root yavaşlığı

Başlatan tasy, 05 Kasım 2008 - 21:45:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tasy

Herkese selamlar... Ben henüz 8.04ten 8.10 çıkış yapmayan yada yapmaya korkan kullanıcılardanım :D Neyse;
Ben konsoldan root olarak (su) giriş yapıp buradan gedit yada nautilusu kullandığım vakit bilgisayar çok yavaşlıyor. Daha doğrusu sadece root olarak açtığım pencere yavaşlıyor... örnek veriyim;

gedit /boot/grub/menu.lst

dosyasını açmak istediğim zaman açılması bi 10sn sürüyo değişiklik yapıp kaydetmem ayrıca 10sn sürüyor... Kanser oldum walla. İşimi çabuk bitirmek için nano (pico) kullanmak zorunda kalıyorum ancak php scripti yazmak istediğim zaman gerçekten çok zorlanıyorum... Bunun sebebi ne olabilir sizce?? Önceden böyle bir sorunum yoktu yeni oldu!!!  ??? :(

tasy

arkadaşlar php porblemimi geany ile çözdüm ancak nautilus ve geditteki problem devam ediyor... Php'yi ve editörün desteklediği dilleri geany ile kullanacağım gibi gözüküyor :)

heartsmagic

Root olarak giriş yapmadan sudo ile de aynı problemi yaşıyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tasy

şimdi denedim evet yaşıyorum!!

heartsmagic

Aslında su ile de pek problem yapmaması lazım. Ancak su ile aldığın root yetkisi ve sudo ile çalıştırman arasında, X kullanan uygulamalarda farklılık olabilir. Fakat senin söylediğin gibi 10 saniye sürmesi garip.

tasy

ufakta olsa bi gelişme kaydettim. konsoldan top komutunu verip pc'deki %'lik değişmeleri izledim ve bu esnada gediti nautilusu açtım(root olarak). porblem geditte yada nautilusta deil sanırım. çünkü xorg bir anda tavan yapıyor... Compizde açık şuan, benim tahminim ekran kartının yeterli gelmemesi ve kasılması ancak bu daha önce olmuyordu olsaydı öncedende olurdu... Acaba xorg'ta bilmediğim bi değişiklikmi oldu... Xorgun bu derece sistem kaynağı yemesi biraz saçma geldi bana.
Pc özelliklerim;
coreduo 1,86
1gb ram
ekran kartı 256mb paylaşımlı
hdd 100gb
datron laptop...

heartsmagic

xorg güncellendi ve senin yaşadığın durum bir "böcek" olabilir. Eğer diğer arkadaşlar da deneyip sonuç bildirirse bir hata girişi yapabiliriz Launchpad'e.

tasy

Valla iyi olur. Ben yabancı sitelerden araştırırım, varsa problem bildiririz...  ;)