[Çözüldü] Ubuntu 8.1 video izleme sorunu

Başlatan asd99, 05 Kasım 2008 - 17:25:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asd99

Ubuntu 8.04 kullandığım zaman karşılaşmadığım bir video problemim var. Herhangi bir video izlediğim zaman video yanıp sönüyor. Bir an (her saniyedde 2 kere) siyah oluyor bir an düzeliyor. Bu sürekli her videoda oluyor.  Farklı playerlerle deniyorum, farklı codecleri açıyorum ama bir fark yok hep aynı şey oluyor. (bu videolar windowsta kusursuz görüntüleniyor). Ubuntu Ekran kartımı internetten bulup kendisi sorunsuzca tanıttı(8.04 te yaptığı gibi). Firefoxta youtube'de video izlerken böyle bir şey olmuyor. Videolar haricinde örneğin Totem Movie playerde ses dosyası dinlerken video kısmında çıkan görüntüde aynı şekilde sorunlu oluyor. Bir pencereyi o videonun önüne taşıdığım zaman ise, önüne taşıdığım pencerenin sadece videonun önünde kalan kısmı da yanıp sönmeye başlıyor. Bu sorunu hallatememde bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim....

erginemr

1. Ekran kartınızın marka ve modeli?

2. Şu komutların çıktıları:
lspci | grep -i vga
glxinfo | grep -i render

3. Konsolu açın ve ardından "totem" komutu ile Totem'i çalıştırın. Sonra konsol açıkken bir film dosyası açıp izleyin. Bu görüntü oluştuğu zaman konsolda hata / uyarı mesajı alıyor musunuz?

4. Compiz aktif mi? Aynı durum Compiz kapalıyken de oluyor mu?
Compiz'i kolayca kapatmak için:
Alt+F2 >> metacity --replace
Tekrar açmak için:
Alt+F2 >> compiz --replace

erginemr

ATI ekran kartında bu tarz sorunların /etc/X11/xorg.conf dosyasının şu komutla düzenlenerek:
gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf
Section "Device" bölümüne aşağıdaki satırların eklenmesiyle aşıldığını hatırlıyorum:
Alıntı YapSection "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver      "fglrx"
      Option       "VideoOverlay" "off"
      Option       "OpenGLOverlay" "on"
      Option      "TexturedVideo" "off"
EndSection

Değişikliğin etkili olması için oturumu yeniden başlatmalısınız.