Dreambox denilen uydu receiver linux tabanlı bir cihaz ubuntuyla nasılkullanılır

Başlatan senmut, 28 Ekim 2008 - 20:10:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senmut

http://www.kralsat.com/pli-iolite-cifs-olarak-mount-ederek-pc-harddiskine-video-kayit-dreambox-500s-recording-t46.html

yukarıdaki linkte de görüleceği gibi normal windows için nasıl kayıt yapılabileceği anlatılmış. Yani linux tabanlı bir dreambox cihazı windows un belli bir klasörüne share ile kayıt yapıyor.

Aynı olayı ubuntu da yapmak istiyorum. bir dosya yararıp buna share şifresi yani dream kullanıcı adı ve 12345 şifre atayıp aynısını receiver a yazıp kayıt yapmak istiyorum.

Dİğer bir ihtiyaç belli bir ip adresindeki yayını video ve sesi kaydeden bir program. ngrap diye bir program vardı windows da. ip adresini yazıyorsunuz. sonra boyutunu ve uzantısını belirtiyorsunuz o pc ye kaydediyor filmi. bu tip bir program varmı bildiğiniz

teşekkürler

maxspacemax

DreamBox Linux işletim sistemini kullanıyordu sanırım. Yanılıyormuyum yoksa?

senmut

Hayır yanılmıyorsunuz. Doğru Linux işletim sistemini kullanıyor. Ama ben windows bilgisayarda yaptığım kayıt işlemini Ubuntu da nasıl yapabileceğimi bilmiyorum ve denedim beceremedim.

maxspacemax

Python

Alıntı yapılan: maxspacemax - 28 Ekim 2008 - 22:27:17
DreamBox Linux işletim sistemini kullanıyordu sanırım. Yanılıyormuyum yoksa?

Hayır yanılmıyorsun bende linux işletim sistemi kurulu biliyorum cihazda. Çünkü kardeşim kullanıyor ordan biliyorum. Eğerki windows kurulu bir versiyonuda var ise bilemiyecegim.
Bilginin Efendisi Olmak için, Çalışmanın Esiri Olmak Gerekir - Linux For Humans

senmut

Linux kullanıyor, windows versiyonu yok. Benim yapamama sebebim ubuntu da çok yeni olmam az şey bilmem. kardeşiniz mp3 kaydını pc ye yapıyormu? pc windows mu? bende ubuntu öncesinde yapabiliyordum. Şimdi nasıl yapabilirim diye yardım istiyorum çünkü ubuntu da çok yeniyim.

senmut

Son zamanlarda bir sürü sorunumu yazdım ama hala bazıları cevapsız :( , ustalar yoğun, belki sıkıldılar benim ilginç senmut sorularından.

senmut

Alıntı yapılan: maxspacemax - 28 Ekim 2008 - 22:52:44
Yapılabilecek birşeye benziyor. Ustalar yardımcı olurlar. :D

Bedreddin

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

heartsmagic

@senmut sıklımadık  da sanırım aramızda kimse Dreambox veya kayıt olayına aşina değil. Şu an verdiğin bağlantı çalışmadığından bakamıyorum ancak cifs ile bağlama anlatılmış gibi. Eğer windows üzerinde mümkünse Linux üzerinde de mümkündür gibi geliyor bana. Bu kayıt ne kaydı tam olarak?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ekim 2008 - 19:26:59
@senmut sıklımadık  da sanırım aramızda kimse Dreambox veya kayıt olayına aşina değil. Şu an verdiğin bağlantı çalışmadığından bakamıyorum ancak cifs ile bağlama anlatılmış gibi. Eğer windows üzerinde mümkünse Linux üzerinde de mümkündür gibi geliyor bana. Bu kayıt ne kaydı tam olarak?

ip üzerinden akan video kaydı olması lazım. Benimde pek bir bilgim yok.

heartsmagic

Eski bir başlık ancak:
http://www.sat-industry.net/forums/dreambox-development/20309-watch-dreambox-pc-linux.html

Ayrıca sanırım VLC bu iş için bir eklentiye sahipmiş, birisi de Democracy Player'dan bahsetmiş.
Ne yazık ki donanım elde olmayınca deneme yapılamıyor, kısacası sana yardımımız araştırma olabilir.

senmut

http://n770galaxy.blogspot.com/2006/02/vlc-capturing-stream-of-dreambox-7000s.html

yukarıdaki linkteki ubuntu kullanıcısı benim yapmak istediğim şeyi yapmış ama nasıl yapmış?

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Ekim 2008 - 20:58:05
Eski bir başlık ancak:
http://www.sat-industry.net/forums/dreambox-development/20309-watch-dreambox-pc-linux.html

Ayrıca sanırım VLC bu iş için bir eklentiye sahipmiş, birisi de Democracy Player'dan bahsetmiş.
Ne yazık ki donanım elde olmayınca deneme yapılamıyor, kısacası sana yardımımız araştırma olabilir.

heartsmagic

Oraya bir betik koymuş, Build script başlığı ile. Onu bilgisayara indir, çalıştırma hakkı ver ve çalıştır. Bakmadım betiğe ancak kurma ve yapılandırma işini yapıyor olabilir.

senmut

dediğiniz betik denilen şeyi indirdim. fakat buna nasıl çalışma hakkı verilir nasıl çalıştırılır? Biraz daha yardım edermisiniz. Bu betik ne işe yarıyor?

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Ekim 2008 - 11:27:09
Oraya bir betik koymuş, Build script başlığı ile. Onu bilgisayara indir, çalıştırma hakkı ver ve çalıştır. Bakmadım betiğe ancak kurma ve yapılandırma işini yapıyor olabilir.

zoyaist

Alıntı yapılan: senmut - 30 Ekim 2008 - 15:31:50

dediğiniz betik denilen şeyi indirdim. fakat buna nasıl çalışma hakkı verilir nasıl çalıştırılır? Biraz daha yardım edermisiniz. Bu betik ne işe yarıyor?

Betik üzerine sağ tıklayarak özelliklerde "Çalıştırılabilir" kutucu olmalı. Bunu "Çalıştırılabilir" olarak kaydederseniz, betik üzerine sol tıklamanızla betik aktif hale gelecektir.,

Anladığım Kadarıyla Sisteminizde Vlc nin ve Mpeg ile ilgili tüm "codec" lerinde yüklü olması gerekiyor. Betik Çalıştırıldığında Dreambox a vermiş olduğunuz ip adresini girmenizi isteyecektir. Kaydıda /src yada sizin belirleyeceğiniz bir dizin içine yapacak sanırım.
Linux For All

senmut

dediğiniz gibi çalıştırabilir yaptım sonra çalıştırdım. arayüzü açtım ama yok görüntü veya katıt yok.

Alıntı yapılan: zoyaist - 30 Ekim 2008 - 16:14:57
Alıntı yapılan: senmut - 30 Ekim 2008 - 15:31:50

Betik üzerine sağ tıklayarak özelliklerde "Çalıştırılabilir" kutucu olmalı. Bunu "Çalıştırılabilir" olarak kaydederseniz, betik üzerine sol tıklamanızla betik aktif hale gelecektir.,

Anladığım Kadarıyla Sisteminizde Vlc nin ve Mpeg ile ilgili tüm "codec" lerinde yüklü olması gerekiyor. Betik Çalıştırıldığında Dreambox a vermiş olduğunuz ip adresini girmenizi isteyecektir. Kaydıda /src * ya da sizin belirleyeceğiniz bir dizin içine yapacak sanırım.