Compiz kararmaları sürekli oluyor

Başlatan esrama, 18 Kasım 2008 - 19:29:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Ubuntu yu ilk yüklediğimden beri programların yanıt vermeme olayı hep bana dert oldu. Compiz yanıt vermeyen programları karartıyor, ondan şikayetçi değilim. Güzelde yapıyor en azından cevap vermediğini anlıyorum(programın üstüne gitmiyorum). Ama bu olay sürekli oluyor. Özellikle Emesene de konuşurken , sonrada çoğu kez Firefox'ta donuyor. Bir süre sonra düzeliyor ama iş çığrından çıktı gibi . Ubuntu 8.04 te eski donanımımda bilgisayar yavaştır diye düşündünüyorum(hakkaten yavaştı) , şimdi daha karalı sürüm olan 8.1 i yeni bilgisayarıma (2gb ram, quad core) kurmama rağmen hala bu olay aynı seyriyle devam ediyor. (Compizi kapatmam da bunda bişi değiştirmiyor tahmin edeceğiniz gibi) Bazen çıldırtacak kadar oluyor ? İlginç olan bir durum var: bir oturumda hiç yapmadığı oluyor , ama donmaya başladığı zamanda aynı outurumda milyon kere yapıyor.  Yani bazen çetleşirken her mesja da bir donuyor. Bazense hiç donmuyor. Sebebi ne olabilir ?(programların uyuşmazlığından kaynaklanacağını sanmıyorum. Donan programlar hep add/remove den kurduğum programlardır. Zaten firefox ve emesene(eskiden amsn de kullanırken takılıyordu) hariç donan program yok diyebilirim. (olay firefoxun çok kasması da değil,bazen yeni açtığımdada oluyor veya az sistem kaynağı tükettiği zamanlarda da donuyor)

heartsmagic

Forumda arama yaparsan emin ol başına gelmiş, gelebilecek birçok sorunun işlenmiş olduğunu göreceksin.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3749.0.html

Not: Başlığı doğru bölüme taşıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

Ben sizin vermiş olduğunuz konuyu önceden bir kere okumuştum zaten. Orda compzin programı karartmaması isteniyor. Bense donma sorununa bir çözüm arıyorum. O başlıkta güncelleştirmeler yapılınca bu sorunun düzeldiği yazılmış oysa bende tüm güncelleştirmeler yapılı durumda ama eskisinden hiçbir farkı yok. O güncelleştirmeler compzi,n kararma süresi ile alakalı. Eskiden compiz donan programdan daha fazla süre kararma yaratıyordu sanırım. Şimdi düzeldi. Fakat donma sorunu devam ediyor :( Bu başlığın compiz altında olmaması lazım.

heartsmagic

Akşam yorgunluğu basmış, özür dilerim :) Compiz karamasıyla başlayıp, donma ile devam edince olaylar birbirine girmiş. Ubuntu ara ara donma mı yapıyor? bu Hardy üzerinde kimi arkadaşların bahsettiği bir problemdi ancak Intrepid ile yok oldu deniyordu. Hoş bende Hardy altında böyle bir sorun da yoktu. Donanıma bağlı olarak değişebilir bu durum. Donma olduğunda Ctrl+Alt+F1 ile konsola düşebiliyor musun?

Not: Konsola düşersen Alt+F7 ile geri dönebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Nedenini bilmek çok zor ama Firefox, donanım konusunda seçici olabiliyor. Öte yandan; hem Firefox'ta, hem de anlık mesajlaşma yazılımlarında (emesen, amsn) olduğuna göre, ağ iletişiminde (mesela Ubuntu - modem uyumunda) bir sorun olduğu düşünülebillir.

Alternatif bir web tarayıcısı olarak; çoğu durumda Firefox'tan daha iyi performans veren Opera'yı web sitesindeki *.deb paketinden kurup deneyebilirsiniz.

esrama

Ağ ile de ilgili olabileceğini düşünmüyorum çünkü yeni donanımımda modemi dahi değiştirdim (hatta internetimi de :) ). Yani aynı sorunun devam etmesi ve internet hızında bir sorun yaşamamam ağ bağlantımda sorun olma ihtimalini baya bir düşürüyor.

Açıkçası firefoxtan ayrılmak olmaz. Kullandığım çoğu eklenti * maalesef operada yok :( AMSN i de hiç sevmiyorum, onun çevirimdışı konuşma ayarlarını yapmak çok uzun ve karışık. Ama emeseneye bir diğer alternatf olan kopete yi deneyeceğim...

btermeli

Alıntı yapılan: esrama - 19 Kasım 2008 - 15:36:56
AMSN i de hiç sevmiyorum, onun çevirimdışı konuşma ayarlarını yapmak çok uzun ve karışık.

Cevrimdisi konusma ayarlarina ayar yapmaniza gerek yok sanirim, ben hic ayar yapmadan kullaniyorum.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

esrama

btermeli , kesinlike kaç aydır onula uğraşıyorum ama çevirimdışı konuşamıyorum. Zaten çoğu yerde bunun hakkında yazı okumuştum. Hatta ayarlarını bile anlatmışlardı nasıl yapılacağının. Belki windowsta oluyordur (veya diğer linux işletim sistemlerinde) fakat ubuntuda olmuyor. Her zaman son sürüm kullanmama rağmen, online sohbette hiçbir sorun yaşamamama rağmen, çevirimdışı konuşamıyorum. Mesajı gönderiyorum fakat bir süre sonra şu mesja ulaştırılamadı mesjaı geliyor(Her seferinde) (emesenede bu konuda hiçbir sorun yaşamıyorum)