shutdown -h ile Windows'tan kapatmanın farkı?

Başlatan Bedreddin, 18 Kasım 2008 - 22:23:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bedreddin

Merhabalar.

Gözlemlediğim ilginç bir durumu sizlere danışmak istedim. Bilgisayarımı "shutdown -h ss:dd" komutuyla kapattığımda, kasanın diperinde bir yerde düşük devirde fan çalışırmış gibi bir ses geliyor. Oysa aynı ses Windows'tan bilgisayarı kapat dediğimde olmuyor. shutdown komutunun yardım belgesine baktım, -h için "halt after shutdown" yazıyor. -P için de "halt action is to turn off power" yazıyor. Ama -P yazdığımda, "system is going down for maintenance" gibi birşey yazıyor ve root şifresini istiyor.

Neden böyle bir ses var? Acaba shutdown komutuyla bir ilgisi olabilir mi?

Not: Aslında bir Arch Linux sorunu, ama farklı olmayacağını düşündüğümden burada soruyorum öncelikle.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

aenesias

Bu kadar detayli incelemesem de ubuntu nun windows a gore daha gurultulu kapandigini soyleyebilirim bende ayrica sanirim cikista ses baglantilarinin sonlandirilmasiyla ortaya ciktigini dusundugum bir de "pat" sesi var ek olarak ...

heartsmagic

-P kullanımını pek görmedim. -h ile sistemin tamamen kapanıp, gücün kesilmesi gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bedreddin

Kapanış anı değil de, kapandıktan sonrasından bahsediyorum. Yani bilgisayarın kasası masanın altında duruyor, ve eğer Arch'tan kapatmışsam bilgisayarı ders çalışırken fişten çekmem gerekiyor, çekmezsem bir yerden sonra rahatsızlık veriyor. Ancak Windows'tan kapanınca bu ses yok, ilginç bir durum. Ben de -h ile kapatıyorum, ama sanırım tam kesemiyor gücü.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!