pardus'ta başıma gelmişti, sonradan taktığım ses kartıyla Pardus açılmadı, çıkarırsam açılıyordu.
Ama aynı ses kartıyla Pardus'u sıfırdan kurunca hiç sorunsuz çalıştı sistem.
Galiba yüklenmeyen bir modül filan sistemin açılmasına izin vermiyor olabilir.

Sistem günlüğünden hata kayıtlarına baktınız mı?
Oralarda ip uçları vardır. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

FUBU

Nov 23 15:51:47 fubu-laptop syslogd 1.5.0#2ubuntu6: restart.
Nov 23 15:57:17 fubu-laptop kernel: [ 1769.948448] CE: hpet increasing min_delta_ns to 50624 nsec
Nov 23 16:03:52 fubu-laptop bonobo-activation-server (fubu-8715): could not associate with desktop session: Failed to connect to socket /tmp/dbus-O0qlkKUgWQ: Connection refused
Nov 23 16:03:54 fubu-laptop kernel: [ 2166.917288] apm: BIOS not found.
Nov 23 16:03:55 fubu-laptop kernel: [ 2167.518850] hpet1: lost 3 rtc interrupts
Nov 23 16:03:56 fubu-laptop kernel: [ 2168.928619] usb 2-2: USB disconnect, address 2
Nov 23 16:03:56 fubu-laptop kernel: [ 2169.132802] ip6_tables: (C) 2000-2006 Netfilter Core Team
Nov 23 16:06:22 fubu-laptop exiting on signal 15

en son restart yaptıktan sonraki system log bu. ben bir şey anlamıyorum.. siz bir ipucu gördüyseniz benden esirgemeyin lütfen.  :)

ayrıca karnel e girip noapic nolapic acpi=off kodunu yazacam. = işaretini koyamıyorum.  :D yani burada yaptığım tuşlara basınca farklı işaretler çıkıyor ekranda.. = nasıl koyacam laptop klavyesiyle?
='in sağındaki solundaki tuşları falan deniyorum ama nafile..

atomkarinca

Eğer İngilizce klavyeye geçiyorsa - tuşuna basarsanız = çıkacaktır.

FUBU

noapic nolapic acpi=off
kodunu girdikten sonra usb ye takılı donanım olmasına rağmen login ekranı geldi. sanırım bu komut sorunu çözecek. :)
ama klavye uçtuğu için ubuntuya giremiyorum.  :(
klavye işini nasıl çözebiliriz?
tek yaptığım karnele yukarıdaki komutu gitmekti ama..

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FUBU

evet, dediğiniz gibi o başlıktaki kodları karnele karambole girerek denedim, çözüldü. :D
cevap veren herkese çok teşekkürler.
ayrıca çok ilginçtir. bilgisayar kapanmak bilmiyordu. şimdi o sorun da çözülmüş.. yani kapanması 2-3 dk sürüyordu. tesadüf mü bilmiyorum ama şimdi çat diye kapanıyor.  :)

heartsmagic

Arada güncelleme yaptıysan o da çözmüş olabilir. Problem düzeldiğine göre başlığı kapatalım. Ah bir de çözüldü etiketi görsek :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.