[Çözüldü] c,c++ compiler

Başlatan Fusuy, 05 Kasım 2008 - 12:31:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fusuy

Selamlar.
Synaptic Package Managerdan g++[multilib] isimli bir derleyiciyi bilgisayarıma yükledim ama bir türlü dosyanın nereye kaydolduğunu bulmadım.  Applications bölümüne neden kısayolu gelmedi? Bana önerebileceğiniz başka derleyiciler var mı?

Alta programlama bölümü varmış aceleciliğimden bir satır aşşağıya bakmayı ihmal etmişim. Özür dilerim.

heartsmagic

Özüre gerek yok. Evet söylediğin gibi hem bir programlama bölümü var hem de arama yapılabilir. Ben kabaca bir şeyler söyleyeyim. Kuracağın veya kurduğun gcc,g++ ile komut satırından derleme yapabilirsin ki Programlama bölümünde örnekleri mevcut. Ancak senin istediğin bir IDE ise onu ayrıca kurman lazım. Sanıyorum ki o da bir iki başlıkta geçmişti. Eğer bulamazsan veya kafanda bir fikir oluşmazsa tekrar sorabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Linux'ta C/C++ programları genelde sıradan bir editörle (vim, gedit, kate, vb.) yazılıp, komut satırında, arayüzü olmayan gcc ve gpp programları ile derleniyorlar. Grafik IDE içinse, forumda "geany" diye arattırabilirsiniz.

Fusuy

Code::Blocks adında bir program indirdim ama bunu nasıl kurabileceğimi bir türlü çözemedim. Dosyaları Karıştırdım ama setup dosyası bulamadım. Aynı programı Synaptic Package Managerda arattım ama bulamadı. Linuxde browser aracılığıyla indirdiğimiz programları nasıl kurabiliriz?

erginemr

Alıntı yapılan: Fusuy - 05 Kasım 2008 - 16:06:38
Code::Blocks adında bir program indirdim ama bunu nasıl kurabileceğimi bir türlü çözemedim. Dosyaları Karıştırdım ama setup dosyası bulamadım. Aynı programı Synaptic Package Managerda arattım ama bulamadı. Linuxde browser aracılığıyla indirdiğimiz programları nasıl kurabiliriz?

Hangi adresten indirdiniz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: Fusuy - 05 Kasım 2008 - 16:06:38

codeblocks olarak arat Synaptic altında.

Fusuy

Alıntı yapılan: erginemr - 05 Kasım 2008 - 16:32:59
Hangi adresten indirdiniz?

indirdiğim adres bu:
http://www.codeblocks.org/downloads/5

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Kasım 2008 - 16:39:15
codeblocks olarak arat Synaptic altında.

codeblocks olarak aramayı denedim ama hiçbir sonuç vermedi.

heartsmagic

Şimdi baktım da Intrepid depolarında kendisi. Hardy altında sanırım yok. Sürüm olarak Intrepid'e geçmeyeceksen http://www.getdeb.net/release/2838 adresinden İndir dediği yerdeki .deb paketlerini indir ve kur.

Fusuy

Teşekür ederim. Yardımınız sayesinde artık kod yazabilirim (=

heartsmagic

Güle güle kullan ve hoş geldin. Codeblocks'u pek duymadım. @erginemr'in dediği gibi Geany'ye bakabilirsin. KDE kullanmıyor olabilirsin ancak kdevelop da güzeldir. Konuyu etiketleyip, kapatalım.