Ubuntu diğer dağıtımları öldürüyor mu?

Başlatan Xenophobia, 13 Kasım 2008 - 04:04:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

iTWire'de yayınlanan bir habere göre Ubuntu Linux ekosisteminin dengesini bozarak diğer Linux dağıtımlarını öldürüyor mu sorusunu inceledik.

Ubuntu gerçekten Linux dünyasında büyük bir yer aldı ve kullanıcı sayısı hergün geçtikçe artmaya devam ediyor. Diğer dağıtımlara olan ilgi ise gün geçtikçe azalıyor.

Bunun en büyük istapatını Google'nin http://www.google.com/trends sayfasını kullanarak istediğiniz dağıtımları karşılaştırarak görebilirsiniz.

Ubuntu'nun bu kadar büyümesi ve yayılması açık kaynak dünyası için sevindirici bir haber ancak Fedora, Mandriva, OpenSUSE, ve Mint gibi dağıtımların arkasındaki insanların emekleri ne olucak sorusu düşünülmeye değer.

Haber kaynak
http://www.junauza.com/2008/11/is-ubuntus-popularity-endangering-linux.html Linuxmasası

Gerçekten de karşılaştırma yaptığınızda büyük farklar görebiliyorsunuz.

Siz ne diyorsunuz bu habere? Geçen gün diğer dağıtımlar için alt bölüm oluşturulsun mu başlığında da değinilmişti kısmen bu duruma.

eren

Bunda Ubuntu'nun suçu yok. Örneğin OpenSuse'yi ele alalım. Novell Microsoft ile ortak çalışıyor ve Suse'yi geliştirmek için Canonical'a göre daha fazla para harcıyor.

Mandriva'yı ele alalım. Binlerce paralı Mandriva Power Pack sattılar bir sürü paraları ve geliştiricileri var.

Fedora dünya devi Redhat'a ait. Ancak Redhat son zamanlarda Fedora'ya gereken önemi vermedi. Redhat'ın lisanslardan kazandığı paranın düşünü Microsoft bile rüyalarında görüyor.

Şimdi burada suçlu Ubuntu mu yoksa tonla para kazanmalarına rağmen dağıtımlarını adam edemeyen firmalar mı?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

immortal

Suç; Ubuntu kadar iyi olmaya çalışmayan dağıtımlarda.

btermeli

Bu is biraz pazarlama isi.Ubuntu yeni versiyonunu surdugunde Berlin`de metro ve trenlerdeki reklam tvlerinde 2 hafta reklami döndü. Bunun disinda, Berlin linux kullanicilari icin, yeni surum + ucretsiz mangal partisi yapti ve yuzlerce cd dagitti.
Bunun karsisinda diger dagitimlarin yeni surumlerini ogrenebilmek icin, ya cok sIkI takipcisi olmak gerekiyor, ya da sans eseri bir yerde gormek.
Linux fuarinda bile Ubuntu en buyuk standa sahip dagitimdi ve en az 20-25 kisi, varsa, sorunlarinizi cozmek icin ugrasiyordu. Bunun disinda fedora standinda bir hintli, fedora 9 cdmiz bitti, sticker verelim demekten baska birsey yapmiyordu.

* maalesef  hayat artik reklama dayali. Dun Eren'in koydugu "BSD mi daha iy Linux mu?" basliginda bile, kirmizi seytan kostumlu kiz, BSD icin forumda kucuk bir talep patlamasina neden oldu. Urunun ne kadar iyi oldugu degil, onu nasil sundugun onemli. Bence bu isi en iyi Ubuntu yapiyor, digerlerinin de elinde sans var ama kullanmiyorlar.
Belki fazla buyumekten korkuyorlar, kucuk ama bana sadik kullanici kitlem bana yeter diye dusunuyorlar.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Bir miktar reklamın etkisi olmuş olabilir ancak Ubuntu'nun arkasındaki başarı istikrara dayanmakta. Her yeni Gnome sürümü ile kendileri de güncelleme döngüsüne giriyorlar ve bunu şimdiye kadar sadece bir kere geciktirdiler. Her yeni sürümle beraber her ne kadar kullanıcılar "pek bir şey fark etmedik" deselerde, güncel uygulamaları ve teknolojik gelişmeleri sağlayan dağıtım yine Ubuntu'dur. Bir başka büyük başarıysa arkasına aldığı muhteşem destek topluluğudur. Bunların hepsi sıradan bir dağıtımın yapamayacağı şeyleridir. Ubuntu'nun arkasındaki Canonical ve onun sağladığı maddi destek, gemiyi götüren en güçlü rüzgârdır.

Diğer dağıtımlar ölür mü? Sanmıyorum, ölenlerin yerine yenileri çıkar. Kaldı ki OpenSUSE, Fedora, Mandrvia gibi dağıtımların arkasındaki şirketleri düşününce öleceklerini de pek sanmam. Ara ara patlama yapan -PCLos gibi- ve daha sonra rüzgârı iyi kullanamayıp ölen, ölmeye yüz tutan dağıtımlar olabilir, olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

packerd

Ubuntu diğer dağıtımları öldürmenin tam aksine temsil ediyor,Linux'un en başarılı dağıtımı olmasını da hak ediyor.
Linux dağıtımların arasında rekabetin olmaması,Ubuntu'nun lider bir konuma geçmesini ve uzun yıllar o konumda kalmasını sağlayacaktır.
Ve artı www.ubuntu-tr.net gibi bir sitemiz var.Bence Linux kullanıcıların ubuntu kurmasındaki en büyük etken.
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,Tekdir ile yola gelmeyenin hakkı kötekdir.

ironic

Eğer bugün ubuntu olmasaydı benim gibi birçok insan linux ve açık kaynak dünyasıyla tanışamayacaktı. Fazlasıyla reklamı oldu.  Ubuntu -tüm sürümleri dahil- paralı olmayacağına dair de söz veriyor. Suse ,redhat gibi ticari yönleri de öne çıkaracağını sanmıyorum. Kaldı ki Shuttleworth bu konuda çok insancıl. Savunduğu felsefe çok hoşuma gidiyor. Ubuntu adı da bu felsefenin ürünü.

Diğer dağıtımların da sahipsiz kalacağını sanmıyorum. Örneğin ben gerek forumumuzdan olsun gerekse de okuduğum diğer kaynaklardan öğrendiğim bilgiler bende merak uyandırıyor. Acaba debian nasıl? mandriva ? arch?....

kernel

Windows kullanan birine linux dediğinizde ubuntu'nun tanınmasından önce ne duyardınız? o teknoloji delileri için bir sistem ben ev kullanıcısıyım,linux'e driver yazıyorlar mı? sürekli kodlarla mı uğraşıcam? bu kadar korku dolu  internetten haberleri takip eden kitle,ubuntu ile öyle büyütüldüğü gibi olmadığını gördü olayların,ubuntu öne çıkıyor bu iyi mi? diğer dağıtımlar eğer ubuntu kadar stabil bir sistem,dünya çapında geliştirici ve kullanıcı desteği vb. gibi şartları organize edemiyorsa düşmeyi hakediyordur,bu doğanın kuralıdır ne yazık ki.bu diğer dağıtımların da kendi yaptıklarını tekrar incelemesini düşündüren bir gelişme olması özgür yazılım dünyasının hayrınadır bence.ben ilk olarak ubuntu kullanmadım ama bu kadar organize destekle bu linux dağıtımını seçtim, bu kartelleşme mi? hayır geniş halk kitlesine yayılma sadece...diğerleri bunu beceremiyorsa bittik dediklerinde suç ubuntu'nun değildir,diğerlerinin gereği gibi görevlerini yapmamasıdır bence.
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

eren

Ubuntu Türkiye olarak üzerimize düşen görevi de yapmaya çalışıyoruz.

* Diğer dağıtımların yerel (Türkçe) siteleri ölmesin diye Site Tanıtım bölümünü açtık. Burada benzeri projeler reklam yapıp bizim yüksek ziyaretçi oranımızdan faydalanabilirler.

* Diğer Dağıtımlar bölümünde her şey özgürce konuşulabiliyor. Bir çok dağıtım o bölümde tanıtılıyor.

* Ubuntu'yu yeri geldiğinde çok ağır şekilde eleştiriyoruz. Örneğin WPA/WPA2 sorunu şu an forumun en çok okunan ilk 3 bölümü arasında ve duyurular kısmından duyurduk.

* Kişisel olarak PCLinuxOS Türkiye, Linux Mint Türkiye, Mepis Türkiye, Sabayon Türkiye ve Foresight Türkiye forumlarına teknik destek veriyorum. Ölen bu 5 sitenin 3 tanesinin yeniden açılmasını sağladım. Bu sayede rekabet artıyor.

* Yeni arkadaşların yetişebilmeleri ve camia'ya faydalı olabilmeleri için benzeri projelerde görev almalarını sağlıyoruz. Ya da burada kendini geliştirmiş bazı arkadaşları diğer yerel Türkiye sitelerine yönlendirip o sitelerin ayakta kalmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

* Suse Türkiye hacklendikten sonra ilk geçmiş olsun'u diyen ve yardıma koşan biz olduk. Bizim teknik ekip Suse TR forumlarını aynı gün SMF'ye geçirip açıkları kapatmayı teklif etti.

Kısacası Ubuntu dışındaki diğer dağıtımlar en azından Türkiye içerisinde ölmesin diye çaba harcıyoruz. Bir çok Ubuntu yerel sitesi de benzeri destekleri sağlıyor. Yani Ubuntu için emek verenler diğer dağıtımlar ölmesin diye bu kadar uğraşırken diğer dağıtımların ölmek için her şeyi yapmalarını ben pek anlayamıyorum.

Not: Umarım yazdıklarımı bir havalanma, kendini beğenmişlik olarak algılamazsınız.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.