[Çözüldü]Klasör ve Dosya Isimlerinde Türkçe Karakter Problemi

Başlatan btermeli, 06 Kasım 2008 - 10:49:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

Cift boot  kullaniyorum, bu yuzden XP altindaki "Belgelerim" klasorunu  Ubuntu masaustume kisayol olarak eklemistim.
Acilista yolun hatali oldugunu soyledigi icin kisayolu daha sonra sildim.
Dun bir belgeyi acmak icin baktimda  yer imlerimde yoktu, belki yukledigim temadandir diyip, HDD> Documents and Settings> btermeli yolunu denedim ama  btermeli kullanicisi yoktu. Acaba ben mi sildim diye windows'a gectim ama orda dokumanlar ve Documents and Settings> btermeli yolu duruyordu.
Geekebilecek diger bilgiler;

*NTFS altinda herhangi bir yola veya klasore sorunsuzca erisiyorum.
*Baslangicta automount oluyor
*Unmount yapmaya calistim diski, ama unmount yapilamiyor hatasi verdi.

Acaba linki silerken, yolu da mi silindi? Orda olan bir klasoru nasil yeniden algilatabilirim?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

erginemr

Ubuntu altında Nautilus'tan Documents and Settings >> btermeli >> Belgelerim klasörüne erişebiliyorsanız; bu klasörü Ctrl + Shift tuşu basılı iken masaüstüne sürükleyerek tekrar kısayol oluşturmayı, ya da Nautilus'un sol tarafındaki araç çuğununa sürükleyerek Gnome Menü >> Yerler menüsü altına yeni bir başlatıcı olarak eklemeyi deneyin.

btermeli

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Kasım 2008 - 11:46:10
Ubuntu altında Nautilus'tan Documents and Settings >> btermeli >> Belgelerim klasörüne erişebiliyorsanız
yok iste sorun orda, Nautilus'tan erisemiyorum ama windows altinda klasorun orda oldugu gozukuyor.

erginemr

Hmm, ilginç bir durum...

Alıntı YapAcaba linki silerken, yolu da mi silindi? Orda olan bir klasoru nasil yeniden algilatabilirim?

Ama böyle bir şeyin de olabileceğini zannetmiyorum.

ihtiyar said

Terminalde (Uç Birim);

gconf-editor

Kodunu girip,

Apps/Nautilus/Desktop

yolunu takip ederek bir şeyler yapılabilir mi? Windows'tan yazıyorum, deneme imkânım yok. Çok saçma da olabilir, kızmayın yani. :)

heartsmagic

Terminal ile baktığında yerinde duruyor görünüyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

btermeli

yok ordan ancak masaustu ozelliklerini degistirip, kisayol ekliyebilirim. Zaten  surucuyu goruyor, masaustune bagliyor ama sadece o surucu icindeki "Belgelerim" klasorunu gormuyor. O yuzden acaba o klasorun baglanti yolunu mu sildi dedim.

btermeli

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Kasım 2008 - 14:29:22
Terminal ile baktığında yerinde duruyor görünüyor mu?

yok malesef :(

heartsmagic

İlginç bir durum. Terminalden de göremiyorsun yani?  Kısacası

cd /media/windows/falanca/felanca
ls

komutu ile de göremiyorsun ama Windows'a geçtiğinde yerli yerinde duruyor?

btermeli

bir daha kontrol ettim ama "//Documents and Settings >> btermeli"  windows altindan gozukuyor,ubuntu altinda gozukmuyor :(

heartsmagic

Cidden çok ilginç. Dizin bir şekilde gizli mi yapıldı diyeceğim ama öyle olsa bile Windows üzerinden .btermeli olarak görünmesi lazım, hatta sorun vermesi lazım.

erginemr

Buna, başka bir dağıtımda şahit olmuştum. İçinde Türkçe karakterler geçen Windows klasörleri, Linux altında görülemiyordu. Windows bölümü  /etc/fstab altında hangi parametrelerle bağlanıyor acaba?

btermeli

@erginemr, ama daha once hicbir sorunum yoktu :(

erginemr

Bence şunu deneyin. Windows altında aynı "Documents and Settings" klasörü içine Bahadır'da olduğu gibi, içinde "ı" harfi olan bir  klasör oluşturun, örneğin "Sıcak". Aynı isimli başka bir klasörü bir de doğrudan C:\ altında oluşturun. Sonra Ubuntu'yu açarak, Nautilus'tan bu klasörlerin görünüp görünmediğini kontrol edin. Çıkacak sonuca göre birlikte bir yorum yapabiliriz.

Bence bir de /etc/fstab dosyasına göz atmalıyız:
cat /etc/fstab

Sonra bir de sistem dil ayarlarınız tabii:
locale

btermeli

dedigin gibi yaptım, klasorler gozukmuyor, hem c altında hem de documents kısmında.
cat /etc/fstab
Alıntı Yap# /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc                                       /proc           proc         defaults                    0  0 
# Entry for /dev/sda3 :
UUID=6bc9ff06-1d65-4c32-b40f-7deaa0e4e613  /               ext3         relatime,errors=remount-ro  0  1 
# Entry for /dev/sda4 :
UUID=d8e63662-6464-4534-a7de-11de3d3cbc9a  none            swap         sw                          0  0 
/dev/scd0                                  /media/cdrom0   udf,iso9660  user,noauto,exec,utf8       0  0 
/dev/sda1                                  /media/WINDOWS  ntfs-3g      defaults                    0  0 
/dev/sda2                                  /media/sda2     ntfs         nls=iso8859-1,umask=000     0  0 

locale

Alıntı YapLANG=C
LC_CTYPE="C"
LC_NUMERIC="C"
LC_TIME="C"
LC_COLLATE="C"
LC_MONETARY="C"
LC_MESSAGES="C"
LC_PAPER="C"
LC_NAME="C"
LC_ADDRESS="C"
LC_TELEPHONE="C"
LC_MEASUREMENT="C"
LC_IDENTIFICATION="C"
LC_ALL=

bir de aklıma daha once bu kesit sda1 simdi WINDOWS olarak gozukuyor ondan olabilir mi diye geldi. Adlandırmayı  win altında yapmıstım, onun dısında ubuntu altında ad degistirmedim hic.

serdar

Bana da olmuştu benzer bir durum, ama klasör adının içerisinde türkçe karakter vardı. Xp den klasör adını değiştirerek ulaşabilmiştim

btermeli

Kullanici klasorunun adi, siradan bir klasor olsa hemen degistireyim de.
Bir de sorun daha once yoktu neden birden bire boyle birsey oldu, temel sebebini bulmaya calisiyorum, yoksa her seferinde klasor ismi degistirmek zorunda kalirim :(

erginemr

Virtualbox ile sanal bir sistem üzerinde NTFS disk kurup formatladım. İçine birkaç Türkçe karakterli dosya klasör oluşturdum. Sonra şu adresteki bilgileri kullanarak:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2757.msg29652.html#msg29652

sanal sistemin (Intrepid Ibex) dilini dili "C" (yani varsayılan dil) yaptım. Ve aynı sorunla karşılaştım; NTFS diskteki Türkçe dosya ve klasörler artık görünmüyordu. Anladığım kadarıyla yurtdışında yaşadığınız için Türkçe klavyeniz yok. Dolayısıyla ekran görüntülerinden de anladığım kadarıyla İngilizce kullanıyorsunuz. Yukarıdaki başlıkta yazdıklarımı deneyerek, sistem dilini "C"den "en_US.UTF-8"e çevirmeyi deneyin. Yapmanız gereken, "tr_TR.UTF-8" yerine, "en_US.UTF-8" yazmak. Sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

İşlem sonunda sistem dili şu şekilde görüntülenmeli:
Alıntı Yapergin@ergin-desktop:~$ locale
LANG=en_US.UTF-8
LANGUAGE=en_US.UTF-8
LC_CTYPE="en_US.UTF-8"
LC_NUMERIC="en_US.UTF-8"
LC_TIME="en_US.UTF-8"
LC_COLLATE="en_US.UTF-8"
LC_MONETARY="en_US.UTF-8"
LC_MESSAGES="en_US.UTF-8"
LC_PAPER="en_US.UTF-8"
LC_NAME="en_US.UTF-8"
LC_ADDRESS="en_US.UTF-8"
LC_TELEPHONE="en_US.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="en_US.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="en_US.UTF-8"
LC_ALL=

Dilerseniz Almanca'yı da deneyebilirsiniz. "de_DE.UTF-8" olabilir, önemli olan UTF-8 karakter setini desteklemesi.

btermeli

@erginemr; sorun aynen dedigin gibiydi, uzun bir arastırma sonucu soyle cozdum.

root olup;

localedef -i tr_TR -f UTF-8 tr_TR.utf8

locale -a

ekranda son satırda tr_TR.utf8 yazması lazım.

ardından,
gedit /etc/fstab

Alıntı Yap# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>    <type>     <options>             <dump>  <pass>
...
/dev/sda1   /media/Windows   ntfs-3g   defaults,locale=tr_TR.utf8   0    0

bu sekilde degistirdim, yeniden baslattım, oldu. Konu baslıgını degistiriyorum, yardımcı olan herkese cok tesekkurler.

Çözüm Kaynağı: http://www.cagataycebi.com/linux/write_ntfs/write_ntfs.html