Canonical Store'dan alışveriş yaptınız mı? Sebebi neydi?

Başlatan heartsmagic, 31 Ekim 2008 - 17:36:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Canonical Store'dan alışveriş yaptınız mı? Sebebi neydi?

Destek için yaptım
16 (12.6%)
İhtiyacım için yaptım
12 (9.4%)
Hayır yapmadım
107 (84.3%)
Yapmayı düşünüyorum
105 (82.7%)
Yapmayı düşünmüyorum
23 (18.1%)

Toplam Oy Verenler: 127

sema

Alıntı yapılan: GAREZ - 09 Mart 2010 - 01:25:51
TDK tarafından yapılan saçma çeviri ondan dolayı € Euro sadece Euro  olarak kullanılmalı... Bence sadece Euro yazılmalı..

TDK tarafından yapılan tüm çevirilerin güzel/mantıklı olduğunu söyleyemem ama bence Avro güzel bir çeviri. Önce Uludağ Sözlük'ten bir iki şey alıntılayayım (alıntı üzerinde biraz oynadım):

Alıntı YapAslında yanlış olmasına rağmen tutarlılık göstermesi nedeniyle doğrudur. Zira Türkçe'de kural yabancı da olsa sözcükler okunduğu gibi yazılır. 1970 yıllarına kadar bu ülkede Washington, Vaşington diye yazılmış ve talaffuz kargaşası ortadan kalkmıştı. Okunduğu gibi yazmadığımızdan ve hatta yazdığımız şeklinin asıl "Europa" nın doğrudan "Europa"diye okunuşunun değişim göstermiş hali olmasından dolayı yanlış olsa da tutarlılık açısından doğru bir okunuş olarak dilimize kazandırılmıştır.

europa-> evropa-> evrupa-> avrupa

Demiş vatandaşın biri. Burada katılmadığım tek nokta ki o da önemli bir noktadır, vatandaşın bunu yanlış ama tutarlı olduğu için doğru kabul etmesi. Bence aynı zamanda doğrudur da. Mesela bakın;

Davar: Küçük baş hayvanlara verilen isim, genel olarak. (Türkçe değildir).
Davaro: Davara ait, davar ile ilgili, davarımsı, onları anımslatan az biraz kaba diyebileceğimiz bir tabir olarak çevrilebilir. (Türkçe'ye kazandırılmıştır).

Euro: Avrupa Birliği'nin resmi para birimi. (Türkçe değildir).
Avro: Avrupai, Avrupalılara ait, onları anımsatan (az biraz da kaba diyelim mi?!) para birimi olarak çevirebiliriz. (Türkçe'ye kazandırılmıştır).

Şimdi Davaro ile Avro, ne alaka diyenler için, örnek bana ait değildir, bir Türkçe öğretmenine aittir.
Yani bence doğru kelime, güzel çeviri.

Dedikten sonra konuya geri dönelim. Canonical'dan alış-veriş yapmadım, yaparsam da ihtiyacım olduğu için değil destek olmak için yaparım ama önce beni destekleyecek bir şeyler yapmalıyım :)
susema

vampire

arkadaşlar konuyu saptırmayalım , herkes nasıl biliyorsa öyle devam etsin
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

kaansef

Bende destek için yapmayı düşünüyorum.Bikaç bardak mont filan alıcam.
# 28065

maydin95

Arkadaşlar buradaki CD'ler internetten indirilenlerden farklı mı? Bir CD'ye 150€ istiyorlar yaa. Hem bunlar CD mi. 200 paket diyor. Bir CD ye nasıl sığdırıyorlar. Bana DVD gibi geliyor. Ayrıca hangi paketler var ki bunlarda? Alırsam bunlardan alırım.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

bytan

Paketlerin boyutları 500 kb olabileceği gibi 10 mb'de olabilir. Paket sayısına çok takılma. Bahsettiğin 150 dolarlık cd bağlantısını buraya aktarırsan neymiş görürüz. Kanımca ücretsiz indirilen cd'den bir farkı yoktur. En azından içerdiği ubuntu sistemi olarak.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ırmak

Alıntı yapılan: bytan - 10 Mart 2010 - 21:31:53
Paketlerin boyutları 500 kb olabileceği gibi 10 mb'de olabilir. Paket sayısına çok takılma. Bahsettiğin 150 dolarlık cd bağlantısını buraya aktarırsan neymiş görürüz. Kanımca ücretsiz indirilen cd'den bir farkı yoktur. En azından içerdiği ubuntu sistemi olarak.

Budur bağlantısı;
http://shop.canonical.com/product_info.php?products_id=537

maydin95

Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

bytan

Orada bahsedilen 200 rakamı cd içeriğindeki paket sayısı değil, adrese gönderilen paket içindeki cd sayısı olsa gerek.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

maydin95

Valla dediğinizin olabileceği ihtimali var ama pek zannetmiyorum. 200 CD falan derlerdi yoksa. İnsanın bakınca Ubuntu değilde Windows 7 Enterprise alası geliyor. O bile daha ucuz.

eribol

@maydin95, @bytan kesin bir dil kullanmadığı için olumsuz düşünmeyin. Kesinlikle öyle. 200 Cd ile yollanacak bir ürün o

Alquimista

Canonical'dan istediğim Ubuntu Cd'leri bile onaylanıp kargoya verildiğinin söylenmesine rağmen elime ulaşmaması sebebiyle alışveriş yapmaktan çekiniyorum. Kargo esnasında sorun yaşadığımdan çekiniyorum yani açıkcası, daha önce de e-bay'den alışveriş yapıp kargoda kaybolan çok ürün gördüğümden yurt dışı kaynaklı olması pek güven vermiyor bana. Ama maksat destek ise Lucid çıktıktan sonra bir denemek lazım =)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

@AlmaMorena, daha önce söylemiştim. Şu an tam olarak hatırlamıyorum ama yanlışım yoksa kargo posta ile gelmiyordu, CD'ler iste posta yoluyla geliyor. Ben şu ana kadar iki defa alışveriş yaptım (üç de olabilir bundan da emin değilim :)) hepsi sorunsuzca elime ulaştı. Bir adet "Ogio Messenger Çanta", bir adet "Hoody" (şu başlıklı mont tarzı olan şey), bir adet  fincan, bir adet anahtarlık, bir adet de stres topu sipariş ettim (@heartsmagic burada yaptım,ettim der, kendisini över, cömertliğini gösterir). Hepsi elime ulaştı.  Fakat iki mi yoksa üç defa mı alışveriş yaptım hatırlayamıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Alquimista

Anladım. Posta yoluyla geliyorsa cd'ler zaten gelmiş olsa şaşırtırdı beni :) Öyleyse Lucid yayınlandıktan sonra sanırım bu ürünlerde değişir, yeni logo vs. o zaman bir alışveriş yapayım bende, güzel ürünler vardı gözüme takılan zaten =)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

Şöyle deneme babından ufak bir şeyler söylenebilir aslında. Hem görmüş olursun kargo ne kadar sıhhatli geliyor diye.

Fidel

Ben de bir ay kadar önce bir laptop çantası beğendim siteden. Çok gecikmeden alırım umarım. Canonical Store alışveriş için güvenli midir? Bence öyledir. Milyonlarca kullanıcıya "hayrına" işletim sistemi sağlayan bir şirket alışveriş yüzünden adını lekelemez sanırım. Yine de bir aksilik çıkarsa "paranın adamı bozduğunun resmidir" derim.  ;D

xwes

Az önce destek amacıyla 20 TL'lik alışveriş yaptım ama kargo ile beraber 40 TL oldu. Ürünlerden %100 kar yaptıklarını düşünürsek 20 TL'lik ürünlerden 10 TL kar elde ediyor olmalılar. Şu halde ben 40 TL ödeyerek muhtemelen ubuntuya 10 TL civarında destek oluyorum. Şimdi kafama takıldı, acaba 40 TL'yi direkt bağış olarak verseydim daha mantıklı olmaz mıydı?

bsod1

Ubuntu Ogio Messenger Bag alan var mı? varsa iç hacmi hakkında bilgi verebilir misiniz :P

heartsmagic

@xws, paradan daha önemlisi bence reklam :) Çevremdeki hemen herkes Ubuntu logolarına aşina oldu.
@bsod1, ben gayet kullanışlı buluyorum. Hatta ufak çaplı seyahat çantam yaptım kendisini. Dizüstünün yanında bayağı bir şeyi de tıkıyorum içine.

bsod1

@heartsmagic, sağol, ben şey için merak ediyorum, eğer alırsam okula giderken de kullanacağımdan dizüstü bilgisayarın yanında(15.4") kitap ve defterler de koymam gerekecek, şu andaki dizüstü çantama hiçbirşey sığmıyor mesela(bilgisayarın kendisinden başka, adaptör bile sığmıyor neredeyse)

xwes

Bu çantayı alamamak içimde kaldı valla. Güzel görünüyor, ihtiyacım da var ama alacak param yok bu aralar.
43 Euro kendı fıyatı, 17 de kargo ucreti, toplamda bana ~130 TL'ye mal oluyor. Elim bollaşınca alacam mutlaka.

bsod1

kargo çok fazla, eğer miktar arttıkça kargo fiyatı artmıyorsa ankara'da bulunan arkadaşlarla toptan sipariş verellim mi :P

xwes

Alıntı yapılan: bsod1 - 13 Mart 2010 - 19:17:11
kargo çok fazla, eğer miktar arttıkça kargo fiyatı artmıyorsa ankara'da bulunan arkadaşlarla toptan sipariş verellim mi :P
Sayı (dolayısıyla ağırlık) arttıkça fiyat artıyor ancak doğru orantılı olarak artmıyor. Şöyle ki:
1 çanta için 17.50 euro
2 çanta için 41.44 Euro
3 çanta için 45.67 Euro
4 çanta için 49.90 Euro
5 çanta için 54.81 Euro
6 çanta için 57.25 Euro
7 çanta için 59.73 Euro
8 çanta için 62.16 Euro
9 çanta için 63.56 Euro
10 çanta için 64.25 Euro

10 kişi toplanıp beraber alınırsa kargo fiyatı 17.50'den kişi başı 6.4'e düşer dolayısıyla yaklaşık 25 TLşer kar elde edilir. Bu durumda bu çanta ise ~110 TL kadar olur.

vampire

arkadaşlar herkese açıklayıcı bilgi olması açısından yaptığım alışverişi işleyişi buradan yazayım .

yaklaşık 1 hafta önce 21 gözü olan fiyatı pahalı gelen (banda pahalı gelmişti !) fakat çanta elinize ulaşınca gerek kalitesi gereksede ihtişamından dolayı hakketten değdi diyeceğiniz çantayı sipariş verdim. Süreci basitçe özetleyeyim

çantayı sipariş verdim paypal üzerinden ödemeyi gerçekleştirdim adresimi verdim , kargo şekli olarak postayı seçtim . posta ile ürün bahsedildiği gibi haftalar sonra gelmiyor hemen belirteyim toplam 5 günde kargo evime ulaştı :)

posta olarak royal mail ile ürününüz yollanıyor ürününüzün ödemesini yaptıktan sonra satış onaylandığında size bir mail geliyor ardından ürün royal maile teslim edildiğinde royal mail size bir takip numarası veriyor bu takip numarası ile ürününüzü türkiyedede takip edebiliyorsunuz .

size verilen takip numarası 13 haneli oluyor , ürününüzün durumunu http://track.royalmail.com/portal/rm/track?catId=400145 adresinden sorgulayabiliyorsunuz . şayet sorgulamada sonuç çıkmazsa hemen telaş etmeyin 1-2 gün içinde en geç sistemde ürününüz gözükecektir o kadarda sürmüyor ama ihtimal dahilinde . ardından ürününüz türkiyeye yollandığında royal mail sorgulama ekranında

Your item, posted on gg/aa/yy with reference xxxxxxxxxxxxx has been passed to the overseas postal service for delivery in TURKEY.

şeklinde bir yazı göreceksiniz . bunu gördüğünüzde anlayınki ürün artık ya türkiyede yada girmek üzere. gelelim ürünün türkiye ayağına ürününüzün pttdeki durumunu http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta-yd.php adresinden 13 haneli barkod numaranız ile takip edebilirsiniz .her arkadaş alışveriş yapmış ama posta ile yapan arkadaş neredeyse yok gibi kimsede nasıl almış hatırlamıyor burası ilginç ! Ürününüzü posta ile yollatmış iseniz Evinize PTT tarafından teslim ediliyor ve isim soyisim uyuşması olmadan ürün vermek gibi bir durum yok arkadaşıyım falan durumunda ürün teslim edilmiyor böyle bir durumda ürün bulunduğunuz ildeki ptt merkez şubesine (İstanbulda Durum ne bilmiyorum !)geri götürülüyor ve size ürün sahibine teslim etmek adına yurt dışından gelen bir kağıt bırakılıyor . Ürünü bu kağıt ile gidip ptt'den alabilirsiniz . Sadece Ürünü teslim aldığınıza dair bir kağıt imzalıyorsunuz . Belirtmek istediğim bazı noktalar var . Ben evde bulunmadığım süreç içerisinde ptt evime geldiğinden yukarıda bahsettiğim kağıdı kapıma bırakıp geldikleri tarihi not edip ürünü pttden alabileceğimi not ettiler . Bende kağıtla birlikte pttye gittim . Kargo bölümündeki görevli ciddi birşekilde ilgilendi fakat onun ekranında ürünüme ait herhangi bir bilgi gözükmedi daha sonra ptt şubesinin dış gönderi servisine gidip birde orada kontrol etmem gerektiğini söyledi ve gerçekten insanca bir şekilde bunu yaptı buda takdire şayan bir durumdu velhasıl dış gönderi servisine gittiğimde ürünüm tek başına oradaydı elimdeki belgeyi verdim kimlik kontrolü ve teslim aldığıma dair kağıdı imzaladıktan sonra ürünüm ödemeden 5 gün sonra posta yolu ile elime ulaşmış oldu .

Kargo gri bir poşet içerisinde 2 adet fatura nüshası eklenmiş ve ciddi bir kargolama görmüş bir şekilde elinizde oluyor. Çantaya gelince bence hiç çekinmeyin alın denedim az elastik vücudum olsa içine sığmamak imkansız :) Çanta demek yanlış aslında içinde her yerden bir cep çıkıyor hatta müzik çalarınızı koyup kulaklığınızı dışarı çıkarabileceğiniz bir yer bile var 2 ayrı bölmeye notebook koyabilecek yer yapılmış bence verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor . Kalitesi son derece güzel kendini belli ediyor zaten . Para konusunda son bir açıklama her ne kadar linux açık kaynak kod olsada kullanıcılarının çoğusunun geliştirmeye ciddi bir katkısı olmadı bizim ülkede onlarca lkd toplantısına katıldım kullanıcılar geliyor yaparız ederiz toplantı bitiyor sonra kimse ortada yok bu bağlamda linuxa geliştirme anlamında katkı yapamıyorsa insan bari sigarasından yada başka bir şeyinden az kesinti yaparak katkı sağlayabilir .

Umarım ürün almayı düşünen arkadaşlar için yararlı bir cevap olmuştur .

Saygılarımla
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

bytan

Teşekkürler @vampire. Oldukça yararlı, bilgilendirici ve ayrıntılı bir anlatım olmuş.

PF @ ST