Ubuntu kendi kendini yok etti

Başlatan Çağlar, 16 Ekim 2008 - 23:46:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çağlar

8.04 ü çıktığından beri sorunsuz sayılacak derecede rahat kullanmaktayım ne olduysa bu son güncellemeleri yapınca imha etti kendini ekran çözünürlüğüm gitti compiz im gitti daha da önemlisi gdm bile gitti. Kdm şu anda beni idare ediyor. Ama yaptığım son güncellemeleri nasıl geri alabilirim bu nvdianın yeni driverları bana göre değil sanırım.
We got a badass over here!

Çağlar

He bide şu anda şimdi başladı hiç bir paket programı çalışmıyor dpkg manually diyor ancak onu bile denediğimde readlink : eksik terim hatası alıyorum.

Sypro

Sorun tam olarak nedir? Giriş mi yapamıyorsunuz gdm ile? Gitti ne demektir yani? Eğer giriş yapamıyorsanız http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4142.msg45572.html#msg45572 burada yazanları dener misiniz?

Sorunu biraz daha iyi tanımlarsanız alacağınız cevaplar o kadar çabuk olacaktır.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Çağlar

Yok giriş yapıyorum fakat son güncellememden sonra ekran ayarlarım komple kaydı yani 71 hertz den 75 e çıktı compiz çalışmaz oldu falan ve asıl sorunumda synaptic in çalışmaması
readlink:eksik terim
yazıp kalıyor ayrıntılarda ve defalarca bunu tekrarlıyor

eldirr

Nvidia'nın sitesinden indirdiğiniz sürücüleri kullanıyorsanız eğer yeni Xorg sürümünde henüz bu sürücüler desteklenmiyor diye biliyorum. Çözünürlüğün bozulması ve compiz'in gitmesini buna bağlayabiliriz. Ama diğerleri hakkında bir yorum yapamayacağım henüz.

Çağlar

Peki bana monitor seçimini nasıl yapacağım hakkında yardım edermisiniz bulamadım hani bazen oluyor ya ubuntu kendini düşük grafik modunda çalıştırıyor o ekrana ihtiyacım var nasıl bozabilirim de o ekrana düşebilirim?

Çağlar

Evet ben bisiler yaptim su anda klavyemin turkce olmamasinin sebebi de bu buyuk ihtimalle nvidia nin x server uygulamasini aktif hale getirdim cozunurlugum geldi klavyeyi de duzelticem birazdan ama su an fark ettim Eren le ayni soruna sahip oldum compiz aktif hale geliyor fakat pencere kenarliklari kayboluyor. Nvidia-Xserver dan vazgeciyorum ve xorg.conf dosyami duzenlemek icin yardim bekliyorum monitor sekmesine ne yazmaliyim standart crt 1600x1200 monitorum var.

ufuk_k

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf komutu ile dosyayı açın.

Screen kısmının altında herhangi bir satıra:

Alıntı YapOption         "AddARGBGLXVisuals" "True"

satırını ekleyip kaydedip kapatın. Daha sonra ctrl+backspace tuşları ile X'i yeniden başlatıp compizi etkinleştirip deneyin.

Amd

Alıntı yapılan: Çağlar - 16 Ekim 2008 - 23:46:15
8.04 ü çıktığından beri sorunsuz sayılacak derecede rahat kullanmaktayım ne olduysa bu son güncellemeleri yapınca imha etti kendini ekran çözünürlüğüm gitti compiz im gitti daha da önemlisi gdm bile gitti. Kdm şu anda beni idare ediyor. Ama yaptığım son güncellemeleri nasıl geri alabilirim bu nvdianın yeni driverları bana göre değil sanırım.

çok ilginç güncelleme yaparak var olan problemler çözülür. Ben böyle anlıyorum güncellemeyi; ancak ubuntuda tam tersi güncelleme yaparak problemler daha da artıyormuş. Bu galiba ubuntunun eleştirilecek bir yönü.

erginemr

Alıntı yapılan: taliban - 02 Kasım 2008 - 12:00:31
Alıntı yapılan: Çağlar - 16 Ekim 2008 - 23:46:15

çok ilginç güncelleme yaparak var olan problemler çözülür. Ben böyle anlıyorum güncellemeyi; ancak ubuntuda tam tersi güncelleme yaparak problemler daha da artıyormuş. Bu galiba ubuntunun eleştirilecek bir yönü.

Sanırım eskiden bizim sokağa, telefon kutularına tamire gelen PTT ekibi gibi, bir tarafı yaparken diğer tarafı bozuyorlar.  :P

serdar

Bu problemleri sadece 8.04 ten 8.10 a güncelleyen arkadaşlar mı yaşıyorlar, yoksa temiz kurulum yapan arkadaşlar da da benzer problemler var mı? Eğer durum böyleyse 8.04 ile biraz daha mutlu mesut yaşamaya devam etmek lazım. Şu ana kadar 8.10 kurdum aman da ne güzel oldu diyen arkadaşa rastlamadım.

Çağlar

Ben söyliyim şok olun :D İkinci denememde 8.10 kurdum vallaha muhteşem oldu :D

serdar

Alıntı yapılan: Çağlar - 02 Kasım 2008 - 19:04:14

Temiz kurulumda bir problemle karşılaşmadım diyorsun yani?

erginemr

Aynı şekilde ben de Intrepid Beta'dan son sürüme geçtim. Bir anlamda temiz kurulum yaptım. Eskiden tanınan web kameranın artık tanınmaması haricinde, sağlam ve kararlı bir sistem buldum.

Çağlar

Alıntı yapılan: serdar - 02 Kasım 2008 - 19:14:24
Alıntı yapılan: Çağlar - 02 Kasım 2008 - 19:04:14

Temiz kurulumda bir problemle karşılaşmadım diyorsun yani?
Temiz kurulum değil direk upgrade yaptım:D