[Çözüldü] Ubuntu kurmak istiyorum

Başlatan uluvardar, 04 Nisan 2008 - 13:06:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

uluvardar

Merhabalar, şu anda lisanslı vista kullanıcısıyım ama tavsiyelere ve vistanın sıkıntılarına artık dayanamıyorum. Ubuntu' yu yüklemek için gerekli cd veya kurulumları nereden bulabilirim? Siz hangisini tavsiye edersiniz?
sistem: 3 gb ram - c2d 1,6 işlemci - 256 mb ekran kartı olan bir laptop.
Teşekkürler.

Sypro

Ubuntu'ya resmi sitesi yoluyla ulaşabilrsiniz. Dilerseniz download eder CD'ye yakar kurulum yaparsınız, dilerseniz shipit 'e kaydolur 4-6 hafta sonra posta ile elinize ulaşmasını beklersiniz. Hatta lisanslı vista kullanıyor iseniz deneyip beğenmeniz durumunda aynı ürünü satın alabilirsiniz bile ;)

Eğer çok aceleniz yok ise Hardy Heron (8.04) 'un çıkmasını bekleyin. 20 gün kadar kaldı. Yok hemen denemek arzusu ile yanıp tutuşuyorum diyorsanız şu an Hardy'den daha stabil çalıştığını düşündüğüm Gutsy Gibbon (7.10) 'a bir göz gezdirebilirsiniz.

not: Topic ismindeki harf eksiği giderilmiştir.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

komikimben

Ubuntu 7.10 'u hemen hemen her yerde bulabilirsin. ama resmi siteden indirmen tavsiye edilir. indirip cd' ye yazip kuruluma basliyabilirsin.

sanirim bilgisayari cd den calistirabilirsin. bundan sonra oradaki durumlari okuyarak kurulumu sorunsuz yapabilirsin.

daha detayli bilgi verebilmemiz icin sana senin daha cok bilgi vermen gerekiyor sanirim.
1-) Vista'dan tamamen mi kurtulmak istiyorsun?
2-) Vista' nın yanına Ubuntu mu istiyorsun?
3-) XP 'ye donmek ve yanına Ubuntu mu eklemek istiyorsun?

gibi seceneklerimiz mevcut :D

edit: wista değil, Vista ;) her ne kadar kullanmasak da isimlere dikkat etmemiz gerek zira Ubuntu'ya utnubu demeleri ne kadar hoşumza gitmezse bu da öyle bir durum.

uluvardar

http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases/6.06/  sitesinden indirdim kurdum, herşey çok güzel ama ses, ekran, ethernet (kablolu - koblosuz) ve pci kartını görmedi. açıkçası internete giremediğim için uğraşmadım da. kurulum sırasında da dili türkçe seçmeme rağman içinde ingilizce terimlere rastladım. o kadar tavsi vs şimdilik rafa kalktı.

uluvardar

vistadan kurtulmak istiyorum.

hasansahin

Oldukça eski bir versiyonunu indirmişsiniz. Tavsiyem www.ubuntu.com/download adresinden son versiyonunu indirin ve kurun. Şu an için güncel versiyonu 7.10 ama 25 Nisan'da 8.04 çıkacak. Beklemenizi daha da tavsiye ederim.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Sypro

Verdiğim link'lere bakmış mıydınız?

15gün gibi bir süre sonra 8.04 versiyonu çıkacak iken, 6.06 çekmişsiniz, neredeyse 2 sene önceki dağıtım. Bir çok sorun çıkması normal. 2 senede çok yol kat edildi. Yukardaki linkleri tekrar kontrol edin (ve mümkünse 7.10 ya da 8.04 deneyin).

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

uluvardar

ilginiz için teşekkür ederim, sanırım ben 2 hafta daha bekleyip dediğiniz gibi son sürümünü indireceğim.

peki 8.4 de türkçe dili olacakmı ? sorun olmuyor benim için ingilizce almanca türkçe olması ama evdekiler sorun yaşıyor.

Sypro

kurulum sırasında internet bağlantınız aktif olursa gerekli paketleri kurulumda çeker ve kurar, sistem kurulduğunda seçtiğiniz dilde olur. yok bağlantı aktif olmazsa sistem live cd'deki kadar düzenlenir kalanları synaptic ile çekersiniz.
bir sıkıntı yok yani merak etmeyin. Türkçe dil desteği mevcut.

atillahalil

arkadaşlar 8,04 kesin tarihi bellimi 15 gün demişsiniz. Ona göre 7.10 kurmaktan vazgeçtim.....

lseker

Elinizde 7.10 varsa neden 15 gün bekleyesiniz. ;D hemen Ubuntu ile tanışmakta fayda var.
Yok netten indirip kuracaksanız 650 Mb. download yapmalısınız daha sonra Hardy'e upgrade için. Bu yüzdende kotalı kullanıcı isen beklemende fayda var.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

fadike

Nasıl kuracağım diyorsanız da eğer forumda yer alan i386 işlemci tabanlı bir sisteme Ubuntu 7.10 kurulumu adlı makalemi okuyabilirsiniz.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

15 gün kalmışken tavsiyem kesinlikle Hardy kurulumudur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

Alıntı yapılan: atillahalil - 09 Nisan 2008 - 16:35:38
arkadaşlar 8,04 kesin tarihi bellimi 15 gün demişsiniz. Ona göre 7.10 kurmaktan vazgeçtim.....

bugün itibariyle:

eren

Hardy çok büyük bir yenilikle geliyor. Bildiğiniz gibi Intel ekran kartları sorunluydu ve compiz çalışmıyordu. (Tanıtılamıyordu) Dahili Intel ekran kartı sürücülerini buna göre düzenlemişler. Intel ekran kartı kullanan arkadaşım 2 yıldır sırf bu sebeple Ubuntu kullanamıyordu. Müjdeyi verince havalara uçtu :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

komikimben

Alıntı yapılan: Eren - 09 Nisan 2008 - 23:12:06
Hardy çok büyük bir yenilikle geliyor. Bildiğiniz gibi Intel ekran kartları sorunluydu ve compiz çalışmıyordu. (Tanıtılamıyordu) Dahili Intel ekran kartı sürücülerini buna göre düzenlemişler. Intel ekran kartı kullanan arkadaşım 2 yıldır sırf bu sebeple Ubuntu kullanamıyordu. Müjdeyi verince havalara uçtu :D

yok artik, o kadar da gelistirmis olamazlar?

aman allah'ım ruya mi bu?

eren

Rüya evet.

Bir şey sormak istiyorum gerçekten 22 yaşında mısınız? :) 21 mi 22 mi karar veremedik.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

komikimben

Alıntı yapılan: Eren - 10 Nisan 2008 - 02:17:22
Rüya evet.

Bir şey sormak istiyorum gerçekten 22 yaşında mısınız? :) 21 mi 22 mi karar veremedik.

simdi soyle oluyor. ben 86 dogumluyum. yani anlayacaginiz 22 yasimin icersindeyim. yani 21 yasimi bitirdim 22 ve yasindayim ben.

arkadasimla tartismistik bu konuyu. onada su ornegi vermistim.

diyelim ki bir macta 14.05 zamaninda gol atildi.
gazetelerde golun dakikasi 15 gosteriliyor. aynen ole :D  :P

komikimben

ayrica sunuda garipsedigimi belirtmeden gecemeyecegim.

neden benim yasimi tartisiyorsunuz ki?  ;D

karar veremedik dediginize gore demek ki en az biriyle bu konu hakkında kafa yormusunuz  8) :P

eren

Alıntı yapılan: komikimben - 10 Nisan 2008 - 02:27:13
ayrica sunuda garipsedigimi belirtmeden gecemeyecegim.

neden benim yasimi tartisiyorsunuz ki?  ;D

karar veremedik dediginize gore demek ki en az biriyle bu konu hakkında kafa yormusunuz  8) :P

Yönetimle değil bir arkadaşımla konuştum. Yönetimin suçu yok vallahi :)

Sypro

ben zaman zaman kendi iç sesimle ve kız arkadaşımla konuşuyorum valla ne yalan söyliyim:)

yaş problemleri şu şekilde çözülür.
günün tarihi yazılır, altına hesaplanmak istenen tahih yazılır, gün kısmından başlanarak (önce gün sonra ay sonra yıl) çıkarılır. gerekli yerde (mesela 10 nisandan 22 mart çıkarmak için ya da hazirandan kasım çıkarmak için) 1 ay 30 güne ya da 1 yıl 12 aya çevrilir. sonuçta çıkan tarih tam günü verir.

mesela,

20 ekim 1991 'den 10 nisan 2008e kadar geçen süre için

10 04 2008
- 20 10 1991
-------------
  20 05 0016 yani 16 yıl 5 ay 20 gün.

kesin sonuç için bunu kullanabilirsiniz, kimse ile tartışmanıza gerek kalmaz.

not: sanal ortamda yaş bitirdiğiniz son yaş olarak lanse edilir. içinde bulunduğunuz yaş bitirmiş sayılmadığınız için ifade edilmez.

konuya dönecek olursak, intel ile ilgili gelişme mutluluk verici, bir çok onboard ekran kartı kullanıcısı işkence çekiyordu bu yüzden, hepsi için müthiş bir haber diye düşünüyorum.

uluvardar

şansa bakın benim makinede intel. beklemeye devam. sabırsızlıkla bekliyorum. umarım herşey güzel olur, windows gibi sonradan can sıkıcı işlemler çıkartmaz. herkese teşekkürler.
bu arada kurulumdan itibaren aklıma gelen herşeyi soracağım sizlere :) tabi önce araştıracağım. sonsuz teşekkürler tekrar.

uluvardar

evet dostlar, beklenen gün geldi. indirdim bugün ve şimdi kurmaya çalışacağım. deneyen oldumu aceba ?

heartsmagic

Konu daha önceden Çözüldü olarak etiketlenmiş, kilitliyorum. Problem çıkması durumunda gerekli başlıklarda tartışılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.