tüm kullanıclar silindi

Başlatan sadokbjk, 29 Ekim 2008 - 21:58:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sadokbjk

selamlar,
ubuntu 8.04 64bit sistemimdeki root ve sadokbjk (kendi kullanıcım) dışındaki tüm kullanıcılar ve grublar bir şekilde yok oldu.

pc yi ilk açarken bir çok hata verdi ve en sonunda aşağıdaki hatayı verip komut satırına düştü.

"gdm user does not exist, please correct gdm configuration"

hemen /etc/shadow passwd ve group dosyalarını kontrol ettim. root ve kendi kullanıcım dısında birşey yoktu. gdm kullanıcısını ve grubunu ekleyip grafik arayüze girebildim ama hiç bir uygulama çalışmıyor. tekrar xp 'ye döndüm mecburen.

daha önce böyle bir problem yaşayan oldumu, sistemi eski haline nasıl çevirebilirim, kullanıcıları ve grubları nasıl geri getirebilirim. Aksi taktirde yeniden kurmak zorunda kalıcam.

teşekkürler

Python

bende buna benzer bir hata ile karşılaştım baya bir uğraştım çözüm bulamadım ve sonunda sistemi yeniden kurdum.

Bilginin Efendisi Olmak için, Çalışmanın Esiri Olmak Gerekir - Linux For Humans

erginemr

Bana da sıfırdan kurulum, hatta yeni versiyon Intrepid Ibex'in kurulumu en doğru çözümmüş gibi geliyor.

ironic

Sanırım bir program kaldırımı sırasında home dizinindeki  dosyalar uçmuş. Yeniden kurulum bence de en sağlıklı çözüm. 

sadokbjk

ilginize tesekkürler.
herhangi bir paket kurmadım yada kaldirmadım. sistemdeki servisleri kurcalıyacaktım sadece meraktan.
/etc/init.d/gdm restart dedim sadece. makine kitlendi, sonra reboot oldu ve acilamadi sonra.

şimdi ben etc dizinindeki passwd ve shadow ve group dosyalarının sıfır kurulumla gelen hallerini bulabilir miyim, diger kullanıcarı (mysql, samba vb) manuel olustururum eger işe yararsa bu.

bide böyle hiç durduk yere format at, yeniden kur olayları can sıkıcı oluyor.

heartsmagic

Durduk yere o kullanıcıların silinmesi pek mümkün değil. GDM başlatılmaya çalışılması da bu olaya neden olmaz. Ancak sen de ne yaptığımı biliyorum ve aykırı bir şey yapmadım diyorsun. İçinden çıkmak biraz zor kısacası.

Bu problemin aşılması pek kolay değil. Çalışan CD ile sistemi açıp bakabilirsin kullanıcılara/gruplara ancak bu grup ve kullanıcı oluşturma olayı ile kalmayabilir. Yine de karar senin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sadokbjk

aykırı bir şey yaptıgımı sanmıyorum, en azından paket kurmadım ve kaldırmadım. calışan cd ye gerek yok çünkü sistemi acabiliyorum, root ve benim kullanıcım silinmemişti, bide gdm kullanıcısı ben ekleyince sistem acılır oldu.

bencede ugrasmıcam, temiz kurulum yoluna gidicem. buda bana ders olsun. sistemi kurup, özelleştirmelerimi yapıp, guncelleyip yedek alıcam artık.

ilginiz için teşekkürler

heartsmagic

O zaman talihsiz bir olay diyelim buna. Fakat şu ana kadarki tecrübelerimde Linux benim yapmadığım bir hata nedeniyle asla bu hale gelmedi :)

Ayrıca Çalışan CD'yi sistem açılmadığı için değil, ön tanımlı gelen gruplara bakman için söylemiştim.

bfrheostat

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama bende de buna benzer bir sorun var şu anda. Yeni kullanıcı açmak için root'un kilidini kaldırdım ve iki tane kullanıcı hesabı açtım. Sonra 'benimki açıkken diğerlerine nasıl geçecekler acaba' diye deneyeyim dedim. Lock Screen dedim, sonra 'Kullanıcı Değiştir'e tıkladım. Ubuntu takıldı kaldı. Hiçbir şeye cevap vermedi. Ben de mecburen resetledim.

Ancak bir dahaki açılışta sistem kontrol edilirken bir-iki tane [fail] barındıran satır gördüm. İlki "User syslog does not exist" idi. Tabii bunu görünce eyvah dedim ister istemez. O ekrandan hemen sonra "GDM kullanıcısı 'gdm' mevcut değil. Lütfen GDM yapılandırmasını düzeltin ve yeniden başlatın" diye bir uyarı geldi, hemen ardından da terminalden kullanıcı adı/pass girmemi istedi. Ancak kendi kullanıcı adımı 3-4 kere denememe rağmen kabul etmedi.

Şimdi ubuntu'yu bir daha mı kurmam gerekecek? Yok mu bunun bir çözümü?  :'(

heartsmagic

Başlığı baştan sona okursan verilmiş bir iki tavsiye mevcut fakat işe yarar mı bilinmez.

mehmet_yuce

/var/backups klasörünün içinde passwd, shadow ve group dosyalarının yedekleri var.Bu dosyaları ordan alıp /etc altına kopyalarsan sorunun düzelir sanıyorum.Aynı şey benimde başıma geldi.Sistemi kurcalarken nasıl olduysa bu dosyalar zarar görmüş ve sistem grafik ekranda  açılmıyordu.Bende sistem açılırken konsole a girip bu dediğim işlemi yaptım.Sorunum çözüldü.İnşallah seninde işine yarar.