[ÇÖZÜLDÜ] GParted, geri dönülemez bir hata mı yaptım?

Başlatan Bedreddin, 24 Ekim 2008 - 17:23:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bedreddin

Merhabalar.
Pardus üzerinde GParted'ı kurcalarken "create partition table" a tıkladım, disk üzerindeki veriler silinecek dediğini görünce iptal dedim, buna rağmen GParted diskimi formatlanmamış olarak görmeye başladı. Ben de programdan çıkıp tekrar başlattım, onun da fayda etmediğini görünce menüsünden tablolamayı güncelle dedim ama fayda etmedi. Son yapılan işlemi geri al seçenekleri de tıklanabilir değil. Korkum GParted'ın da Windows'taki bu tür programlar gibi sistem tekrar başlarken işlemi gerçekleştirmesi.
İçimi rahatlatmanızı istiyorum :D
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

zulfikar

Yok korkacak birsey yok gparted formatlarsa hemen yapar sonraya birakmaz. Anlasilan gparted in kafasi karismis sistemi restart yapinca duzelmesi lazim. O islemden sonra diske birsey olammissa programmi kapattikdan sonra da birsey birseyolmaz. Tabi sunuda belirteyim bunlarin haricinde birsey yaptiysan orasini bilemem.

Bedreddin

Başka bir şey yapmadım GParted üzerinde, çıktım direk programdan, o esnada da birşey olmadı, hatta Pardus'a GNOME kurmaya kalktım. Bu maceramın son adımı olarak sistemi yeniden başlatınca GRUB hata verdi, Pardus CD'sini takıp yüklemeye başlamadan konsola geçip "grub" komutu verdikten sonra "root (hd0,5)" yazıp komutu verdiğimde böyle bir bölüm bulunamadı diyor. Korktum açıkçası, şimdi CD'yi taktım ve bekliyorum kurulum yapar gibi devam edip disk bölümlemesi bölümünden kontrol edeceğim.

Düzeltme: Şu anda Pardus kurulumu disk bölümlendirmesi kısmında 250GB diskimi boş olarak görüyor :( 20GB MP3, 120 GB dizi/film yalan oldu gibi duruyor. Ama format atmış olamaz çünkü disk üzerinde GParted bir işlem yapmadı. Hatta dediğim gibi GParted'dan çıktıktan sonra uzunca bir süre Pardus'a onlarca paket yükledim. Bir şekilde sadece disk bölümlemesi gitmiş olmalı. Ne yapabilirim?
      bu hasret bizim!

zulfikar

Pardus hakkinda pek bilgim yok ama anladigim kadari ile pardusa gnome kurdun ve acilisda grub hatami verdi? Birde sen biraz once yapitigin islemleri live cd ile mi yaptin ?

zulfikar

Simdi anladim sen format atmamis disk bolumlerini birlestirmissin. Grub kurulumu root (hd0,0) olarak dene belki iseyarayabilir.

Bedreddin

Pardus'a GNOME kurdum ama bu kurulum öyle paldır küldür giriştim şeklinde olmadı. Bu konuda yürütülen bir proje var. Oradan gerekli paketleri kurdum. Açılışta kde değil gdm gelsin diye gerekli bir kaç komutu verdim. Ve sistemi yeniden başlat dedim. Sorunun bunla bir alakası olduğunu sanmıyorum.

Biraz önce bahsettiklerimi bu adresten okuduklarıma dayanarak, Pardus kurulum CD'si üzerinden yaptım. Biraz daha araştırdım, eğer bilgisayarı yeniden başlatmış olmasaydım, sildiğim bölümleme tablosuna ulaşabileceğimi gördüm. Ardından aklıma forumda açtığım bir konu geldi. Burada disk bölümleme tablom var. Fdisk ile bunu nasıl tekrar uygulayabilirim?

Sorunumu Çözdüm! Peki nasıl?

Öncelikle Ubuntu 8.04 Live CD'den sistemimi başlattım. Ardından "universe" depolarını etkinleştirip, "testdisk" isimli uygulamayı yükledim. Bundan sonrası çok kolaydı, grafik arayüzü olmasa bile :) Öncelikle sürücümü seçtim, ardından karşıma bir kaç seçenek geldi, oradan da "kayıp bölümleri ya da bölümleme tablosunu bul" gibi bir seçenek vardı onu seçtim. Karşıma doğru ve tam bir şekilde bölümleme tablom geldi. Bu sefer de "tabloyu diske yaz" seçtim, ve kararımı onayladım. Bilgisayarımı yeniden başlattığımda, bıraktığım gibi açıldı :)
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.