[Çözüldü] compiz sorunu

Başlatan cafein, 19 Ekim 2008 - 10:20:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cafein

arkadaşlar kompiz ile ilgili ne kadar konu varsa okumama rağmen belki acemilikten belki de sistemden kaynaklı bir sorun nedeni ile küp yapamadım zaten işin aslı * masaüstü arka plan değiştirme bölümünde görsel efektlere custom seçeneği gelmiyor bir türlü yardımlarınızı rica ediyorum kübü kurduğumda sistemim tam olucak :)

eldirr

'simple-ccsm' ve 'compizconfig-settings-manager' paketlerini yüklediniz mi?

İlkini yüklediğinizde görsel efektler bölümünde 'custom' seçeneğinin gelmesi, ikincisini yüklediğinizde ise sistem->seçenekler altında bir compiz ayar programı görmeniz gerekiyor.

ironic

Alıntı yapılan: cafein - 19 Ekim 2008 - 10:20:23
arkadaşlar kompiz ile ilgili ne kadar konu varsa okumama rağmen belki acemilikten belki de sistemden kaynaklı bir sorun nedeni ile küp yapamadım zaten işin aslı * masaüstü arka plan değiştirme bölümünde görsel efektlere custom seçeneği gelmiyor bir türlü yardımlarınızı rica ediyorum kübü kurduğumda sistemim tam olucak :)

Sanırım masaüstü artalanını değiştir menüsünden bahsediyorsunuz. o bölümde ,böyle bir seçenek bende de mevcut değil. Zaten dediğiniz bölüm compiz harici efektler içindir. Ekran kartı için 3D hızlandırıcıları yüklediyseniz ordan artık seçim yapmanız gerekmez. Seçimde bulunursanız  "masaüstü duvarı" etkin hale geçer ve küp vs. kullanamazsınız. @eldirr in dediği gibi terminalden "ccsm" veya tercihler bölümünden compiz ayar yöneticisini bulup çalıştırın. General options/Desktop size bölümündeki  birinci seçeneği küp için 4 yapın.

mete13

simple compizconfig sttings manager (menüsü var masaüstü ayar menüsünde) ,bu menüde accesbility sekmesinde area zoom kutucuğunu seçtim ve oradaki direktifleri denedim sayfayı büyüttük; oradaki komut sismeti aynen şöyle büyütmek için <shift><süper><button4>. Küçültmek için için <shift><süper><button5> ama küçültemiyorum yardım edermisiniz.
Şu an ekran öyle büyükki sayfayı kontrol edemiyorum

ama şunu farkettim birde galiba sadece forum.ubuntu-tr.net sayfasında oluyor galiba
buda ekran görüntüsü
[IMG]http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/9/t_ekrangrntsm_b7f2720.png[/img]

mete13

cevap vermenize gerek kalmadı kısa ve öz çözüm olarak format atıp ubuntuyu yeniden kurdum konuyu kapatabilirsiniz

erginemr

Geçmiş olsun.

Konunun asıl sahibi @cafein'in sorusu da yanıtlandığı ve kendisinden uzun süre geri dönüş gelmediği için konuyu kilitliyorum.