network optimize ?

Başlatan platonix, 08 Nisan 2008 - 18:45:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

selam,
win xp de cfosspeed gibi programlar kullanıyorduk. Bu p2p ve torrent için çok iyiydi. Hattı optimize ediyordu.
Linuxta da bu tür bir program varmı?

cok_yasa_kamil

Alıntı yapılan: platonix - 08 Nisan 2008 - 18:45:32
selam,
win xp de cfosspeed gibi programlar kullanıyorduk. Bu p2p ve torrent için çok iyiydi. Hattı optimize ediyordu.
Linuxta da bu tür bir program varmı?
+
ubuntu için buna gerek var mı? yani ubuntu bu trafiği kendiliğinden optimize ediyor mu?
sanki etmiyor gibi ama... daha acemi olduğumuz için bilemeyebiliriz  :)

atomkarinca

Trickle ile programları başlatırken ne kadar bant genişliği kullanması gerektiğini belileyebilirsiniz.

sudo apt-get install trickle

komutu ile yükleyip

trickle --help

komutuyla nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

eren

Not: Trickle Amule için bir işe yaramıyor maalesef.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

atomkarinca

O zaman wondershaper'ı denersiniz siz de :)

sudo apt-get install wondershaper

eren

Alıntı yapılan: atomkarinca - 20 Eylül 2008 - 20:55:04
O zaman wondershaper'ı denersiniz siz de :)

sudo apt-get install wondershaper

Deneyelim ama benzer yöntemli sistemlerin Amule de işe yarayacağını sanmıyorum. Windows da Emule için NetLimiter kullanılıyor ve gerçekte işe yarayan tek program o. Böyle bir program lazım Emule ve türevleri için.

Bir ara başka bir forumda bunun tartışması baya yapılmış, konuya yüzlerce mesaj atılmıştı ancak bir sonuç elde edilememişti. Konuyu bulursam buraya yapıştırırım, maalesef Linux'un P2P ve ED2K sistemlerde bağlantı sınırlamasını sağlayacak bir programı yok, ya da ben bulamadım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Wondershaper isimli aracın bağlantınızı kontrol edebilmesi için aşağıda sıralanan kernel modüllerinin derlenmesi gerekiyormuş;

QoS & fair queuing
CBQ packet scheduler
Netfilter
HTB packet scheduler
SFQ queue
RED queue
Ingress QDisc
QoS support
Rate estimator
Packet classifier API
TC Index classifier
Routing table based classifier
U32 classifier

Ayrıca "The imq device" isim yamanında kernel de bulunması gerekiyormuş.

Kısacası ölme eşşeğim ölme (Emule için ölme katırım ölme)

atomkarinca

Galiba wondershaper'ı 2005'te Knoppix'te denemiştim en son. O yüzden hangi paketleri istediğini bilmiyorum ama ben trafik düzenleyici bir programa hiçbir zaman ihtiyaç duymadım zaten Linux'ta. Sadece torrent indirirken bandwidth'le beslenen programlar kullanmazsanız bir sorun çıkmayacaktır (lafım sana Deluge!).

Erdal

ubuntu altinda bu moduller yok bu nedenle bu program bir ise yaramaz lutfen bir programi denemeden onerme yapmayin

York

Alıntı yapılan: Erdal - 21 Eylül 2008 - 01:01:33
ubuntu altinda bu moduller yok bu nedenle bu program bir ise yaramaz lutfen bir programi denemeden onerme yapmayin

Çok sert çıkışlarınız var, tamam haklısınız ama biraz daha sakin olmanız gerekiyor. Atom Karınca sizin kadar konuya hakim olmayabilir.

cok_yasa_kamil

Konuyu biraz ben de araştırdım, yarım yamalak da olsa :)
ubuntuforums'ta wondershaper önerilmiş, hatta buradaki mesajın aynısı diyebiliriz, ingilizce hali yani. Öneriye uyarak kurdum; öncelikle bağlantı hızımızı belirtememizi, ardından cfosspeed gibi sağlam bir server'dan büyük boyutlu bir dosyayı (sıkıştırılamayan bir tür olsun tavsiyesi vardı) indirin, sonrasında gönderin şeklinde tarif edilmişti. Denilenleri yaptım, tersine internet hızım gitgide yavaşladı :) ve sonrasında kullanılamayacak dereceye geldi.
Ben de kaldırdım wondershaper'i. Torrent için Transmission kullanıyorum (çok hoş bir istemciymiş. uTorrent'i aratmadı), zaten halihazırda seçeneklerinde gönderme ve indirme hız sınırlandırması mevcut. Oradan bağlantı hızıma göre değiştirip yoluma devam ediyorum. Gerek de kalmadı sanki. Şu an için sorun yok gibi :)

Sıkı bir torrentçi olarak size de tavsiye ederim, fazla kafa yormaya gerek yok. Ubuntu'nun daha keşfedilmeyi bekleyen bir çok güzellikleri var ;) (Benim gibi yeniler için yani)

holywars

Netlimeter yada cfosspeed fark etmez bu ikisine benzeyen bir program önerebilirmisiniz, bloklama kısıtlama değilde merak ettiğim ne kadar veri giriş çıkışı var onları görmek istiyorumda. Bu kotalı internette durum biraz önem arz ediyorda  :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: holywars - 06 Temmuz 2009 - 10:06:28
Netlimeter yada cfosspeed fark etmez bu ikisine benzeyen bir program önerebilirmisiniz, bloklama kısıtlama değilde merak ettiğim ne kadar veri giriş çıkışı var onları görmek istiyorumda. Bu kotalı internette durum biraz önem arz ediyorda  :)

Senin isteğin biraz farklı bu başlıktan. Şu başlığa bakarsan (özellikle ikinci sayfası) aradığını bulabilirsin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7687.15.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.