Ubuntu Server ile Hosting İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Başlatan doktorteknik, 04 Kasım 2008 - 13:27:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doktorteknik

Arkadaşla Merhaba,

Şirket Web Sitelerimizi yayınlayabileceğimiz bir Ubuntu Server kurmak istiyorum. Hadi kurulumu bir şekilde yaparım. Fakat Apache - PHP - PHPMyAdmin - MySql ile ilgili konfigürasyon bilgilerine ihtiyacım var. Bu konuda desteklerinizi rica ediyorum.

Teşekkürler.

eren

Standart masaüstü sürümünü kurmanızı öneriyorum çünkü sunucu sürümünde masaüstü yok, tamamen komut bilginiz olması gerekiyor. 2 sene sunucu yönetiminde görev aldığım halde Ubuntu Server'ı ben dahi yönetebileceğimi sanmıyorum.

Depodan Apache, Mysql, Mod_PHP paketlerini çekerseniz tam anlamı ile ve birbiri ile uyumlu bir sunucuya sahip oluyorsunuz. Eğer FTP de isterseniz Proftpd server bence ideal. E-posta sunucumda olsun derseniz PostFix paketini kurmanız yeterli. Bunun üzerine birde DNS / Bind server kurarsanız şu an profesyonel hosting veren makinelere eş değer bir makineniz olur. (Plesk Panel, Cpanel, Phpmyadmin hariç)

Eğer İngilizce biliyorsanız bunları yapılandırmanız hiç zor değil. Zaten hepsi birbiri ile uyumlu geliyor. İzin ayarları sunucu yazılımlarının Config dosyaları üzerinden oluyor. Bunları size birinin öğretmesi zor, sunucuların web sitelerine girip yapılandırma belgelerini okumanız bunun içinde İngilizce bilmeniz gerekli.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Bu kaynak Ubuntu Server kurulumunu anlatıyor Serkan. Burada sunucu yazılımlarının nasıl ayarlanacağı ve kullanılacağı anlatılmıyor yani sunucu yazılımlarının belgelerine bakıp ayarlamayı oradan öğrenmek şart.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Yapılandırma kısmını kaçırmışım. O iş için yardım biraz zor, söylendiği gibi mutlaka kendi çabalarınla öğrenmen gerekecektir. Ancak sıkıştığın zamanlarda buralarda birileri varsa ve biliyorsa belki yardımcı olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama örneğin bizim sunucumuza Wiki Media yazılımını kurduktan sonra yazılım çalışmadı ve tam 2 gün boyunca çalıştırılması için uğraştım. Meğerse Apache sunucusunun Wiki Media için özel olarak ayrıca yapılandırılması gerekiyormuş. Daha bunun gibi binlerce ayar var. Sunucu yönetmek pek kolay bir iş değil.

Sunucu sistemlerinde Centos (Redhat klonudur) bence daha başarılı. Centos'da bir çok görsel yönetim paneli kurulu geldiğinden bir çok ayarı görerek yapabiliyorsunuz.

Sunucu için Oracle, Sun OS Server ya da Centos kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Dinan

Gözünüz korkmasın. Bence müjde vereyim artık Apache belgeleri tamamen Türkçe. Bütün yapılandırma ve ayar dosyaları Apache Türkçe çeviri ekibi tarafından çevirildi. Apache ayarları için İngilizce bilmenize gerek yok. En zor ayar Apache ayarıdır ve Apache düzgün yapılandırıldıktan sonra gerisi çok kolay.

http://httpd.apache.org/docs/2.2/tr/

Bu belgelerin hepsini okuyun, iyice yutun gerisi kolay. Takıldığınız noktalar olursa buraya yazabilirsiniz, elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

Mysql ve Apache Ayarları (Türkçe)

http://www.enderunix.org Size bir çok alanda yardım edecektir. Mysql konusunda da buradan destek alabilirsiniz. Tabi ki buda Türkçe :)

Yine Türkçe bir belge daha vereyim çok işinize yarayacak. http://enderunix.org/docs/apache_mysql_chroot.pdf
Ubuntu - Linux dla ludzi! - Ubuntu doskonały - www.ubuntu.pl

eren

Teşekkürler Dinan, bakalım daha senin sayende neler öğreneceğiz.