Font, windows ve bir kaç şey

Başlatan umiterdagi, 18 Kasım 2008 - 10:09:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umiterdagi

İyi günler,
iki PC'im var ve birinde lisanslı vista diğerinde zevkle ubuntu kullanıyorum, windows içinde century gothic font var ve yazılarımda hoş bulduğum için ben bu fontu kullanıyorum, incelediğim kadarı ile bu font lisanslı ve ücretli , bu fontu ubuntuya aktararak openoffice de kullanmakta yasal veya ahlaki bir problem olurmu, zira bu font microsoft'un kendi standart font listesinde yok.
Bir diğer sorum ise şu ; ilerde tamamen linuxa geçebilirim çok döküman okudum aylarca linux la uğraştım ama şu sorunu aşamadım :linux multimedya kodek sorununu henüz aşamamış , yani free bir linux kullanıyorsanız müzik/film dinlemek ve seyretmek için kullandığınız formatlar ve kodekler bir şekilde lisanslı olabiliyor bunları ayıramıyorum, diğer hiç bir konuda problem yok, bu durumu şu şakilde aşmaya karar verdim Suse veya Mandrivanın ücretli versiyonunu alıp kullanmayı düşünüyorum (tartışma açmak için yazmıyorum bu benim kişisel tercihimdir) ; merak ettiğim konu bu versiyonlara ödediğim ücret bunların içeriğinde kullanılan her türlü sahipli yazılım ve programın bedelini karşılıyormu, teşekkürler

heartsmagic

Sıradan cevap vermeye çalışayım.

1. Font meselesi için sanırım sorun olmaz. Lisansını ödemiş olduğun bir sistemin her şeyine sahipsin demektir. Sonuçta aynı makine üzerinde kullanacaksın. Eğer MS anlaşmalarında bu da yasaksa vay halimize. Eren daha detaylı bilgi verecektir.

2. "Codec" meselesi aslında bir sorun değil. Bunların lisans probleminden dolayı bazı ülkelerde dağıtılması yasak olduğundan Ubuntu ve benzeri bazı dağıtımlar ön tanımlı olarak içermiyorlar. Fakat bizim ülkemizde böyle bir kısıtlama olmadığından ötürü depolardan kurup kullanabiliyoruz. Bu demek değildir ki yaptığımız doğru. Örneğin mp3 lisanslı bir biçim ve biz bu biçime destek vermeden sistemimizde kullanıyoruz. (Sanırım Windows bunun lisans ücretini ödüyor.) Bu nedenle bu gibi uygulamaları kurup kurmamak tamamen sana bağlı.

3. Bu konuda da emin değilim ancak "codec"ler bu ücretli sürümlerle geliyorsa sanırım karşılıyorsundur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umiterdagi

Sanırım dediğiniz gibi sorun olmayacaktır , bu şekilde kullanacağım teşekkürler