Harddisc Takas alanı sorunu

Başlatan Lifeless, 24 Ekim 2008 - 12:01:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lifeless

Merhabalar öncelikle Ubuntu'ya geçeli henüz 3 gün oldu biçok yerini kurcaladım kurulumda sistem dosyaları haricinde bir dosya depom olması için Hard Discimi 2 ye böldüm ancak 2. bölümü takas olanı olarak işaretlemişim ve şu anda o alanı kullanamıyorum.Takas alanını 2 GB küçültüp geri kalan kısmı dosya deposu olarak kullanmam mümkünmüdür ?

heartsmagic

Evet mümkün. O alan sadece takas alanı ise şöyle yapabilirsin.

1. Ayırdığın bölümü silersin.
2. Takas alanı için 1 GB ayırırsın ve swap olarak biçimlersin.
3. Geri kalan alanı isteğin doğrultusunda biçimlersin.
4. /etc/fstab dosyasında takas alanı bölümünü yeni bölüm ismine göre değiştirirsin.

Kabaca bu şekilde olması gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Lifeless

Aslında eski alışkanlıklardan kurtulmak pek mümkün olmuyor.Bu windows denen alet yüzünden o kadar alışmışız ki kolay yola bende öyle yaptım ve hemen tekrar formata başladım.Aslına bakarsanız o kadar kendime göre ayarlamıştım ki Ubuntu'yu :(, ancak diğer disc bölümüne windows XP kurunca grub'u silmişim ve Ubuntu'm açılmamaya başladı bende 80 GB harddisc'imi biçimlendirerek Vista kurdum 2 bölümü NTFS ile biçimlendirdim ve Vista kurdum Vista kurduktan sonra geri kalan kısmı 3 e böldüm 3 GB Takas alanı , 15 GB Ext3 kök dizini , 20 GB mantıksal 2. sabit disc yaptım ve tekrar Ubuntu kurulumuna başladım umarım bi sorun çıkmadan hallolur ben ilk açılışta 2 seçenek arasından bir tanesini seçmek istiyorum bakalım bu işler deneme ile öğrenilecek bende bol miktarda deneme yapıyorum.Sonuçları gerekirse başlık altından paylaşırım  tşk. ederim.

heartsmagic

Evet söylediğin gibi bu eski alışkanlıklardan biri. Linux dünyasında çok elzem bir durum değilse yeniden kurulum pek tavsiye ettiğimiz bir çözüm yolu değil. Genelde diğer yollarla sorunlarımızı halledebiliriz, ki bu da Linux'un güzelliklerinden biridir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.