Ubuntu uzerinde goruntulu konuşmada son durum.

Başlatan xwes, 15 Kasım 2008 - 01:35:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Ubuntuda ya da genel olarak linuxta goruntulu konuşmada son durum nedir acaba? Forumun farkli yerlerinde farkli bir çok programdan bahsedilir oldu son zamanlarda ama sanirim hiçbiri kesin çozum olmadi henuz. Bu başlik altinda başarili ve başarisiz tecrubelerin yazilmasi faydali olur bence. Boylece son durumu ogrenmiş oluruz.

Kendi adima daha once şu başlikta yazdigim gibi bir maceram olmuştu mercury ile;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4372.msg49537.html#msg49537

Sanirim bu ne başarili ne de tam başarisiz bir tecrubeydi. Bunun dişinda yaklaşik bir hafta once oylesine bir goruntulu konuşma deneyeyim dedim, aMSN'yi açtim, webcam configurasyonunu yaptim ve denedim. Başarili da oldum, yaklaşik 1000 km uzaktaki arkadaşimla sorunsuz goruntulu yaziştim. Şimdi, webcam'i olan arkadaşlarin hepsi amsn ile goruntulu konuşmayi başaramiyor mu acaba?

Gimp Uzmanı

Arkadaşım bildiğim birşey var. Eğer arkadaşlarınızla sesli ve görüntülü sohbet etmek istiyorsanız. İşletim sisteminden bağımsız Skype'yi kullanmanızı tavsiye ederim. Ben Ubuntu kullanıyor olsamda Windows kullanan arkadaşlarımla çok kaliteli sesli ve görüntülü konuşma yapabiliyorum. 

extremebrutal

Skype ile ben de sorunsuz sesli-görüntülü konuşma yapmıştım ama maalesef herkesi Skype kullanmaya ikna edemiyoruz. İnsanların %70-80'i MSN kullanıyorlar ve birbirleriyle sorunsuz görüşürlerken sadece sizinle görüşmek için Skype kullanmak işlerine gelmiyor sanırım. Bu nedenle MSN destekli ve sesli-görüntülü sorunsuz iletişim kurabilen bir IM Linux için şart durumda..

atomkarinca

Şu anda Empathy geliştiricileri yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Pidgin'de ise sadece bir grup çalışıyor ve Pidgin takımının çoğunluğu bunu gereksiz bir özellik olarak gördükleri için ne yazık ki çok yavaş ilerliyor. Onun dışında Jabbin diye Jabber (ve tabbi ki Google Talk) üzerinden sesli görüşme yapabileceğiniz bir program var. Ne yazık ki bunun da geliştirilmesine uzun süre önce son verildi.

Yani şu anda Empathy ve Pidgin'den gelecek güzel haberleri beklemek durumundayız.

Contempt

Yanlış hatırlamıyorsam Amsn ve kopete bu çalışmaları sürdürüyor. Ve belki çoğu insan sırf bu sorun yüzünden linuxa sıcak bakmıyor. Gerçekten önemli bir sorun ve çözülmesi linuxa + bir can daha katacaktır.
Herşeye Rağmen...

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Contempt - 15 Kasım 2008 - 11:45:32
Yanlış hatırlamıyorsam Amsn ve kopete bu çalışmaları sürdürüyor. Ve belki çoğu insan sırf bu sorun yüzünden linuxa sıcak bakmıyor. Gerçekten önemli bir sorun ve çözülmesi linuxa + bir can daha katacaktır.

Bu özellikleri çok yakın bir zamanda Linux'te göreceğimize inanıyorum.