ubuntu

Başlatan Göktürk, 18 Ekim 2008 - 21:48:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Göktürk

ubuntuyu en kısa sürede nasıl öğrenebilirim özellikle kod komut yazarak msl kendime göre özelleştirerek üstatlarım cvb bekliorum cok amatör ve yabancıım  :-[
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

eldirr

Forumu okumakla başlayabilirsin :)

Acemiler için yazılan bölümleri oku, ilginç gelen şeyleri dene. Zaten sorunlarla karşılaştıkça eğer cidden öğrenmeye meraklıysan onları zamanla çözmeye çalışarak öğrenebiliyorsun.

Eğer özelleştirmeden kastın görsel olarak ise buradaki ekran görüntülerine bakabilir, beğendiğin kısımları kendin yapmaya çalışarak öğrenebilirsin.

Kod komut zaten bunları yapmaya çalıştıkça zaman zaman kullanman gerekicek..

Eğer yapamadığın yerler olursa da önce forumda araştırır, eğer bulamazsan başlık açarak sorabilirsin.

Kolay gelsin :)

munirekinci

Tahminimce günlük işlerini yapabilecek kadar kullanabiliyorsun, ancak işin temelini öğrenmek istiyorsun.
Bunun için daha sade bir yapıya sahip Ubuntu sürümü kullabilirsin, mesela Ubuntu Server edition'ı alıp şekillendirip istediğin kıvama getirdiğin zaman birçok şey öğrenmiş olursun. Ya da Ubuntu'nun resmi olmayan mini sürümlerinide deneyebilirsin.

Niye böyle bir yöntem önerdim?
Ben 2 yıllık Linux kullanıcısıyım, ve son 1-2 aydır Arch Linux kullanıyorum, Linux işletim sistemleri hakkındaki bilgilerime bakınca büyük bir çoğunluğunu Arch Linux sayesinde öğrendiğimi farkettim. Zira Arch'ı normalde herşeyi hazır gelen bir Ubuntu'ya benzetmek için  1 saat kadar yapılandırman gerekebiliyor. Bu sayede neyin ne işe yaradığını, ve temel dişlileri görebiliyorsun.

Kolay gelsin.

Göktürk

abiler cok tsk ederim ama munir abi ubuntu server ag için deilmi normal ubuntudan ne fark varsam kursam onunla baslasam brz acarmısın arch duydum gördüm ama kullanmadım makinamın özellikleri
celeron 2.40 768 ram 40 hdd 128 mb ekran kartı aopen anakart peki son soru linux ubuntu ile mi windows xp ile performans alırım ben bu makinada brz eski biliorum evet günlük işlerimi hallediorum münir abi brz daha derinleri içerleri ögrenmekte fayda var . :D
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

Xenophobia

Alıntı yapılan: by_reis - 18 Ekim 2008 - 22:16:02
peki son soru linux ubuntu ile mi windows xp ile performans alırım ben bu makinada

Açık ve net söylüyorum, Ubuntu'yu hiç bir zaman öğrenemeyeceksin.

maxspacemax

Alıntı yapılan: by_reis - 18 Ekim 2008 - 22:16:02
abiler cok tsk ederim ama munir abi ubuntu server ag için deilmi normal ubuntudan ne fark varsam kursam onunla baslasam brz acarmısın arch duydum gördüm ama kullanmadım makinamın özellikleri
celeron 2.40 768 ram 40 hdd 128 mb ekran kartı aopen anakart peki son soru linux ubuntu ile mi windows xp ile performans alırım ben bu makinada brz eski biliorum evet günlük işlerimi hallediorum münir abi brz daha derinleri içerleri ögrenmekte fayda var . :D
Ubuntu Desktop Edition kullanmanız gerekir.
Kurup kullanmaya başlayacaksınız öğrenmenin en iyi yolu budur.

munirekinci

Ubuntu Server Edition'ın sunucular için düzenlenmiş bir dağıtım olduğu doğru. Ama bu ev kullanıcıları alıp kuramaz anlamına gelmiyor.

Ubuntu'nun masaüstü sürümü ile farkları; (kabaca)

X yani grafik sunucusu yok, bu şu anlama geliyor, kurulum sırasında ve kurulumdan sonra pencereler, butonlar vs. olmayacak. Çünkü bunu göstermeye yarayan Xorg sunucusu yüklü olmayacak. Ancak elle yüklemek gerekiyor. Grafik tabanlı hiçbir programda doğal olarak bulunmuyor, Firefox, Pidgin, Gnome masaüstü ortamı vs. Bunlarıda elle kurabilirsiniz. Bunun yerine bazı ağ yazılımları bulunuyor, Apache, Php vs. Son olarak ta bazı yapılandırmalar mevcut değildir, örneğin ~/.xinitrc, /etc/fstab, /etc/inittab dosyalarında değişiklik yapmanız gerekebilir. (İsteğe bağlı.)

Önemli nokta şu, iskeleti tamamen Ubuntu ile aynı ancak vücudu oluşmamış bir Ubuntu. O vücudu siz kendi isteğinize göre oluşturacaksınız. Ve bu sayede derinin altındakileri dahi anlayabileceksiniz.

Not: Lütfen Türkçenize özen gösterin.

Göktürk

Alıntı yapılan: XenophobiaAçık ve net söylüyorum, Ubuntu'yu hiç bir zaman öğrenemeyeceksin.

kocaeli dikkat et benim hakkımda böle konusma yargısız infaz yapma. özel msj ac gör senin benle ne alıp veremediin var söle bilem  >:(

// edit: kullandığınız kelimelere dikkat edin

munirekinci

Lütfen burada özel tartışmalar yapmayın.

Xenophobia

Benim sen dahil olmak üzere kimse ile bir problemim yok ve olamaz da, sen sormuşsun ben de cevabını verdim.

Sorduğun sorularda Ubuntu öğrenimini değil sistem desteklemeni tartıyorsun sen, kısacası niyetin Ubuntu öğrenmek değil.

Kendi kendini baltalıyorsun ve bunu fark ettiğim için de öğrenemeyeceğini belirttim. Aksini gerçekleştirmen mümkün değil.

Çünkü senin manteliten yanlış ve ya yok, ya da kararsız.

Saygısız uslubünden vazgeçmeni tavsiye ediyorum.

Göktürk

ben sistem gereksinimini sordum daha ii hangisi olur die yasın büyük ama büyüklüün deil karsındakini eziosun küçümsüosun resmen dalga eglence olumsuz düsünce cvplar sana saygım sonsuz asa abimsin büyügümsün her ikisinide sordum bir anlık kızdım sadece o kadar üzgünüm  :(

erginemr

@by_reis,

Agresif tarzınızı hiç beğenmiyorum. Daha dün Canon yazıcısı için sürücü arayan bir arkadaşın mesajına cevap olarak, "yöneticiler niye yardım etmiyorsunuz, burnunuzdan kıl aldırmıyorsunuz" mealinde provokatif bir mesaj yazmıştınız. Sizi o gün uyarmayı düşünüyordum, ancak siz ya da bir başkası (yönetici arkadaş) bu mesajı silmiş.

Kısmet bugüneymiş. Bu mesajları da kötü niyetle yazdığınıza inanıyorum ve sizi bu tavrınızdan vazgeçmeniz konusunda uyarıyorum.

Not: Daha önce de uyarı almanıza rağmen, chat ağzı yerine düzgün Türkçe ile yazmanız o kadar mı zor?

Göktürk

tamam neyse uzatmayalım özürdilerim cümleten bundan sonra unatca davranırım  ;)

Kutadgu

Bende bir kaç kere bu tip cevaplar görüp kızmıştım. Şu cevaba bakın: "Tamam neyse uzatmayalım.." sanki hatalı olan iki kişi varda arkadaşda güzelce onları uyarıyor. sanki hatalı kendisi değil hatta konuyla alakası yok. Daha Türkçe yazmayı bilmeyen insandan özür dilemeyi beklemek ne derece doğru orasıda tartışılır gerçi.

Göktürk

sen bi kayası olma töbe töbe bu linuxcuların hepsi böle arkadas yaww senin türkçen bozuk olmadıı ne malum  >:(

Çağlar

Bakın Türkçe'yi düzgün kullanmanızı buranın resmi site olmasından ve ayrıca yeni kullanıcılar için kaynak olmasından dolayı istiyorlar. Açıkça bende zor alıştım ama yazdıklarınızın başkalarının da anlayacağı ve arattığında bulabileceği şekilde olmasına lütfen dikkat ediniz zor bişi değil lütfen kendi dilimizi konuşalım.
We got a badass over here!

erginemr

@by_reis, yapılan uyarılara rağmen Forum Kuralları'na riayet etmediği için 5 gün uzaklaştırma cezası almıştır.