Empathy msn klonu, sesli ve goruntulu gorusme hakkinda yardim

Başlatan btermeli, 29 Ekim 2008 - 14:45:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

Arkadaslar selam,

forumda Eren'in tavsiyesi ile empathy'i indirip kurdum ama depolardaki hali ile ses ve goruntu destegi vermiyor.
Onun icin sitesinde;
Alıntı YapInstall build dependencies.
1.For working VoIP you need telepathy-stream-engine
2.Optional dependencies: libenchant for spellchek, libpanelapplet for megaphone/nothere appelts
3.Check out Empathy from GNOME SVN repository:
svn co svn://svn.gnome.org/svn/empathy/trunk empathy

or get it from GIT repository (see Git howto):

git clone git://git.collabora.co.uk/git/empathy.git

or get it from tarballs

4.Run:
$ ./autogen.sh --prefix=<your prefix>
$ make && make install
$ ldconfig (if installing in a system library)

5.If you installed in a special prefix different from /usr or /usr/local you have to add it to XDG dirs:
$ export XDG_DATA_DIRS="$XDG_DATA_DIRS:$prefix"

To make use of files from source dir (*.glade, *.dtd, etc) you can define EMPATHY_SRCDIR=/path/to/empathy/source

diyor. Ama 3. adimda tikandi. hem svn hem git hata veriyor, bir de 4. ve 5. adimda ne yapilmasi gerektigi hakkinda hicbir fikrim yok. Yardimci olursaniz, hep birlikte sesli ve goruntulu bir msn klonumuz olur. :)
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

malzeme_muhendisi

Selam, Ubuntu'yu bilmiyorum ama ben bu programı Gentoo'da kurdum. Çok fazla ve garip bağımlılıklara sahip bir program. Kendisini derlemek için pek çok bağımlılık derledim. Daha sonra MSN'ne bağlanabilmek(her servis için ek paketler var galiba) için bir o kadar daha bağımlılık derlemem gerekti. Sonunda kurdum ama beğendiğimi söyleyemem. Pidgin fersah fersah ötede bir program. Ah bir de sesli ve görüntülü görüşme desteği olsa...

btermeli

iste bunda varmis, ondan istiyorum bende :) en son ne zaman denemistin bilmiyorum ama su an ek bir paket ile tum baglanbilecek paketleri yukluyor Synapticten.

heartsmagic

SVN veya GIT adımı ne hata veriyor? Daha doğrusu önce sorayım SVN veya GIT kurdun mu sen?

4. adım kolay, o komutları yürüteceksin. 5. adıma gerek yok şimdilik.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

btermeli

4. adımda prefix, empathy'nin yuklu oldugu yer mi?

git ve svn benim saskınlıgımmıs :) onlar herhalde programı yuklemek icin , bende zaten yuklu oldugu icin hata veriyormus  :-[

heartsmagic

Program yüklemeden ziyade sürüm takip uygulamalarıdır onlar. SVN veya GIT ile o uygulamanın en son güncellenen/geliştirilen halini sunuculardan çekip derleyebilir, kullanabilirsin.

4. adımdaki prefix için /usr veya /usr/local seçebilirsin, sana kalmış bu. Örneğin:

./autogen.sh --prefix=/usr/local

lseker

@btermeli ,
Kurabildinmi ? sesli ve görüntülü konuşmayı başardınmı ?
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

btermeli

yok ben basaramadim :( mercury messengerdan sonra empathyde de basarili olamadim :(

xwes

Ben de mercury de başarili olamamiştim. Hatta şoyle bir şey oldu, şîmdî evimizde iki odada ayri iki bilgisayar var ama ayni internet baglantisini kullaniyorlar. Ben denemek için mercury ile diger odadaki arkadaşla konuşmaya çaliştim, ve gerçekten de goruntulu konuşmayi başardim  :D
Fakat ayni şeyi uzaktaki bilgisayarlarla yapmayi denedigimde olmadi. Şimdi evimizdeki iki bilgisayar ayni modeme kablolu olarak bagli olduklari icin, ikisi arasindaki baglanti hizi yaklaşik 5-6 mb/s civarinda. Bu da goruntu aktarimi için yeterli, hatta fazla bile. Bu nedenle aklima gelen tek açiklama uzak bilgisayarlar arasinda yaptigim denemede, internet hizinin yeterli olmamasi. Zaten gerçekten de bu uzak bilgisayarlar arasi denememde her 3-4 saniye de bir tek bir kare goruntu aktarimi olabiliyordu. (Bu arada internet hizin 1024)
Başka birileri de denerse iyi olur bence...

btermeli

@xwes:
mercury'i hangi yonergelere gore yukledin? ben yuklerken devamli java hatasi vermisti.

xwes

Bu dediklerim başima ubuntu 8.04'te gelmişti. O zaman da kendi adresinden indirmiştim. (Burasi)
8.10'da denememiştim. Az once indirip denedim, kuruldu ama menûye linkini eklemedi. Terminalde verdigim "mercury" komutuna bende java hatasi aldim;
/usr/bin/mercury: line 43: java: command not found

xwes

Sitesinde yazdigina gore yeni surumu yakinda imiş. Umarim yeni surum herşeyi cozer...

lseker

Empathy ve sesli, görüntülü konuşma konusu ubuntu forums'da bayağı işlenmiş ancak benim kıt ingilizceyle anlamak mümkün olmadı. :P
Ubuntu 8.10 üzerinde Empathy ile msn ağına bağlanarak sesli, görüntülü konuşma yapabilen varmı ?
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

heartsmagic

xwes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Kasım 2008 - 01:58:26
@xwes java kurulu mu?

Elle bir java kurmuşlugum yok ama yonetim araçlari arasinda sun java 6 plugin diye  bir şey var. Bu kurulu oldugu anlamina mi geliyor?

heartsmagic

xwes

ii  java-common                                0.26ubuntu1                            Base of all Java packages
ii  libhsqldb-java                             1.8.0.8-1ubuntu1                       Java SQL database engine
ii  libjaxp1.3-java                            1.3.03-5                               Java XML parser and transformer APIs (DOM, S
ii  libjline-java                              0.9.5-3ubuntu2                         Java library for handling console input
ii  libservlet2.4-java                         5.0.30-6ubuntu1                        Servlet 2.4 and JSP 2.0 Java library.
ii  libxalan2-java                             2.7.0-4                                XSL Transformations (XSLT) processor in Java
ii  libxerces2-java                            2.8.1-2                                Validating XML parser for Java with DOM leve
ii  openoffice.org-java-common                 1:2.3.0-1ubuntu5                       OpenOffice.org office suite Java support arc
ii  sun-java6-bin                              6-03-0ubuntu2                          Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (ar
ii  sun-java6-jre                              6-03-0ubuntu2                          Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (ar

heartsmagic

Java kurulu, demek ki problem Java ile ilgili olamaz. Belki Mercury Java'nın olduğu dizini es geçiyordur, kendisine has bir hata olabilir. İllâ kullanmak istiyorum diyorsan araştırılabilir.

xwes

Illaki kullanmak isiyorum demiyorum açikçasi çunku şu an aMSN ile goruntulu konuşabiliyorum. Durumumdan memnunum yani :)
Ilginiz için teşekkurler...

btermeli

Alıntı yapılan: xwes - 17 Kasım 2008 - 01:10:55
Illaki kullanmak isiyorum demiyorum açikçasi çunku şu an aMSN ile goruntulu konuşabiliyorum. Durumumdan memnunum yani :)
Ilginiz için teşekkurler...
amsn ile nasil goruntulu konusabiliyorsun?

MeBuNtU

aMSN ile görüntülü zeten konuşulabiliniyordu.Ayrıca ses gönderip alma da var ama videolu konuşma yok.Yani hem ses hem görüntü birlikte olmuyor.

btermeli

@ Mebuntu ; Tamam sen goruntulu gorusmeden bahsediyormussun, konusma diyince ben hem goruntu hem ses diye dusundum.

btermeli

empathy'i yukleyince, ses ve kamera icin herhangi bir dugme cikiyor mu yoksa ucbirimden filan mi calistirmak gerekli?
Cunku ben tum ilave paketleri yukledim hala empathy'de ne seslí-gorusme nede kameram ile ilgili bir dugme belirdi. :(

lseker

Bende sitesindeki ek paketlerle beraber yükledim. Sonuç aynı. :( Wikipedia da sesli görüntülü konuşma desteği var diyor :) Ayrıca kurulum için Ubuntu Türkiye Forum adresi var :)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Empathy

balik

konu ile ilgili en son kasım 2008 de görüş bildirilmiş ancak ben de aynı dertten muzdaripim. msn ile hem sesli hem görüntülü iletişimi sağlayamadım.