OPERA 12.16 (sürümler, Ayarlamalar ve Özelleştirmeler)

Başlatan ironic, 17 Ekim 2008 - 16:30:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeitgeist

Acaba ayarlarda, burada bahsedilen yöntemi Opera ile yapmanın bir yolu var mıdır?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ironic

mono paylaşım için teşekkür ederim. ;) Denedim ve sorunsuz çalışıyor.

Alıntı yapılan: zeitgeist - 09 Kasım 2008 - 18:07:30
Acaba ayarlarda, burada bahsedilen yöntemi Opera ile yapmanın bir yolu var mıdır?

Burda Opera ya nasıl ekleneceği konusunda açıklama mevcut. Winfos'a göre anlatılmış fakat tek farklı nokta amule başlatıcının konumu.

zeitgeist

Teşekkürler ironic.

Çok kullanışlı bir ayar, teşekkürler mono.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Felâsife

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Contempt

Benim kurduğum opera ingilizce olarak geldi. İlk olarak kendi sitesinden güncell sürümü indirdim. Bir kaç defa kaldırıp kurdum ama nafile opera ingilizce  ?
Herşeye Rağmen...

ironic

Alıntı yapılan: Contempt - 11 Kasım 2008 - 01:03:07
Benim kurduğum opera ingilizce olarak geldi. İlk olarak kendi sitesinden güncell sürümü indirdim. Bir kaç defa kaldırıp kurdum ama nafile opera ingilizce  ?

"international " sürümde her zaman Türkçe destek vardır.

/usr/share/opera/locale/ dizininde tr dosyası mevcut ise ;

Tools>Preferences>General  dizininde yeralan "Language" bölümünü açın. " User interface language" kısmından tr dil dosyasının konumunu gösterin.

Eğer tr dosyası sizde bulunmuyorsa burdan indirip ,arşivden çıkardıktan sonra /usr/share/opera/locale/ dizinine yapıştırın. Üstteki dil dosyasını gösterme işlemini uygulayın.

Contempt

Alıntı yapılan: ironic - 11 Kasım 2008 - 15:39:18
Alıntı yapılan: Contempt - 11 Kasım 2008 - 01:03:07

"international " sürümde her zaman Türkçe destek vardır.

/usr/share/opera/locale/ dizininde tr dosyası mevcut ise ;

Tools>Preferences>General  dizininde yeralan "Language" bölümünü açın. " User interface language" kısmından tr dil dosyasının konumunu gösterin.

Eğer tr dosyası sizde bulunmuyorsa burdan indirip ,arşivden çıkardıktan sonra /usr/share/opera/locale/ dizinine yapıştırın. Üstteki dil dosyasını gösterme işlemini uygulayın.

Teşekkür ederim yardımınız için.
Herşeye Rağmen...

ironic

Opera ile WAP sitelerine Girme

Yakın zamanda çıkan, özellikle de web ortamı  geliştiricilerine  hitap eden Opera DragonFly ile cep telefonu ile girdiğiniz mobil içeriğe  de erişebilirsiniz. Siteler WAP kurallarına  uygun görüntülenir.  Her türlü indirme işlemini yapabilirsiniz. :)

http://dragonfly.opera.com/app/debugmenu/DebugMenu.ini

Kullanmak için;

Üstteki bağlantıya tıkladığınızda çıkacak uyarıyı onaylayın.
Opera menü çubuğuna "Debug" başlığı eklenecek.

Debug menüsünden Layout > Mobile View' e tıklayın. Artık WAP gezintisine çıkabilirsiniz.

Dipnot: Normal  sitelere bu ayarlarla girmeyin. Sorunlar oluşablir. Mobil gezintiden sonra ayarları eski haline getirin. İyi eğlenceler.

ironic

Opera 10 ilk alfa sürümü yayımlandı !

Opera'nın yeni sürümü ile ilgili çalışmalar uzun süredir devam ediyordu. Bugün kullanıcıya dönük ilk test sürümü yayımlandı. Yapılan önemli değişikliklerden bazıları ;

* Presto motoru 2.2 sürümüne güncellendi ( kestrel (9.5) 2.1.1 presto kullanıyordu)
* Performans artışı sağlandı.
* Acid3 testinden 100 üzerinden 100 ve mükemmel-piksel derecesi aldı.
* Otomatik güncelleme
* Linux sürümünde bileşen geliştirmeleri

Değişikliklerin tamamını  buradan veya girişten  öğrenebilirsiniz.

Xenophobia

Benim sistemde sorunsuz çalışsın da, ne değiştirirseler değiştirsinler.Bu başlığa baka baka ağzım sulanıyor her seferinde. Eğer 10 sürümünde de işlemcime düşman olursa Opera, bu başlığın kaldırılmasını talep edeceğim. Bir yerlerim şişecek yoksa. :)

volkana34

indirip deneyenler oldu mu? ben 21:00 a kadar deneyemeyeceğim için ilk izlenimlerinizi paylaşabilirmisiniz ?

Felâsife

Ben deneyemiyorum maalesef 64-bit'i ni çıkartmamışlar.
Alfa diye herhalde böyle yaptılar.
Neyse bekleyeceğiz artık,  :D

Felâsife

Sonunda Opera 10'un 64-Bit versiyonu da çıkmış ve hemen kurdum tabiki ilk izlenimlerim alfa olması rağmen neredeyse sorunsuz işliyor.
Arayüz ve menüler aynı onları değiştirmemişler ileride değiştirirler herhalde.
Zemberek var  :D ama dosyaları olmasına rağmen Türkçe olanı şimdilik çalıştıramadım, varsayılan olarak sadece İng. var.
acid3 testinden %100 alıyor :)

Bir diğer not'ta stabilite için sıfırdan kurulum yapmak gerekebilir.
Ben öyle yaptım yer imleri, parolalar vs de taşıdım bir sorun yok.

Alfa olduğu için kurulumun sorunları olabileceğinden kurmamanız tavsiyedir.

ironic

Ben henüz denemedim. Ubuntu'yu yeni kurdum ve şu an ki kararlılıktan memnunum.  :) .1- 2 aya kadar  ilk beta yayımlanır onla başlarım. Şimdilik  Winfos üzerinde 10. sürümü takip edeceğim. Yeni alfa ile Opera'nın  %30 performansı artmış diyorlar. Kararlı sürüm dehşet ötesi olacak galiba.  ;) Üstüne birçok da yeni özellikler gelecek. Önce görüntüleme motoru (presto) üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Henüz alfa 1 Türkçe değil. 9.6 sürümüne ait "turkish.lng" dil dosyasının adını "english.lng" yapıp alfa sürümündeki "english.lng" dosyası ile yer değiştirerek  kullanabilirsiniz. (Değişikliği  Opera kapalı konumda iken yapın)

bytan

Konu ve anlatım harika olmuş. Teşekkür ederim ironic

Bir kaç aydır kullanıyorum Opera'yı. Son zamanlarda FF açılırken ağırdan alıyor olması sinirimi bozmuştu. Halbuki severim keretayı =)

Operaya bu sorun sebebiyle bir şans tanıdım,  çok iyi kullandı bu şansı. Hevesle yeni sürümü bekliyorum. Daha da hızlı olacak gibi..
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Felâsife

Alıntı yapılan: ironic - 06 Aralık 2008 - 15:26:56
Henüz alfa 1 Türkçe değil. 9.6 sürümüne ait "tr" dil dosyasının adını "eng" yapıp alfa sürümündeki "eng" dosyası ile yer değiştirerek  kullanabilirsiniz. (Değişikliği  Opera kapalı konumda iken yapın)

Opera 10'un 64-bit sürümü de sıfır kurulumda Türkçe oluyor.
Bunu dip not olarak  arada verelim :)

ironic

Mono ben daha hiçbir platformda denemedim. Birkaç yerde okuduğuma göre ingilizceymiş. Acaba 64 bit geç çıkınca bir ekleme falan mı yapıldı?

Temiz kurulum yapmışsınız. Sistemde eski dil dosyasının kalma ihtimalini göz önünde bulundurmuyorum . Linux 64 bit için çıktıysa da hoş bir ayrıcalık olmalı.  :)

Felâsife

Aslında sormak lazım diğer platformlar da kuranlara Türkçe mi yoksa İng. mi oldu diye?
Ama Linux 64-bit'te Türkçe kuruluyor. :)

Şu zembereği de Türkçe'leştirebileydik fekâldenin fevkinde olacak ama daha adı üstünde bebek-şahin :D

ironic

Bugün itibariyle bende alfalandım.  :) Gerçekten çok hızlı ve alfa olmasına rağmen bir kararlılık sorunu da gözükmüyor. Opera'nın uzun zamandır beklenen 10. sürümü gerçekten adına  yakışır bir sürüm olma yolunda. Opera geliştiricilerini tebrik etmek lazım. Bizi harika bir tarayıcı bekliyor.  ;)

@mono  32 bit yükledim ve ingilizce geldi . 9.6 dil dosyası ile sorunsuz çalışıyor. Bu arada dil denetimi benim de çok hoşuma gitti . Umarım kararlı sürümü beklemeden Türkçe modül de eklenir.

Felâsife

Aslında Türkçe denetim için, burada ki konuda geçmişti, aff ve dic uzantılı tr dosyalarıyla olabiliyormuş ama ben yapamadım, galiba alfa olmasından dolayı olmadı.
Herneyse zemberek sorunumuz ileride Opera'yla düzelecek gibi görünüyor ki bu çok iyi olacak.

Evet, Opera gerçekten bu işi biliyor, bu sürümün alfası böyleyse Finali kimbilir nasıl olur. :)

ironic

Denedim fakat çalışmadı. Dosya yapıları farklı. Türkçe için hazırlanan da sadece sözcükler varken ; ingilizce sözlük dosyasında sözcüklerin yanıda / xxxx gibi bir eklemeler var. Yani uyuşmuyor. Bekleyeceğiz artık.  :)

Gimp Uzmanı

Firefox kullanıyorum. Ama aşırı derecede Ram tüketiyor Firefox 117 MB Opera 33 MB Firefox sistemide yavaşlatıyor. Ama yinede firefox kullanıyorum. Bir türlü Opera'ya alışamadım.

ironic

Firefox'un eklentilerle ilgili bir çalışma yapması gerek. Ne kadar hafif ve hızlı tarayıcı yapsa da eklentiler çalşıtı mı RAM değerleri çok yükseliyor. Belli başlı özellikler tümleşik gelsin diyeceğim de bu da özgür yazılım ilkeleriyle pek uyuşmaz sanırım. Kullanıcı gereksinimlerini  kendi belirlemeli sonuçta. En azından eklentiler uzman bir takım gözden geçirdikten sonra yayımlanabilir.

ironic

9.63 Yayımlandı!

Güvenlik açıkları kapatılmış. Kararlı sürüm kullananların 9.63 'e geçmeleri önem arzetmektedir.

İndirmek için;

http://www.opera.com/download/

Xenophobia

Bugün 8.10 geçeceğim, yoksa bu başlığı gördükçe içim gide gide bir şey kalmayacak. :)