[Arşiv] Ubuntu 8.04 Hardy Heron'u 8.10 Intrepid Ibex'e Güncellemek

Başlatan erginemr, 30 Ekim 2008 - 16:45:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

Arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi, Ubuntu'nun yeni versiyonu Intrepid Ibex'in eli kulağında; bugün yarın yayınlanacak.

Her ne kadar Ubuntu geliştiricileri sıfırdan kurulumu tavsiye etse de, çoğumuz sistem ayarlarımızı ve kurulu programları kaybetmek istemediği için mevcut Hardy sistemlerini Intrepid'e güncellemek isteyecek. Aşağıdaki başlıkta bu işlemin nasıl yapılacağı anlatılmış:
http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading

Ben de ihtiyaç olabilir düşüncesiyle, bu yazıyı gerek gördüğüm bir iki hususu ekleyerek Türkçe'ye çevirmek istiyorum. Ubuntu'yu yükseltmek için yapmanız gerekenler şunlar:

A. Ubuntu'yu İnternet'ten Güncellemek

1. Yükseltmeden sonra çalışan donanımlarınızın artık çalışmadığını görebilir ya da Intrepid'in performansını beğenmeyebilirsiniz. Bunun için, yolun başında komple sistem yedeği almanızda fayda var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2618.0

2. Yükseltmeyi bir alt versiyondan bir üst versiyona yapabilirsiniz. Dolayısıyla, sadece Hardy'yi doğrudan son versiyona güncelleyebilirsiniz. Gutsy (v.7.10) kullanıyorsanız, önce Hardy'ye, ardından Intrepid'e güncellemeniz gerekir.

3. İşleme başlamadan önce, sağlıklı bir yükseltme için sisteminizde "ubuntu-desktop" paketinin kurulu olduğundan emin olmalısınız. Sistem >> Yönetim >> Synaptic'ten, "ubuntu-desktop" paketinin kurulu olduğunu teyit edin ya da konsoldan;
sudo apt-get install ubuntu-desktop
komutunu vererek eksik paketler varsa kurun.

4. Yine işleme başlamadan önce, Hardy için bütün güncellemeleri yaptığınızdan emin olun. Menü >> Sistem >> Yönetim >> Güncelleme Yöneticisi'ni açın, "Denetle" düğmesine basarak, Hardy için son güncellemeleri alın ve yükleyin.

5. Artık başlayabiliriz. Sistem >> Yönetim >> Yazılım Kaynakları aracını açın. Güncelleme sekmesi altında Duyuru güncelleme bölümünde açılır kutudan "Normal duyurular" seçeneğini seçin ve aracı kapatın.

6. Sistem >> Yönetim >> Güncelleme Yöneticisi aracını açın. "Denetle"  düğmesine basarak depoları yenileyin. Intrepid yayınlandığı zaman, yeni bir versiyonun bulunduğuna dair bir bilgi kutusu çıkacak ve üstte sistem yükseltme için yeni bir bölüm göreceksiniz.

7. Upgrade / Yükselt düğmesine basarak yükseltme işlemine başlayın.

8. İşlem sunucuların yüküne göre yaklaşık 2 - 2,5 saat sürecek ve İnternet'ten yaklaşık 650 - 700 MB veri indirilecek.

9. Bu süre boyunca bilgisayar bazı seçimler yapmanızı isteyebilir. Bu yüzden ara ara monitörden kurulumun gidişatını takip etmekte fayda var.

10. Bilgisayarı yeniden başlatın uyarısını aldığınız zaman, kurulum tamamlanmış demektir. Bilgisayarı yeniden başlatın ve gıcır gıcır Ubuntu sürümünüzü güle güle kullanmaya başlayın. :)

[IMG]http://img371.imageshack.us/images/thpix.gif[/img] [IMG]http://img510.imageshack.us/img510/9195/clipboard03pg4.th.jpg[/img][IMG]http://img510.imageshack.us/images/thpix.gif[/img] [IMG]http://img78.imageshack.us/images/thpix.gif[/img] [IMG]http://img224.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

B. Ubuntu'yu Alternate CD'yi Kullanarak Güncellemek

Bu yöntem için öncelikle İnternet'ten 700 MB boyutlu Intrepid Alternate CD'yi indirmeli ve indirdiğiniz ISO görüntüsünü boş bir CD'ye yazmalısınız. Bu yöntemin avantajı şu; eğer mevcut sistemi yükseltme işlemi başarısız olursa, elinizdeki Alternate CD ile metin tabanlı kurulum ekranından temiz bir Intrepid kurulumu yapabilirsiniz.

İşlemin aşamaları şunlar:

1. Öncelikle yine Hardy için mevcut bütün güncellemeleri yükleyin.

2. Yukarıdaki şekilde indirip CD'ye yazdığınız Alternate Kurulum CD'sini CD sürücünüze takın.

3. Dilerseniz CD kullanmadan da doğrudan masüstünüzdeki *.iso dosyasını sisteme bağlayabilirsiniz:
sudo mount -o loop ~/Masaüstü/ubuntu-8.10-alternate-i386.iso /media/cdrom0
ya da
sudo mount -o loop ~/Desktop/ubuntu-8.10-alternate-i386.iso /media/cdrom0

4. Bir diyalog kutusu ekrana gelerek bu CD'yi kullanarak sistemi yükseltmek isteyip istemediğinizi soracak. Ekran yönergelerini izleyerek kurulumu tamamlayın.

5. Eğer bu diyalog kutusu görüntülenmezse, Alt+F2 ile Çalıştır aracını açın ve
gksu "sh /cdrom/cdromupgrade"
komutunu vererek çalıştırın.

6. Geri kalan işlemler yine aynı...

C. Diğer Ubuntu Dağıtımları

Yukarıdaki resmi adreste (http://www.ubuntu.com/getubuntu/upgrading), Ubuntu Server (Sunucu), Kubuntu, Xubuntu ve diğer Ubuntu bazlı sistemlere özel yükseltme seçenekleri de söyle açıklanmış:

a. Kubuntu için:

1. Yine Hardy için bütün güncellemeleri yapın. Synaptic'te "kubuntu-desktop" paketinin kurulu olduğundan emin olun, kurulu değilse kurun.

2. Alt+F2 ile çalıştır aracını açın ve aşağıdaki komutu girerek çalıştırın:
kdesu "adept_manager --dist-upgrade-devel"

3. Yeni bir "Version Upgrade" (Versiyon Yükseltme) düğmesi çıkmalı. Bu düğmeye basarak sistem yükseltme işlemini başlatın.

4. Kurulumun aşamaları ve ekran görüntüleri için:
https://help.ubuntu.com/community/IntrepidUpgrades/Kubuntu

b. Xubuntu için:
Xubuntu için ayrı bir yöntem anlatılmamış. Yükseltme işlemi, Ubuntu'ya çok benzer diye biliyorum.

c. Ubuntu Server Edition için:

1. "update-manager-core" paketi yüklü değilse kurun:
sudo apt-get install update-manager-core

2. "/etc/update-manager/release-upgrades" dosyasını düzenleyin:
sudo vim /etc/update-manager/release-upgrades
Ve şu şekle getirin:
Alıntı YapPrompt=normal

3. Yükseltme aracını çalıştırın:
sudo do-release-upgrade

4. Ekran yönergelerini takip ederek kurulumu gerçekleştirin.

(Diğer dağıtımlar için de yükseltme işlemine başlamadan önce, yine yukarıdaki şekilde sistem yedeği almanızı öneririm. Alternate Install CD yöntemi, her üç dağıtım için de aynı, ancak Sunucu sürümünde kurulu bir masaüstü yoksa, CD'yi "apt-cdrom add" veya benzeri bir yöntemle elle tanıtmak gerekebilir.)

WarGasm

Teşekkürler @enginemr..
Az önce Ubuntu'nun sitesinden incelerken bu yazıyı Türkçe'ye çevirmeyi düşünüyordum ancak siz hızlı davranmışsınız ve bize sadece okumak kalıyor bu durumda :)
Sormak istediğim birkaç konu var.
1 - Alternate Cd sanırım direk kurulum için indirdiğimiz cd değil ve biz 8.10 kurulum cdsinden farklı olarak alternate cd indirmemiz gerekiyor ?
2 - 32 bit için açıklama yapılmış, 64 bit kullanıcıları için bu yükleme mevcut değil mi yoksa sadece 64 bit alternate cd indirip dosya ismini değiştirerek aynı işlemi gerçekleştirebilir miyiz ?
Eminim bunları merak eden arkadaşlar olacaktır. Rehberin hazırlanmasında siz öncülük etmişsiniz, ben de bu sorularda öncülük edeyim..
Not : Rehber cidden çok güzel olmuş ve hızlı davranmışsınız. Ellerinize, emeklerinize sağlık..

erginemr

@WarGasm,

Düşünmeniz bile yeter derler ya, aynen öyle... ;D Şöyle izah edeyim, açıklamayı yöneticilerden beklemeyip kendiniz çevirerek yazmayı düşünmeniz benim için çok önemli. Kişisel olarak forumu ne kadar benimsediğinizi, genele yayarsak da aramızda kullanıcı, yönetici ayrımı olmadan hepimizin bir aile olma yolunda ilerlediğimizi gösteriyor. Bu açıdan çok mutlu oldum.  :)

Sorularınıza gelirsek:

1- Evet, Alternate CD, normalde sıfırdan kurulum için indirdiğimiz Desktop CD değil. İşlevi aynı; ikisiyle de temiz kurulum yapılabiliyor ama Alternate CD'nin kurulum aracı metin bazlı. Ama merak etmeyin, Desktop CD kurulumundan daha zor değil. (Debian da aynı aracı kullanıyor.)
http://dinopsys.net/makale/debian-kurulumu-resimli-anlatim/

[IMG]http://img158.imageshack.us/img158/9664/install46ve9.th.png[/img][IMG]http://img158.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

Açılışta dili Türkçe seçtiğinizde metin bazlı kurulum aracı da Türkçe oluyor. Avantajı, hem sistem yükseltmeye, hem de temiz kuruluma olanak vermesi.

2- 32 bit ve 64 bit arasında hiç bir fark yok. Yapılması gerekenler aynı, sadece 64 bit için olan Ubuntu sürümü indirilmeli.

Son olarak, @ironic'in başka bir başlıkta verdiği komut, yukarıdakinden daha pratik bir şekilde kurulumu başlatıyor:
Alt+F2 >> update-manager -d

WarGasm

Nicklerimizin altındaki yazılardan önce hepimiz insanız ve burada bulunma sebebimiz bildiğimiz konularda yardımcı olmak, bilmediğimiz konularda yardım alıp sorunumuzu çözmek.. Aile ortamı gibi olması bunun bilincinde olduğumuzu gösterir ve bu da ayrı mutluluk verici birşey..
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Düşündüğüm gibiymiş ama temiz kurulum mu, yükseltme mi düşüncesinden yola çıkarak sormayı daha doğru buldum. @ironic'in verdiği komuta binaen bir soru daha sormam gerekiyor;
Komutunu verdiğimizde cd'den güncelleyebilir miyiz yoksa internetten mi indirir ? Sınırsız bağlantı kullanıyorum ve kota sorunum yok ancak Türkiye'de bağlantıları hepimiz biliyoruz.. Yükseltme esnasında internet kopup problem yaratmasından korkuyorum..

erginemr

Alıntı yapılan: WarGasm - 30 Ekim 2008 - 18:09:18
Nicklerimizin altındaki yazılardan önce hepimiz insanız ve burada bulunma sebebimiz bildiğimiz konularda yardımcı olmak, bilmediğimiz konularda yardım alıp sorunumuzu çözmek.. Aile ortamı gibi olması bunun bilincinde olduğumuzu gösterir ve bu da ayrı mutluluk verici * bir şey..
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Düşündüğüm gibiymiş ama temiz kurulum mu, yükseltme mi düşüncesinden yola çıkarak sormayı daha doğru buldum. @ironic'in verdiği komuta binaen bir soru daha sormam gerekiyor;
Komutunu verdiğimizde cd'den güncelleyebilir miyiz yoksa internetten mi indirir ? Sınırsız bağlantı kullanıyorum ve kota sorunum yok ancak Türkiye'de bağlantıları hepimiz biliyoruz.. Yükseltme esnasında internet kopup problem yaratmasından korkuyorum..

Bence İnternet'ten indirir, ama depoların olduğu CD'ler "sudo apt-cdrom add" şeklinde konsoldan kaynak listesine ekleniyordu diye hatırlıyorum. Denemek lazım.

Ama zaten elimizde Alternate CD varsa, CD'yi takar takmaz yükseltme işlemi otomatik olarak başlayacaktır.

DeFacto

Ben de bu sistem güncelleme olayını sonradan gördüm yaa desktop versiyonunu indirmişim.. Yükseltmeyi şimdi 8.10 desktop cd'sinden yapamaz mıyım ? İlla alternate gerekiyorsa artık net cafelere kalcaz yine :)

erginemr

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 30 Ekim 2008 - 19:34:54
Ben de bu sistem güncelleme olayını sonradan gördüm yaa desktop versiyonunu indirmişim.. Yükseltmeyi şimdi 8.10 desktop cd'sinden yapamaz mıyım ? İlla alternate gerekiyorsa artık net cafelere kalcaz yine :)

Merhaba DeSPeRaDo,

Zaten ay sonu geldi. İki gün daha sabrederseniz kotanız sıfırlanır ve İnternet'ten güncelleme yapabilirsiniz. Ama beklemek de çok zordur, bilirim. ;)

Bu arada, forumdaki bugüne ait maksimum aktif kullanıcı sayısı 282'ye ulaşmış. Nisan'da (Hardy'nin çıktığı zamanlarda) 326'yı görmüşüz. Bakalım rekoru kırabilecek miyiz?  :)

DeFacto

Bazı yerlerde de referans olarak gösterilmemiz de çok hoşuma gidiyor doğrusu. Başarı elbetteki paylaşım uğruna bir dakikasını bile üşenmeden, bizlere bilgilerini sunan yönetici/kullanıcı arkadaşlarındır. Ufak bir tebrik mesajı gerek derim ;)

foma

Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

foma

Son 1923 dakikada aktif olan üyeler yazıyordu şimdi 60 olmuş.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

erginemr

Alıntı yapılan: foma - 30 Ekim 2008 - 21:21:14
Son 1923 dakikada aktif olan üyeler yazıyordu şimdi 60 olmuş.

O zaman, bizim forumun kupasını elinden almamız gerekiyor. :P

Hakikaten, niye böyle bir şey olmuş olabilir acaba?.. Ben de ziyaretçi rekoru kırdık diye seviniyordum.  :(

erginemr

Teknik sorumlumuzdan bu konuda gelen bilgi:

Alıntı yapılan: Mepis - 30 Ekim 2008 - 21:36:15
erginemr

kayitlara baktim 1923 dakika tercume hatasindan kaynaklaniyor txt[487] who.turkish.php dosyasi 1.1 surumune ait onu duzelttim. Dakila olarak her zaman son 60 dakikanin kaydini tutmus ama dakika sorunu 3-4 gundur devam ediyormus biraz once smf resmi sitesinden 1.1.6 dil dosyalarini attim ve sorun kalmadi.

Bahsedildigi gibi rekor denemesinde sorun yok tebrikler

Yani arkadaşa kupasını geri verebiliriz. :)

erginemr

Alıntı yapılan: kerno - 31 Ekim 2008 - 08:23:37
8.04'ten 8.10'a güncelledikten sonra internet bağlantım gitti  :)

bağlantı var gözüküyor (hatta modemi kapatınca bağlantının kesildiğini de algılıyor), dhcp'den doğru değerleri almış ama ağ geçidine ping atamıyorum. ip ayarlarını elle girdim yine işe yaramadı..

@kerno,

Lütfen bu sorun için yeni bir başlık açın.

olaki

Selam,
8.10'a güncelleme ile geçtim... sources.lis yenilenmiş.
Peki 'medibuntu'nun durumu ne ? onu yeniden eklememiz mi gerek?...

Synaptic de,
'kurulu olmayan yarım kalmış' kısmında onlarca paket var... bunlan ne/niye?  :-\
'kendiliğinden kaldırılacaklar'da olanları gönül rahatlığıyla kaldırabilir miyiz?...  :)
Teşekkürler.

erginemr

Alıntı yapılan: olaki - 31 Ekim 2008 - 13:05:45
Selam,
8.10'a güncelleme ile geçtim... sources.lis yenilenmiş.
Peki 'medibuntu'nun durumu ne ? onu yeniden eklememiz mi gerek?...
...

Medibuntu deposunu Intrepid için güncellemek için:
https://help.ubuntu.com/community/Medibuntu#Adding%20the%20Repositories
konsoldan sırayla (kopyala yapıştır ile) şu iki komutu verin:
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/intrepid.list --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring && sudo apt-get update

Alıntı yapılan: olaki - 31 Ekim 2008 - 13:05:45
...
Synaptic de,
'kurulu olmayan yarım kalmış' kısmında onlarca paket var... bunlan ne/niye?  :-\
'kendiliğinden kaldırılacaklar'da olanları gönül rahatlığıyla kaldırabilir miyiz?...  :)
Teşekkürler.

Her iki paket grubunu da güvenle kaldırabilirsiniz.

hasanyılmaz

Felâsife

Öncelikle bu belge için @erginemr'e sonra da @Wargasm'a yakın ilgisinden dolayı teşekkür ederim.

Sistemimi bu yöntemle güncelledim.
Gerçi 3. güncelleme de olayı çözdüm ama öncekiler de bana bir deneyim oldu. :)

.iso veya CD-Rom dan rahatlıkla aynı işleri yapıyorsunuz.
root olun cd veya .isonun içine girin, cdromupgrade'ye tıklatın ve çalıştır deyin kurulum başlıyor.
Kurulum bitene kadar 10-12 konfigurayon penceresi çıkıyor, bazılarına ileri diyorsunuz bazılarına da " falanca dosya değişsin mi? " koru veya kaldır veya değiştir  diye size onay sunuyor.

Eğer eski ayarlarınız dursun diyorsanız koru deyin, yok yeniden ayarlansın diyorsanız da değiştir seçiyorsunuz.
En sona doğru "Temizlik yapılıyor" işlemin de size sunduğu kaldır derseniz, sonradan kurduğunuz amsn, smplayer, flas-plugin, veya squid gibi programlarınızı sistemden kaldırıyor.
Eğer koru derseniz de koruyor kaldırmıyor.
Ama restartan sonra, bunları yükseltmeniz gerekiyor.

Sistemi restart ettiğiniz de en önemli mesele, synaptic'te ayarlar >>depolar da CD-ROM tik'ini kaldırıyoruz.
Yoksa depo güncellenmiyor da :D

Bir de bu son aşamada ki "temizlik yapılyor" da koru dediğiniz de bana tam 600MB lık bir güncelleme/yükseltme çıkardı ekstra kurduğum programlar için, bayağı program kurmuşum galiba 8.04 de :D
Ben de bazı programları artık kurmayacağım için "Kaldır"ı seçtim, synaptic'ten kendim tek tek seçip kuruyorum. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

WarGasm

Kendi adima rica ederim @mono ;)

Kurulumunuzdaki yasadiginiz aksakliklar ve cozumleri ile ilgili aciklamalariniz icin ben de size tesekkur ederim..

Kismen problemli de olsa (3. deneme) kullanmaya baslamaniz sevindirici.. Gordugum kadari ile Hardy Heron'dan sancisiz bir sekilde Intrepid Ibex'e gecmek pek mumkun gorunmuyor.. Kapsamli guncellemeler ile stabil duruma gelene kadar Hardy Heron'da kalmak bence daha mantikli..

Mepis

Jaunty surumuna gecmek isteyenler su yolu deneyebilirler

alt ve f2 sonra

gksu gedit /etc/apt/source.list

yazin acilan sayfada ne kadar intrepid goruyorsaniz onlari jaunty ile degistirin ve kaydedin. Son olarak uc birim acip

sudo apt-get update komutunu isletin ve guncelleme bitince sudo apt-get -u dist-upgrade komutunu isletin. Bir sey sorarsa evet secenegini secin.

Jaunty daha Alpha asamasinda bile degil, uzman degilseniz bu guncellemeyi yapmayin.

immortal

Ubuntu-TR Wiki'de verilen "Kurulumdan Sonra Yapılması Gerekenler" diye bahsettiğimiz adımları 8.10 için de aynı şekilde mi yapacağız?

heartsmagic

Evet.
Alıntı yapılan: immortal - 13 Kasım 2008 - 21:15:45
Ubuntu-TR Wiki'de verilen "Kurulumdan Sonra Yapılması Gerekenler" diye bahsettiğimiz adımları 8.10 için de aynı şekilde mi yapacağız?

Evet.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

@mono sen bu işlemi orjinal Ibex cd ile m yaptın? (Muhtemel öyle yapmadın, tarih öyle gösteriyor)

Yeniden sistem yüklemek istemiyorum, bugün ulaştı elime orjinal Ibex. Bu yol orjinal cd ile de işe yarar mı?

Exodus

@Xenophia;
Bildigim kadari ile Alternate Cd gerekiyor bunun icin.
Arch Linux FTW!