Ubuntu giderek neden yavaşlıyor? Diğer dağıtımlar ne durumda?

Başlatan asd99, 01 Kasım 2008 - 18:50:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asd99

................

ihtiyar said

Bu konu en az 5 başlıkta konuşuluyor. Artık daha fazla dağılmasın ve bir başlıktan devam edilsin.

atomkarinca

Alıntı yapılan: asd99 - 01 Kasım 2008 - 18:50:49...MSWindow bile yeni çalışmalarını yaparken çok hızlanacak , en düşük sistemlerde dahi çalışabilecek sistem yapmaya çalışıyor...

Bir kere böyle bir şey Microsoft'un felsefesine aykırı. Bu iddianın kaynağı uzun zaman önce bir Microsoft yetkilisinin minikernel gibi bir şey tanıttığı bir sunumdu. Bu kernelin üzerinde hiçbir grafik arabirim yoktu ve sadece komut satırından oluşan sistem 50 MB kullanıyordu. Benim şu anda sistem tamamen açıldığında 55 MB kullanıyor, karşılaştırmayı siz yapın.

Ayrıca Ubuntu'nun diğer dağıtımlara oranla daha hissedilebilir bir şekilde yavaşlamasının çok geçerli bir sebebi var: Ubuntu herkese hitap etmeye çalışan bir dağıtım. O yüzden ayarlamaların hemen hepsini grafik arabirimle yapabilmeniz gerekiyor, bu da fazladan ram demektir. Her geçen gün daha fazla donanım ekleniyor, bu da açılışta fazladan servis (yani ram) demektir.

Tüm bunlara rağmen Ubuntu şu anda 512 ram'e sahip bir makinede rahat bir şekilde çalışabiliyor, bir de aynı makinede Vista deneyin bakalım.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: asd99 - 01 Kasım 2008 - 20:21:19
Peki olay diğer dağıtımlarda da böyle mi ? Tamam Ubuntu da olduğu kadar bir yavaşlama olmasada, gene böyle bir şey söz konusu mu ? (konu başka yerde açıldıysa gerçekten özür dilerim :( )
Bu arada atomkarinca; ben birçok okudğum yerde ms nin hız konusunda çok çalışma yaptığını duydum. Böyle bir şey onlara aykırı ben de biliyorum ama Vistada yaptıkları hatayı anladılar. Bleki çok aşırı iyi sistemlerde iyi çaışıyor (vista) olabilir ama normal pcler için ne olursa olsun berbat. Bunu onlar da biliyor. Eğer yeni sistemlerinde de aynı şey devam ederse o zaman daha az satış yapacaklar. Felsefe belli  ... Para kazanacaklarsa onuda yaparlar ki zaten yapmazlarsa çok kötü olur ...

Konu farklı yere kaydı, o yüzden devam. ;)

windows 7 gibi bir şey hazırlıyorlar bildiğim kadarıyla. Çekirdek sistemi de değişiyor o işletim sisteminde. Çünkü kullanılan çekirdek sistemi, donanımı yoran bir sistem. wista'dan önce çıkartacaklardı son anda wista ortaya çıktı. Görsellikle(!) para kazanmayı hedeflediler. Sonra hızlı sistemlere iyice ihtiyaç duyulduktan sonra yeni sistemi ortaya çıkaracaklar. Böylece, önce aç bırakıp sonra soğan-ekmek vermek niyetinde gibiler. ms ve benzer sömürü şirketlerinin genel mantığı işte.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: asd99 - 01 Kasım 2008 - 20:56:21
sömürü mantığı :) ama olay şöyle sonuçta onlar BİLE hızlı sistem için uğraşıyorlar. Ki bence artık zorundalar ...
Herneyse hala kimse diğer dağıtımların bu konuda ne durumda olduklarını söylemedi ... :(

Onlar bile demenize gerek yok. Elbet zaman geçtikçe daha iyisine doğru yürümek zorundalar. Ama açık kaynak kodlu sistemler koşarak gidiyor, çünkü çıkar amacı yok çünkü sömürü mantığı yok. :) ;) Diğer dağıtımlar hakkında bilgim yok pek fazla.

fadike

konunun başlığı içeriğini anlatmakta başarılı olmadığı gibi iyileşterelmeli diye düşünüyorum.

Artan donanımlar, dizüsts bilgisayların ve haliyle de kablosuz bilgisunar erişiminin yaygınlaşması, artan kullanıcı isteklerine doğru oranlı atış içerisinde en az tavizle cavp vermeye çalışan Ubuntu ve tüm GNU/Linux geliştiricileri için bir handikaptır bu: yavaşlama.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

ihtiyar said

Alıntı yapılan: asd99 - 01 Kasım 2008 - 21:02:36
Ok ben BİLE yi küçük harf yaparım o gün geldiğinde :)
(ihtiyar Said bu arada ubuntu kurulum konuma girdin cevap yazmadın :) ama canın sağolsun )

Açık kaynaktan ilerde para kazanalar artarsa o zaman yandık :(

İlk cümleni anlamak için çok çaba sarf ettim ama maalesef başaramadım.

Açık kaynaktan para kazanılmaz diye bir şey yok lakin sömürü şirketleri gibi olamaz da. Sonuçta kodlar açıkta. ;)

Ek not: Mesaj yazmış olmak için yazmam. Bilgim yoksa ve gerçekten gerekli bir yorumum yoksa yazmamayı tercih ederim. :)

foma

Daha hızlı dağımtımlar konusunda tecrübem olmasada, gentoo ve gentoo tabanlı dağıtımların hızlı olduğunu ama bu dağımtıları hızlı kullanmak için en az orta seviye linux bilgisine sahip olmak geretiğini söyleyebilirim.

Bilgisayarımın özellikleri;
1500 mhz celeron M işlemci,
512 mb 333 mhz ram (256X2),
64 mb intel ekran kartı,
beryl, compiz kasmadan çalıştırabiliyorum.
Aynı anda firefox'da 7-8 sekme, amarok, deluge, konversation, pidgin açık ve bir kasma olmadan işlerimi hallediyorum.
Bence bunun vista, xp ile karşılaştırılması bile saçmalık.

Yavaşlama derken somut örnekler verirseniz bir çare bulabileceğimize inanıyorum.Mesela firefox eskiden 0.8 saniyede açılıyordu şimdi 0.9 saniyede açılıyor gibi.Testlere çok da fazla inanmayın.Sizin kullandığınız sürücü (driver) farkı bile hızı önemli ölçüde etkiler.

Ms'nin hızlı sistem için uğraştığından daha fazlasını kirli oyunlarla (bürokrasi, haksız rekabet, rüşvet) insanların ve devletlerin ms'ye bağımlı kalması için uğraştığına emin olabilirsiniz.

Not: Başlığın değiştirilmesini ben mesaj yazarken @fadike yazmış zaten.Bende katılıyorum.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

atomkarinca

@asd99, Microsoft uğraşmıyor, sadece insanların uğraştığını sanmasını istiyor, çünkü bu yönde çok fazla baskı geldi Vista ilk çıktığında ve bunlara bir açıklama yapılması gerekiyordu.

Ayrıca bunu _yapamazlar_ çünkü kullandıkları bileşenlerin hepsini yeniden yazmaları gerekiyor. Mesela Aero DirectX kullanıyor ve DirectX çok fazla kaynak tüketiyor. Bunu OpenGL'e geçiremezler. Monolithic kernel kullanmaları işlemleri daha düzenli hale getirir ve bu da performans artışı demektir ama herkes biliyor ki Microsoft sürücü yazan bir firma olmadı hiçbir zaman, bu da imkansız. Bilgisayarı yavaşlatan en büyük etkenlerden biri de registry mantığı; bundan da vazgeçebileceklerini sanmıyorum. Pekala geriye ne kaldı? Görsellikten de vazgeçemeyeceklerine göre Microsoft'un daha hızlı bir işletim sistemi çıkartması hayalden başka bir şey değil.

Diğer dağıtımları bilmiyorum ne yazık ki, sadece Arch Linux'u biliyorum. Arch Linux'ta da bütün servisleri, uygulamaları kendiniz eklediğiniz için yavaşlama olmuyor. Hatta Linus Torvalds sayesinden kernel her geçen gün biraz daha hızlanıyor.

tufan scothbrite

Çok uzun yazmaya gerek yok. Ubuntu git gide yavaşlıyor. Bunu gözlemlerimle çok rahat söyleyebilirim.

Kullanıcıların memnun olması için sanırım performans düşüklüğüne sebep oluyor.

6.04'de ki performansı alamadım hiç bir zaman. Ancak daha fazla donanım kullanabiliyorum o ayrı.

ihtiyar said

Başlık değişmeli diye öneriler geldi ama başlık ne olsun hakında bir öneri yok. :) Öneriniz varsa buradan ya da özelden iletirseniz değiştirebilirim başlığı. Şu an için güzel bir başlık seçemedim, kafam allak bullak.

foma

Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: foma - 01 Kasım 2008 - 22:22:57
Başlık diğer benzer başlıklarla birleştirilebilir.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4449.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4370.0.html

Konu, bahsedilen başlıklardan çoktan saptı. Bu yüzden o başlıklarla birleştirmekten vazgeçtim. :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: asd99 - 01 Kasım 2008 - 22:43:29
Ben linux dünyasında daha yeniyim. Bu karnel dediğimiz şey linuxun asıl kökü diyelim ? peki her dağıtımın arasındaki farklar gelen ek yazılımlar (openoffice,gimp,firefox...) ve masasütü yöneticileri(gnome,kde...) haricinde nelerdir ? Mesela aynı tarihte çıkan iki farklı dağıtım olsun, bunların driver tanıma konusunda aralarında bir fark olurmu ? Bu farkları kısaca açıklayabilecek olan varmı ? İşletim sistemimizi seçerken bunları bilmek gerekir...

Bu sorunun konu ile alakasını sorsam. :) Size önerim, wiki sayfamızı ziyaret etmeniz olacaktır. İyi bir başlangıç olabilir. belgeler.org'da da oldukça güzel şeyler olduğundan bahsedildi. Hem araştırmaya devam edin hem de soru sorarken sorduğunuz yere dikkat edin. ;) Eğer tam anlamıyla bir cevap bulamazsanız yeni bir konu açmanız da ayrıca tavsiyem. :)

atomkarinca

Alıntı yapılan: tufan scothbrite - 01 Kasım 2008 - 22:14:32...6.04'de ki performansı alamadım hiç bir zaman.

6.04 değil 6.06 olacak doğrusu.

Kutadgu

Alıntı yapılan: atomkarinca - 01 Kasım 2008 - 22:51:27
Alıntı yapılan: tufan scothbrite - 01 Kasım 2008 - 22:14:32...6.04'de ki performansı alamadım hiç bir zaman.

Ben 6.04 diye biliyorum. Sonuçta 6 ayda bir yayınlanıyor ve sürekli x.04-x.10 şeklinde gitmesi lazım.

atomkarinca

Alıntı yapılan: Jay Wells - 01 Kasım 2008 - 22:56:44
Alıntı yapılan: atomkarinca - 01 Kasım 2008 - 22:51:27

Ben 6.04 diye biliyorum. Sonuçta 6 ayda bir yayınlanıyor ve sürekli x.04-x.10 şeklinde gitmesi lazım.

Dapper'ı ne yazık ki zamanında hazırlayamadılar ve Haziran ayında çıkmıştı, bu yüzden 6.06 idi kod numarası.

Kutadgu

Vay canına. 2 ay gecikme.. Intrepid sürümü için, bir gün beklemek bile çok zor geldi. 2 ay kimbilir nasıl geçmiştir.

foma

Bu başlıkda daldan dala atlıyor :D Bence yeniden konu dışına taşınsın.Hatta ayrı bir bölüm açılsın hiç bir yere tam olarak uymuyor :D:D

heartsmagic

Ciddi anlamda garip bir başlık olmuş. Konu dışına taşımayalım da burada kalsın şimdilik. Şahsi fikirlerimi beyan edeyim burada.

Öncelikle Ubuntu'nun yavaşladığı konusu ecnebi bir grup tarafından ortaya atıldı. Kendi hazırlamış oldukları bir "benchmark" programı ile yapmışlar denemeleri ve yavaş olduklarını görmüşler. Ne kadar doğrudur, ne kadar verimlidir bunu bilemeyiz. Ancak ben son kullanıcı açısından yavaşlama hissedilmesine pek anlam veremiyorum. Kaldı ki forumda "bende 8.10 daha hızlı" diyenler olduğunu da düşününce durum biraz daha garipleşiyor.

Bir ara Windows'tan ve hızlanacağından bahsedilmiş. Şöyle bir düşünelim.
MS DOS
Windows 3.x
Windows 95
Windows 98
Windows ME
Windows XP
Windows Vista

Soru: Yukarıdaki Windows (bir tanesi DOS olduğu biliniyor) sürümlerinden hangisi kendisinden öncekinden daha hızlıdır?
Cevap: Hiçbiri

Sanırım sonraki sürümü düşünmeye gerek yok.

Bu meseleyi kapattıktan sonra Linux nedir uzun uzadıya anlatmak istemesem de kendisi işletim sisteminin çekirdeğidir, ecnebice: Kernel. Her dağıtım bu çekirdeği kullanır ancak arada farklar vardır. Bir dağıtım bu çekirdeği A yapılandırması ile derlerken,diğeri B yapılandırması ile derler. Haliyle bir dağıtımda çalışan sürücün diğer dağıtımda çalışmayabilir. Yapılabilecek şey nedir?
a. Dağıtım değiştirmek
b. Kerneli elle derlemek.

Haliyle hangi dağıtımda hangi destek var bilmek gerekir. Ubuntu'nun güzel tarafı bu desteğin neredeyse %100 olmasıdır. Eğer çekirdek desteği olmayan sürücüler varsa, bunlar da genelde sisteme çakılarak son kullanıcı memnun edilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasanyılmaz

8.10'da yavaşlamadan söz edemem. Aksine başarım açısından biraz daha iyi gibi geldi.