Linux Dağıtımı Tercih Ederken Gözönüne Aldığınız Kriterler?

Başlatan heartsmagic, 23 Ekim 2008 - 17:15:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux Dağıtımı Tercih Ederken Gözönüne Aldığınız Kriterler?

Seçilen Masaüstü Ortamı
120 (151.9%)
Desteklenen Masaüstleri
67 (84.8%)
Türkçe Dil Desteği
140 (177.2%)
Kullanım Kolaylığı
136 (172.2%)
Hız ve Performansı
179 (226.6%)
Kurulu Gelen Paket ve Araçlar
67 (84.8%)
Paket Yönetim Sistemi
103 (130.4%)
Paket Sayısı ve Güncelliği
121 (153.2%)
Çalışan (Live) CD Desteği
50 (63.3%)
64 bit Mimari Desteği
52 (65.8%)
Arkasındaki Kuruluş Desteği
73 (92.4%)
Dağıtım Güncelleme Sıklığı
88 (111.4%)
Arkasındaki Topluluk Desteği
144 (182.3%)
Kullanıcı Sayısı ve Yardım Belgeleri
124 (157%)
Diğer
32 (40.5%)

Toplam Oy Verenler: 79

heartsmagic

Hangi dağıtımı kullanmalıyım? Çoğu Linux kullanıcısının aklındaki bir numaralı soru. Birden fazla seçenek seçebilirsiniz, yorum yapabilirsiniz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Şahsen ben bir dağıtım seçerken, Türkçe desteğine, varsayılan masaüstüne ve arkasındaki şirket ve topluluk desteğine çok önem veriyorum.

Piyasada Türkçe desteği olan ne yazık ki çok az dağıtım var. Varsayılan masaüstü bence önemli, çünkü dağıtım genelde en çok desteği bu masaüstü araçlarına veriyor. Şirket desteği dağıtımın sürekliliği, geleceği açısından önemli. Topluluk desteği ya da kullanıcı sayısı da aynı derecede önemli çünkü kimselerin kullanmadığı bir dağıtıma hem İnternet'ten yeterince destek bulamıyorsunuz, hem de kullanıcı sayısının azlığı dağıtımın ömrü üzerinde Demokles'in kılıcı gibi duruyor.

Bu açıdan bakınca, Ubuntu ve türevleri (Xubuntu, Kubuntu, Mint, vb.), Pardus, SuSE, Debian, RedHat, Mandriva, Slackware, Arch ve Lapis (;)) öne çıkıyor. Aslında çok güzel dağıtımlar olan PCLinuxOS ve türevleri (PCLOS Gnome, TinyMe, vb.), Gentoo, Sabayon, Mepis, Zenwalk, DSL, Puppy ve Dream Linux biraz geri planda kalıyor.

extremebrutal

Güncellik ve Türkçe desteği benim için en önemli olanları.. Masaüstü ortamına çok takılmıyorum.. KDE'yi de seviyorum Openbox'ıda.. Benim kullandığım dağıtım her daim güncel olmalı ve Türkçe desteği olmalı.. Bu açıdan kendimi en çok Archlinux kullanırken rahat hissediyorum..

hasanyılmaz

Öncelikle önem verdiklerim;

Türkçe Dil Desteği: Yazılımı kendi dilimizde kullanabilmeliyiz, kullanmalıyız. Türkçe dil desteği olmayan dağıtımları hemen aradan çıkartıyorum.

Hız ve Performansı: Hızlı bir çağda yaşıyoruz. Dağıtım buna ayak uydurabilmeli.

Paket Sayısı ve Güncelliği: Güncel olmazsa ne yapayım ben o sistemi.

64 bit Mimari Desteği: 64-bit kullanıyorum zaten, oldukça memnunum. Bir dağıtımın 64-bit desteği vermesi bir bakıma o dağıtımın geleceğe de yatırım yaptığının göstergesidir.

potasyumsiyanur

yardım ve destek alabileceğim forumların fazla olması (ingilizce biliyorum fakat iyi değil)
kullanım kolaylığı
türkce destekli dağıtım
paket sayısı ve çeşitliliği

sıralama benim için bu şekilde ve bunlar bana yetmekte
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

Felâsife

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 23 Ekim 2008 - 23:27:43
Öncelikle önem verdiklerim;

Türkçe Dil Desteği: Yazılımı kendi dilimizde kullanabilmeliyiz, kullanmalıyız. Türkçe dil desteği olmayan dağıtımları hemen aradan çıkartıyorum.

64 bit Mimari Desteği: 64-bit kullanıyorum zaten, oldukça memnunum. Bir dağıtımın 64-bit desteği vermesi bir bakıma o dağıtımın geleceğe de yatırım yaptığının göstergesidir.

Aynen benim için de bunlar çok önemli, Türkçe desteği ve 64-bit olması bir de topluluk desteği ki burası gibi oluşumlar olmazsa halimiz duman olur o zaman :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

İlk oyu ben kullanmış fakat nelere oy verdiğimi yazmamıştım:

Desteklenen Masaüstleri
Hız ve Performansı
Paket Yönetim Sistemi
Paket Sayısı ve Güncelliği
Arkasındaki Kuruluş Desteği
Arkasındaki Topluluk Desteği
Kullanıcı Sayısı ve Yardım Belgeleri

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

Alıntı yapılan: Eren - 24 Ekim 2008 - 16:03:19
Ben hepsine oy verdim.

Sağ ol Eren. Yaptığın test sonucunda belirlediğin, önü açık dağıtımların listesini merakla bekliyorum.

eren

Son Kullanıcılar İçin

Debian / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Ubuntu / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Mint / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
PCLinuxOS / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Mandriva / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Mepis / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Pardus / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz

Orta Seviye Kullanıcılar İçin

Foresight / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Linpus / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Lunar / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Alt / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Kanotix / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Sidux / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli

Uzman Kullanıcılar İçin

Gentoo / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Slackware / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Sabayon / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Arch / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Vector / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz

Not: Paket sayısı yeterli ve yetersiz olmasını şu şekilde değerlendirdim. Oynadığım 5 popüler oyun ve kullanığım 5 popüler program depoda varsa deposu yeterli, eğer bunlar depolarında yoksa yetersiz dedim. Bu biraz tartışma konusu ama örnek olarak xmoto bir dağıtımın deposunda yoksa bence o dağıtımın deposu yetersizdir.

Not2: Geliştirilmesine devam ediyor kararını da 2008 sürümlerinin çıkıp çıkmadığına bakarak ve depolarındaki güncel kernel sürümlerine bakarak tespit ettim.

Not3: OpenSuse'yi hiç bir kategoriye koymuyorum çünkü bence yetersiz bir dağıtım, popüler olmasına rağmen.

Not4: Topluluğu olmayan, destek açısından yetersiz olan dağıtımları listeye almadım.

Not5: Bunlar kişisel görüşlerimdir, kimseyi bağlamaz. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Eski bir Slackware'ci olarak paket sayısı yetersiz ibaresine göz kırparım :)

atomkarinca

Ben de Arch'ınkine göz kırparım, AUR'dakileri de sayman lazım bence.

eren

Serkan ve Atom karınca. Dediğim gibi bu benim kriterlerim ve benim popüler gördüğüm paketler yoksa bana göre yetersiz diyorum yani kişiden kişiye değişiyor.

atomkarinca

Eğer AUR'daki paketlerde arama yaparsan büyük ihtimalle bulabilirsin o paketleri.

ironic

Ubuntu kullanıp da eksik gördüğüm bir madde olmadı. İç rahatlığıyla  5-6 başlığı işaretledim. umarım bu büyü hiç bozulmaz.

erginemr

Teşekkürler Eren.

Son kullanıcı için seçtiğin dağıtımlar ilginç bir şekilde iki ana grup altında toplanıyor. Debian tabanlı (Debian, Ubuntu, Mint ve Mepis) ve Mandrake tabanlı (Mandriva ve PCLinuxOS) dağıtımlar, artı gelişimine Gentoo üzerinden başlamış olsa da, artık kendine özgü bir dağıtım olan milli işletim sistemimiz Pardus!...

zeitgeist

Türkçe dil desteği: Bu sayede; "Başkalarından en az ne kadar alabilirseniz ancak o kadarını alın"Balzac ilkesiyle, karşılaştığım sorunları elimden geldiği kadarıyla çözebiliyorum. (Forum düşüncesine uymuyor gözükse de paylaşımın çift taraflı olduğu hatırlandığında durum anlaşılır hale gelebilir)

Kullanım Kolaylığı: Her ne kadar herhangi bir şey için layıkıyla değerlendiremesem de, zamanım bana kalıyor.

Arkasındaki Topluluk Desteği: Fazla söze hacet yok, Ubuntu.tr nin öneminden defalarca bahsedildi. Kaldı ki kişisel fikirlerimi daha önce farklı başlıklar altında belirtmiştim.

Paket Yönetim Sistemi: Bakınız; kullanım kolaylığı.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Exodus

Secilen Masaustu Ortami : KDE sevmiyorum ve dolayisi ile KDE ile gelen dagitimlari kullanmiyorum.
Hız ve Performans : Bu butun sistem ile alakali ancak son sekli ile hizli, performansli ve stabil calisan dagitim olmasi onemli.
Kurulu Gelen Paket Ve Araclar : Kullanmadigim bircok program dolayisi ile sadece cekirdekle gelen dagitimlar tarafindayim.
Paket Yonetim Sistemi : Paketleme yapmiyor olsam da paketleme sistemi onemli. Ne kadar kolay olursa gelistiriciler haric kullanicilar tarafindan paketlenen program sayisi da artiyor ki bu da olumlu bir ozellik..
Paket Sayısı ve Güncelliği : Paket sayisi cogaldikca derleme gereksinimi kalmiyor. Guncellik konusunda da guncel sistemler en son sistemleri kullaniyorlar. Guncel varken geriden takip etmek pek mantikli gelmiyor ;)
Arkasındaki Topluluk Desteği : Bir sorunum oldugunda dagitimdan sogutmayacak kadar surede yardim alip sorunumu cozmem onemli..
Kullanıcı Sayısı ve Yardım Belgeleri : Yardim belgeleri kullanici sayisi ile dogru orantili... Yardim ne kadar fazla olursa da o kadar az problem gibi gorulebilir bu yuzden bu secenekte onemli ;)
Arch Linux FTW!

Exodus

Alıntı yapılan: Eren - 24 Ekim 2008 - 16:22:18
Son Kullanıcılar İçin

Debian / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Ubuntu / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Mint / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
PCLinuxOS / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Mandriva / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Mepis / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Pardus / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz

Orta Seviye Kullanıcılar İçin

Foresight / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Linpus / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Lunar / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Alt / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Kanotix / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Sidux / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli

Uzman Kullanıcılar İçin

Gentoo / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yeterli
Slackware / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Sabayon / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Arch / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz
Vector / Geliştirilmesi devam ediyor / Paket sayısı yetersiz

Not: Paket sayısı yeterli ve yetersiz olmasını şu şekilde değerlendirdim. Oynadığım 5 popüler oyun ve kullanığım 5 popüler program depoda varsa deposu yeterli, eğer bunlar depolarında yoksa yetersiz dedim. Bu biraz tartışma konusu ama örnek olarak xmoto bir dağıtımın deposunda yoksa bence o dağıtımın deposu yetersizdir.

Not2: Geliştirilmesine devam ediyor kararını da 2008 sürümlerinin çıkıp çıkmadığına bakarak ve depolarındaki güncel kernel sürümlerine bakarak tespit ettim.

Not3: OpenSuse'yi hiç bir kategoriye koymuyorum çünkü bence yetersiz bir dağıtım, popüler olmasına rağmen.

Not4: Topluluğu olmayan, destek açısından yetersiz olan dağıtımları listeye almadım.

Not5: Bunlar kişisel görüşlerimdir, kimseyi bağlamaz. :D
@Eren,
Kisisel goruslerine saygi duymakla beraber birseyi merak ettim. Arch'in depolarinin yeterlilik sinavinda AUR dahil miydi ? :)
Arch Linux FTW!

Anıl

İlk dikkat ettiğim şey Masaüstü oluyor , eğer KDE ise yanından bile geçmiyorum , diğer tercih sebeplerim ise sırasıyla ;

Kurulu Gelen Paket ve Araçlar  Arkasındaki Topluluk Desteği,Türkçe Dil Desteği,Kullanıcı Sayısı ve Yardım Belgeleri ve Paket Sayısı ve Güncelliği .
Ubuntu - SuSe

Mint

microanaliz

Aslında bilerek ubuntu yu seçmedim ama diğer dağıtımları sanal ortam da görünce anladım ki tesadüfen ama en iyisini seçmişim aslında ankette hepsi şıkkıda olmalı.
MicroAnaliz

aan-han

cumali

Güvenli,stabil,kararlı ve Türkçe dil desteginin olması her zaman tercihim olmuştur.

if

Diğer şıkkını işaretledim. Bir dağıtımda ilk aradığım özellik sıfırdan kurulum yaparak sistemi kendimin şekillendirebilmesi. Ardından detaylı belgelendirme ve sonrasında da kullanıcı sayısı. Herhangi bir GNU/Linux dağıtımının paket sayısının yetersiz olduğunu düşünmüyorum. Depoda yoksa derlenip kurulabilir. Bu tercihler ihtiyaçlarıma göre şekillendi ve ihtiyacıma uygun bir dağıtım kullanıyorum. Bunun haricinde kullandığım veya kullanacağım bir dağıtım için ilk tercihim kurulum ve kullanım kolaylığı. Elbetteki yine belgelendirme ve kullanıcı sayısına da dikkat ediyorum. Bu özelliklerden sonra masaüstü yöneticisi olarak ilk tercihim Gnome. Gnome yerine bazen Openbox ve Thunar ikilisini seçtiğim de olur.