Monitör problemi.

Başlatan erhanzeyre, 07 Kasım 2008 - 14:15:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erhanzeyre

Merhabalar arkadaşlar.Forumunuzda yeniyim.Böyle bir platformu açtıkları için site yöneticilerini ayrıca teşekkürlerimi belirtmek isterim.Umarım hoşça vakit geçiririz.^^'

Arkadaşlar Ubuntu 8.10 sürümünü indirdim.Fakat kuruluma başlamadan önce Ubuntu dosyalarını yükledikten sonra monitöre görüntü gelmiyor.Ama sistemin açılış sesini duyabiliyorum.Monitörde şöyle bir yazı beliriyor:

"Frequency out of range.Try other resolutions."

Anladığıma göre monitörümün desteklemediği bir çözünürlük ile açılıyor Ubuntu.Halbuki önceden Ubuntu 6.10 kullanmıştım.Böyle bir sorunum yoktu.

Sistem özelliklerim

Intel celeron 2.66 Ghz
512Mb 533 MHz RAM
512 Mb ATI Radeon HD2600Pro Super
MSI MS-7255 Anakart

İlgilerinize arz ederim.Teşekkürler.

Çağlar

ctrl+alt+f1 i kullanarak konsola düşün ordan xorg dosyanızı düzenleyin 6.10 dan beri kullandığınıza göre amatör değilsinizdir heralde ama yapamazsanız sitede xorg diye aratın. Hoşgeldiniz bu arada :)
We got a badass over here!

erhanzeyre

Hoş bulduk çok teşekkür ederim.En kısa zamanda deneyip sonucu buraya yazacağım.

erhanzeyre

Komut satırına sudo nano /etc/x11/xorg.conf yazdığımda siyah bir ekran geliyor.Ekranın aşağısında kısayolları belirten yazılar vardı.Ctrl+r ve ctrl+t kombinasyonlarını kullanarak home/ubuntu klasörüne ulaştım.Bu arada monitors.xml dosyasından değiştirildiğini öğrendim çözünürlük ayarının.Ama .config klasöründe monitors.xml adında bir dosya yok.Ne yapabilirim?

Çağlar

erhanzeyre

sudo nano /etc/x11/xorg.conf yazdıktan sonra ne yapacağım?

Çağlar

xorg dosyanızda monitor sekmenizdeki yatay ve dikey hertz değerlerinin üst değerlerini düşürün.

erhanzeyre

xorg dosyamı açtım fakat içinde hertz vs. gibi değiştireceğim bir bilgi yok.

Section "Device"
          Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
          Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
          Identifier "Default Screen"
          Monitor   "Configured Monitor"
          Device    "Configured Video Device"
EndSection

heartsmagic

Kendin eklemen gerekecek sanırım. Öncelikle bir değerleri öğren. Örneğin 1280x800 ve 60 Hz tazeleme için:

gtf 1280 800 60 komutunu kullan, sana şuna benzer bir çıktı verecektir:

Alıntı Yap
# 1280x800 @ 60.00 Hz (GTF) hsync: 49.68 kHz; pclk: 83.46 MHz
Modeline "1280x800_60.00"  83.46  1280 1344 1480 1680  800 801 804 828  -HSync +Vsync

Bunu Monitor bölümünün altına ekle. Sana benim örneğimi vereyim ona göre ayarlama yap:

Alıntı YapSection "Monitor"

# TV fullscreen mode or DVD fullscreen output.
    # 768x576 @ 79 Hz, 50 kHz hsync
    Identifier     "monitor1"
    VendorName     "Generic"
    ModelName      "Flat Panel 1280x800"
    HorizSync       31.5 - 90.0
    VertRefresh     60.0
    ModeLine       "768x576" 50.00 768 832 846 1000 576 590 595 630
    ModeLine       "768x576" 63.07 768 800 960 1024 576 578 590 616
    ModeLine       "1280x800_120" 181.21 1280 1376 1520 1760 800 801 804 858 -hsync +vsync
    ModeLine       "1280x800_100" 147.89 1280 1376 1512 1744 800 801 804 848 -hsync +vsync
    ModeLine       "1280x800_85" 123.38 1280 1368 1504 1728 800 801 804 840 -hsync +vsync
    ModeLine       "1280x800_75" 107.21 1280 1360 1496 1712 800 801 804 835 -hsync +vsync
    ModeLine       "1280x800_60" 83.46 1280 1344 1480 1680 800 801 804 828 -hsync +vsync
    ModeLine       "1280x800_50" 68.56 1280 1336 1472 1664 800 801 804 824 -hsync +vsync
EndSection

Ancak dikkatli ol, eğer yanlış bir şeyler eklersen X yine açılmaz ve sen bunu eski soruna bağlayabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erhanzeyre

Olmuyor olmuyor.:(

Bunun için tam 3 gündür uğraşıyorum.Ama tık yok.Sinirlerim fena halde gerildi şu an.Ama taktık kafayı.^^'

@heartsmagic

Senin verdiğin ayarları denedim.Yine aynı.Ubuntuyu ctrl+alt+- tuşları ile çözünürlük düşürerek renkler birbirine girmiş bir vaziyette kurdum.Yazıları zor okuyordum.Bilgisayarı yeniden başlattığımda yine aynı sorun oldu.Yine frequency hatası.:(

erginemr

Ubuntu'yu Grub'daki ikinci seçenek olan "Recovery Mode"da açın ve root yetkileriyle konsola düşün. Komut satırında:
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
komutunu verin. Bildiğiniz gibi bu komut, X sunucusunu yeniden yapılandırıyor. Belki bu şekilde bir yapılandırma ile, "out of frequency" hatası almazsınız.

Sonra "exit" komutu ile masaüstüne geçmeyi deneyin.

erhanzeyre

@erginemr

Verdiğin komut işe yaradı.Fakat on-board ekran kartım ile.Normal ekran kartı ile olmuyor.Hala anlamış değilim.On-board ile kullanıcı adı ve şifresi isteyen ekrana gelmeden ctrl+alt+ - tuşları ile çözünürlüğü düşürerek stabil bir şekilde kullanabiliyorum.Ama ekran kartımı taktığımda ctrl+alt+ - tuşları da işlemiyor "Frequency out of range" yazısı öylece kalıyor.

bobincom

Merhabalar,

Acaba ne oluryor diye bastıgımız ctrl+alt+f1 komutundan sonra gelen komut satırından normal ekrana  nasıl döneriz  :D,

erhanzeyre

bobincom

alt+ f7 çıktı bende, çok teşekkürler..

heartsmagic

@erhanzeyre iki kartın mı var? Baştan bunu söylememiştin.

erhanzeyre

Biri normal ATI HD2600 pro ekran kartım.Biri de on-board.(Normal ati ekran kartımı taktığımda on-board devre dışı kalıyor.)

heartsmagic

O zaman ATI kartı taktıtan sonra sürücülerini yüklemeye çalış. Bu ilk anlattığın sorunu farklı bir noktaya taşır sanırım. Sen ilk kartla ayar yapıp, ardından ikinci karta geçince sanırım uyuşmazlık yaşıyorsun.

erhanzeyre

ATI kartım takılı iken ne yazık ki driver yükleyemem.Çünkü gnome ortamında hiç görüntü alamıyorum.Envy programı ile on-board'ta çalışırken ATI driver'ını kart takılı olmadığından dolayı yükleyemedim.Başka bir alternatifiniz varmı acaba?

heartsmagic

Sen ATI kartını tak, X açılmasın ya da Gnome fark etmez. CTRL+Alt+F1 ile terminale düş, giriş yap ardından Envy'nin X olmadan çalışan şeklini kullan. Oradan ATI kurulumu yapabilirsin sanırım. Kaldı ki aslında ATI'yi taktıktan sonra xorg.conf dosyasını elle düzenleyip sürücü olarak vesa'ya bile geçiş yapılabilir. Sistemde ne takılı olduğu pek problem değil aslında, ATI olsun biz istersek X'e vesa kullan deriz.

erginemr

Alıntı yapılan: erhanzeyre - 08 Kasım 2008 - 21:49:14
@erginemr

Verdiğin komut işe yaradı.Fakat on-board ekran kartım ile.Normal ekran kartı ile olmuyor.Hala anlamış değilim.On-board ile kullanıcı adı ve şifresi isteyen ekrana gelmeden ctrl+alt+ - tuşları ile çözünürlüğü düşürerek stabil bir şekilde kullanabiliyorum.Ama ekran kartımı taktığımda ctrl+alt+ - tuşları da işlemiyor "Frequency out of range" yazısı öylece kalıyor.

Ya bizim forumda, ya da ecnebi forumda böyle bir şey gördüğümü hatırlıyorum. ATI ekran kartı kullanıcısı kendi kartıyla "out of range" hatası alıyor, on-board kartla açabiliyordu. Çözüm olarak, on-board ekran kartı aktifken, ya ATI web sitesinden, ya da Envy ile manüel olarak ATI ekran kartı sürücüsü kuruluyor, sonraki açılışta monitör ATI ekran kartına takılıyordu diye hatırlıyorum...

erhanzeyre

Öyle yapmayı denedim ama Envy kart takılı değil diye hata verdi.

Ayrıca benim ekran kartının aynısına sahip olan birinin xorg.conf'unu kendi xorg.conf'um ile değiştirdim.Açılış yapabildim.Şu an ekran kartından yazıyorum.
Envy ile driver yüklemeyi denedim ama; envy'i açtığımda (grafiksel arayüzden) Install ATI drivers dediğimde program hata veriyor ve kapanıyor.Ctrl+alt+F1 yapıp ordaki komut satırından Envy'i çalıştırdığımda ATI sürücülerini yüklerken "your operating system does not support by the Envy" diye bir hata alıyorum.Ayrıca programın geliştircisinin sitesinde ise hardy 8.4'ün en son sürüm olarak gördüm.Nasıl yükleyeceğim driver'ı?:(

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
Load  "glx"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:2:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

erginemr

ATI kullanıcısı olmadığım için detay veremem ama ATI'nin web sitesinde Linux sürücüleri var. Sonuçta Envy de aynı sürücüleri indirip kuruyor.

Şu iki başlık yardımcı olabilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1203.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3585.0.html
(Yalnız dikkat edin, bu başlıklarda 64 bit sistem sürücüsü indirilerek kurulmuş, sizinki Ubuntu 32 bit ise, 32 bit sürücüyü indireceksiniz.)

Sürücü indirme adresi de şu:
http://ati.amd.com/support/driver.html

İlk mesajınızı tekrar okuyunca aklıma bir şey takıldı: Şu an Live CD'de değilsiniz, yani kurulumu yaptınız değil mi? Kurulumu disk bölümlemeyle mi, yoksa Wubi ile mi yaptınız?

erhanzeyre

Hayır live cd'de değilim.Kurulumu wubi ile D:\ sürücüsüne yaptım.