Birim bağlanamıyor.

Başlatan JacksonBoB, 21 Ekim 2008 - 17:40:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JacksonBoB

[IMG]http://img65.imageshack.us/img65/9972/ekrangrntsuu1.th.png[/img][IMG]http://img65.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

Ya forumda bu konuyu araştırdım ama çözümün nasıl olacağını bulamadım. Linux ortamında acemiyim o yüzden tekrar bu sorun ile forumu meşgül ettiğim için özür dilerim. Görüntüde görüldüğü gibi D: sürücüme bağlanamıyom. Acaba bu sorunu nasıl çözebilirim. Şimdiden Teşekkürler.

Sypro

Ayrıntılar'a baktınız mı? Cevap orada yazıyor. Başına sudo koymayı unutmayın yeter.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

yamyam46

birim genelde windows kullanırken güvenli kaldır seçeneği kullanılmadığında çıkıyor... en azından bende bu yüzden oluyor :)

tak windows a güvenli kaldır de çalışır :D (nefret ediyorum windowstan ama bazen lazım oluorrr)

JacksonBoB

Şimdi ne demek istediğinizi tam anlamadım. Windows' a sabit diski takmaktan söz ediyorsanız o durum şu an söz konusu değil. Sabit Disk' im 80gb' lik ve C:/ D:/ şeklinde bölünmüştü. Linux' ü C:/' e kurdum geri kalan 40 gb' lik kısım D:/ ama şu an ona bağlanamıyorum ='(.

maxspacemax

Sypro

İngilizcenizin var olmadığını var sayarak yazıyorum, daha sonraki sorunlarınızda "lütfen" arama yaptıktan sonra konu açın. Araştırma yapmışsınız gerçi, ne yazdığınızı çok merak ediyorum. Ben arama bölümüne birim bağlanamıyor yazıp arattığımda bir sürü sonuç çıkıyor bu konu ile ilgili.

Her neyse.

sudo mount -t ntfs-3g /dev/sda5 /media/Depo -o force

@maxspacemax, ilk imaja bakarsan güncelleme yöneticisinin şeklinden en azından 8.04 kullandığını görürsün. 8.04 ile birlikte otomatik olarak ntfs-3g paketleri gelmekte, ayrıca yüklemeye gerek yok. Sonradan yüklenebilecek tek şey GUI olabilir. O da bu sorun ile alakalı değil :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

maxspacemax

@Sypro Epey daha bir sürü fırın ekmek yemem lazım. :D zamanla oda olur.

Sypro

:) Sorunlar çözülsün de ekmekleri birlikte de yeriz bol bol.

JacksonBoB

Alıntı yapılan: Sypro - 21 Ekim 2008 - 21:46:16
İngilizcenizin var olmadığını var sayarak yazıyorum, daha sonraki sorunlarınızda "lütfen" arama yaptıktan sonra konu açın. Araştırma yapmışsınız gerçi, ne yazdığınızı çok merak ediyorum. Ben arama bölümüne birim bağlanamıyor yazıp arattığımda bir sürü sonuç çıkıyor bu konu ile ilgili.

Her neyse.

@maxspacemax, ilk imaja bakarsan güncelleme yöneticisinin şeklinden en azından 8.04 kullandığını görürsün. 8.04 ile birlikte otomatik olarak ntfs-3g paketleri gelmekte, ayrıca yüklemeye gerek yok. Sonradan yüklenebilecek tek şey GUI olabilir. O da bu sorun ile alakalı değil :)

Aynı kodu yazdım ama olmadı. Merak ediyorsan ingilizcem var. Başlığın birebir aynısında aratma yaptım. Sonuç elde etsem neden başlık açayım. Bu kadar naz yapacağınızı bilsem hiç açmazdım. Ubuntu' nun anlamına karşın tavrınız çok burnu havalarda. Yardım etmeye üşeniyorsanız lütfen forumda vasıf olduğunuz işi bırakın. Hem kendiniz için iyi hem de bu özgür yazılım olayına destek verenlerin heveslerini kırmamak adına. Neyse yine de ilginizden dolayı teşekkürler. İlgilenen arkadaşlara ayrıca teşekkürler.

erginemr

@JacksonBoB,

Spyro'nun tavrına karşı sözlerinizde haklılık payınız var, ancak siz de ağır konuşmuşsunuz. Sypro sorunun bariz bir çözümü olduğunu ve yeterince araştırma yapmadığınızı düşünmüş, o yüzden biraz sert bir tepki vermiş. Bu konuda iki tarafın da hatalı olduğu yönler olduğunu düşündüğüm için, ben daha ziyade meseleye odaklanmak istiyorum:

Aslında Spyro'nun verdiği ve sizin de mesajdan okuyarak uyguladığınız yukarıdaki komut çalışmalıydı. Ben de zaman zaman Windows düzgün kapatılmadığı ya da harici bellek düzgün ayrılmadığında aynı mesajı alıyorum ve "-o force" komutu ile bağlayabiliyorum. Bu şekilde olmuyorsa, @yamyam46'nın söylediği gibi Windows'u açıp tekrar kapatmak, eğer Depo isimli aygıt bir harici disk ise Windows altında takıp, sistem tepsisindeki "Güvenli kaldır" seçeneği ile kaldırmak en doğrusu.

ironic

Ben, bu sorun olduğunda şu şekil hallediyorum. Önce ntfs-3g'yi kaldırıyorum. Ubuntuyu kapatıp windos a geçiyorum. Tekrardan ubuntuyu başlatıp ntfs-3g yi yüklediğimde sorun halloluyor.

Sypro

bebek

Ya windows  kullanmıyorsak? başka bir bilgisayarda taktığımız ve güvensiz şekilde kaldırdığımız donanımı ubuntu üzerinden açmak için  illa windowsa mı ihtiyacım var? neden ubuntu kullanıyorum o zaman windowssuz bir birimi bile bağlayamıyorsak?
tebrik ederim; ubuntu türkiye forumunda çözüm olarak "windows'u açın" diye bir çözüm bulmuşsunuz, daha ne denir ki...

Çağlar

Alıntı yapılan: bebek - 22 Ekim 2008 - 01:37:24
Ya windows  kullanmıyorsak? başka bir bilgisayarda taktığımız ve güvensiz şekilde kaldırdığımız donanımı ubuntu üzerinden açmak için  illa windowsa mı ihtiyacım var? neden ubuntu kullanıyorum o zaman windowssuz bir birimi bile bağlayamıyorsak?
tebrik ederim; ubuntu türkiye forumunda çözüm olarak "windows'u açın" diye bir çözüm bulmuşsunuz, daha ne denir ki...

Zaten hiç windows kullanmamış olsalardı böyle bir sorunları olmazdı onu da düşünelim bağlılıklardan kopmak için son adımlar
We got a badass over here!

eren

Windows'u yeniden açıp kapatmak gerçekten garip bir öneri oluyor. Ama bu yola 8 sene sonra bende başvurmak zorunda kalıyorum. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

maxspacemax

Alıntı yapılan: bebek - 22 Ekim 2008 - 01:37:24

Haklısınız. Bu sorunun çözümü Windows'u açın olmamalı. Bence daha profesyonel çözümler üretilebilir. Bulunduğunuz yerde windows kurulu makine yoksa birim bağlanmayacak mı? Aynı sorun bir arkadaşımdada mevcut kendisine Ubuntu kurmuştum. Dün beni gördü ve harici diskleri bağlayamadığını söyledi.

erginemr

Arkadaşlar, bu sorunun gerçek çözümü zaten verilmiş olan şu satırda gizli (-o force):

Bu yöntem @JacksonBoB'da işe yaramadığı için kendisini Windows'a yöneltmek zorunda kaldık.

heartsmagic

@erginemr'in sözleri üzerine bir şey söylemek abes ancak bu başlık nasıl bu hale gelmiş ben de şaşırdım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

syilmaz

Alıntı yapılan: erginemr - 22 Ekim 2008 - 08:39:50
Arkadaşlar, bu sorunun gerçek çözümü zaten verilmiş olan şu satırda gizli (-o force):

Bu yöntem @JacksonBoB'da işe yaramadığı için kendisini Windows'a yöneltmek zorunda kaldık.

aslında işe yarıyodur bende okudum tüm mesajları ilk başta bendede çalışmadı. Kullandığı aygıt illa ki sda5 olmak zorunda değil bende mesela sdc1 yani

sudo mount -t ntfs-3g /dev/sdc1 /media/Depo -o force olarak değiştirince çalıştı.

Şunuda söylemeden edemiyeceğim windows tak çıkar işlemi duyduğum en saçma çözümlerden biri. Bu ubuntuyu yükleyip de hala tüm işlerini vmware üzerinden xp ile çalışmakla aynı

erginemr

Alıntı yapılan: syilmaz - 20 Kasım 2008 - 00:23:05
...
Şunuda söylemeden edemiyeceğim windows tak çıkar işlemi duyduğum en saçma çözümlerden biri. Bu ubuntuyu yükleyip de hala tüm işlerini vmware üzerinden xp ile çalışmakla aynı

Şöyle düşünürseniz mantıklı gelebilir: NTFS sürücüyü düzgün kapatmadığı zaman açılmayacak şekilde tasarlayan ve Ubuntu'da sorun çıkmasına yolaçan Microsoft'un ta kendisi. Bir anlamda, bu şekilde Windows'a "kendi ettiğini kendin temizle" demiş oluyoruz. ;)

syilmaz

ne yalan söyleyim bende windows kurulu değil o yüzden öyle bi işletim sistemi yokmuş gibi davranıyorum bi nevi virüs benim için

o yüzden benden uzak olsunda ben bu halimle mutluyum  bazen uğraştırıyo ubuntu da ama işin zevkli kısmı orda. Uğraşa uğraşa öğrenicez

ArdentAnarchY

Aynı sorun vardı. Teşekkürler sorunum çözüldü.

agritux

Benzer hatayı aldım. Depo olarak kullandığım ext3 dosya sistemindeki disk bölümümü bağlayamıyorum.
Birkaç deneme yaptım:

arda@sessizce:~$ sudo mount /dev/sda7 /media/depo -o force
[sudo] password for arda:
mount: ya /dev/sda7 zaten bağlı ya da /media/depo meşgul
mount: mtab'a göre, /dev/sda7 zaten /media/depo üzerinde bağlı
arda@sessizce:~$ sudo umount /media/depo
arda@sessizce:~$ sudo mount /dev/sda7 /media/depo -o force
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda7,
       missing codepage or helper program, or other error
       Bazı durumlarda syslog'da bulunan bilgiler yararlıdır.
       dmesg | tail  gibi birşeyler deneyin

arda@sessizce:~$ dmesg | tail
[   13.629030] type=1505 audit(1265216827.614:21): operation="profile_replace" pid=1005 name=/usr/sbin/tcpdump
[   14.227433] usplash:322 freeing invalid memtype ffffffffe0000000-fffffffff0000000
[   14.853261] agpgart-via 0000:00:00.0: AGP 3.5 bridge
[   14.853291] agpgart-via 0000:00:00.0: putting AGP V3 device into 8x mode
[   14.853409] nvidia 0000:01:00.0: putting AGP V3 device into 8x mode
[   23.240012] eth0: no IPv6 routers present
[  343.609941] kjournald starting.  Commit interval 5 seconds
[  343.610423] EXT3 FS on sda7, internal journal
[  343.610431] EXT3-fs: mounted filesystem with writeback data mode.
[  467.682962] EXT3-fs: Unrecognized mount option "force" or missing value
arda@sessizce:~$ sudo mount -t ext3 /dev/sda7 /media/depo -o force
arda@sessizce:~$ sudo mount -t EXT3-fs /dev/sda7 /media/depo -o force
mount: dosya sistemi türü 'EXT3-fs' bilinmiyor
arda@sessizce:~$ sudo mount -t EXT3 /dev/sda7 /media/depo -o force
mount: dosya sistemi türü 'EXT3' bilinmiyor
mount: herhalde ext3 kastettiniz
arda@sessizce:~$ sudo mount -t ext3 /dev/sda7 /media/depo -o force

Yardımlarınızı bekliyorum

Düzenleme: biraz önce çalışmayan umount - mount komutları şimdi işe yaradı. Sorun çözüldü.