[Çözüldü] Proxy ardından apt/synaptic kullanımı.

Başlatan dhaulagiri, 15 Kasım 2008 - 13:47:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dhaulagiri

Kusura bakmayın yanlış yere başlık açıyorum sanrım ama acil olduğu için buraya yazıyorum..

Yurtta kalıyorum ve bu nedenle wndows üzerindeki birçok progrm server tarafından kısıtlandırılmış durumda..ancak linux için sadece firefox kullanılabiliyor, package manager vs herhangi bir şekilde dosya indiremiyor/güncelleştirme yapamıyor..bu sorunu çözmek için server adminin nasıl bir müdahale yapması gerekiyor? (adminin linux bilgisi pek yok)

Gökay Bıyık

matafleur

Bizim de admin in ne gibi kısıtlar getirdiğine dair bir fikrimiz yok ne yazıkki (:

İlk etapta ftp portlarını açmak bir çözüm olabilir.

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: dhaulagiri - 15 Kasım 2008 - 13:47:54
Kusura bakmayın yanlış yere başlık açıyorum sanrım ama acil olduğu için buraya yazıyorum..

Yurtta kalıyorum ve bu nedenle wndows üzerindeki birçok progrm server tarafından kısıtlandırılmış durumda..ancak linux için sadece firefox kullanılabiliyor, package manager vs herhangi bir şekilde dosya indiremiyor/güncelleştirme yapamıyor..bu sorunu çözmek için server adminin nasıl bir müdahale yapması gerekiyor? (adminin linux bilgisi pek yok)

Gökay Bıyık

Portlardan ziyade proxy engeli olmasın.. Eğer Firefox ile dosya indirebiliyorsan bir sorun çıkmaması lazım..
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

dhaulagiri

firefoxun add-onlarını da inidirmiyor zaten ama ben adminle konuşup ne tür kısıtlamalar getirdiğini de yazarsam daha rahat cevap vereceksiniz sanırım..

heartsmagic

Eğer proxy ardından çıkılıyorsa firefox'un da proxy için ayarlanmış olması gerekiyor. Eğer böyle bir şey yapıldıysa synaptic için de yapılabilir (daha doğrusu apt). Ancak söylendiği gibi ne gibi bir kısıtlama yapıldığı önemli.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Kasım 2008 - 23:23:34
Eğer proxy ardından çıkılıyorsa firefox'un da proxy için ayarlanmış olması gerekiyor. Eğer böyle bir şey yapıldıysa synaptic için de yapılabilir (daha doğrusu apt). Ancak söylendiği gibi ne gibi bir kısıtlama yapıldığı önemli.

Benim kastım üviversiteler ve büyük şirketlerdekine benzer  proxy sunucuları. Siz ne yapsanızda onlar üzerinden bağlanıyorsunuz..link beyenilmese   proxy engeliiyor port beyenilmese firewall engelliyor.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

dhaulagiri

sadece 80'e izin verdiğini söyledi..ne yapmalı?

heartsmagic

apt-get'in ne kullandığı hakkında bir fikrim yok. Aslında 80 kullanıyor olmalı diye düşünüyorum fakat bir şekilde 21'i de kullanıyor olabilir. Konsolda verdiğin şu komutlar ne diyor?

apt-get update
aptitude update

garafatma

eğer proxy i varsa ağ yönetimi gibi * bir şey vardı, ordan ubuntu içinde ayrıca proxy i tanımlaman gerek.

veya sadece senin IP adresin için portları açsın. böylece herşeyi kullanabilirsin :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

dhaulagiri

sorunu hallettim aslında bayağı basit düşünmek gerekiyormuş..

System->Preferences->Network Proxy diye bişey varmış..ordan ayarları yapınca halloldu mesele. Koca bi salak olduğuma da bu nedenle karar vermiş bulunuyorum. :) ::)

İlgilenen herkese teşekkürler..

heartsmagic

O zaman 80 kullanmıyor demektir apt-get alt yapısı.
SSH nasıl çalışıyor? 80. porttan mı ayarlanmış?

garafatma

proxy ardından internete çıkıldığı zaman ubuntunun kendi proxy tanımlamalarınıda yapmak gerekiyor. sanırsam synapticte ubuntunun proxy ayarlarından çıkıyor nete. firefoxta proxy ayarlamaları yapıp ubuntuda yapmazsanız arkadaşımızın problemi ortaya çıkıyor. firefox nete çıkıyor ama uuntu çıkamiyoır, dolayısıyla update yapamıyor. tarafımca denenmiştir. bir önceki mesajımda da belirtmiştim.

ubuntunun güncellemelerine kavuştuğuna sevindim. bol updateler :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

İlk mesajlarda sormuştum ancak Proxy var denmemişti.
Koca bir salak değilsin, sadece gözünden kaçmış. Problem hallolduğuna göre başlığı etiketleyip, kapatalım.