Ynt: 8.10beta Dual-Boot Raid0 sorunu

Başlatan ebubekirs, 15 Ekim 2008 - 19:43:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ebubekirs

/grub/menu.lst dosyanızdaki windows başlığında rootnoverify yerine root yazmayı dener misiniz?  Bunun için

sudo gedit /boot/grub/menu.lst ile dosyayı açın. Son kısımdaki

title       Windows XP Professional x64 Edition
rootnoverify     (hd0,0)
makeactive
chainloader     +1
ifadesinde rootnoverify yerine root yazın.

title       Windows XP Professional x64 Edition
root               (hd0,0)
makeactive
chainloader     +1
Bu şekilde olsun. Dosyayı kaydedip kapattıktan sonra sistemi yeniden başlatın.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

fincan

fincan

şimdi aklıma baska bir fikir geldi bildiğim kadarıyla vistanın boot loader ına linux girişi yapılabiliyor acaba vista yuklemeden vista boot loader kurmamın bir yolu var mı? vista cdsi ile denedim ama olmuyor, ayrı bir vistada kurmak istemiyorum

ebubekirs

Vista'nın kendisi problem zaten, önyükleyicisi başınıza daha fazla iş açar bence :) Biraz daha araştıralım.

btermeli

ayni sorun genel forumda da  acilmis, bence arada kontrol edersen kesin birseyler cikar.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=5969454
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

fincan

ben açmıştım zaten :) ayrıca launchpade de, sanalmakineye vista kurup ordan boot klasorunu alıp sonra EasyBCD ile vista bootloader i aktif etmeyi dusunuyorum sonrasında da vista bootloader a hem xp hem de grub girişlerini yapacağım bakalım bu kastıktan sonra halim nice olacak :)
tabi bu esnada her turlu fikre açığım

btermeli

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

fincan

vista kurmadan bootloaderini kurmayı basardım yarım saate kadar ubuntuyu tekrar kurup sonrasında ki durumu yazarım umarım dusundugum olurda vista boot loader dan linux boot u gerceklestiririm su an için xp de sorun yok :D

fincan

fincan

yeni bir şey keşfettim sorunda dair, grub tan sonra f8 e bastıgımda windows boot options sorunsuz sekilde geliyor, ordan guvenli kipte baslattıgımda alet ntoskrnl.exe(ilk yuklenen nesne) de donup kalıyor, fixmbr ile windows bootu duzelttikten sonra yedek aldım, tekrar grubu yukledikten sonra yedegide yapıstırdım ama yine aynı yerde donuyor buna sorun olabilecek hal.dll ye dair bir şeyler okudum aynı işlemi onun içinde tekrarladım ama nafile :)

fincan

An itibari ile mutlu sona ulaşmış bulunmaktayım,tesadüf eseri buldugum bir forumda bir başkında sorun cıkartan grub girdisi bende derdime derman oldu :) ki tum grub girdilerini denediğimi düşündüğüm için artık vazgeçmiştim lakin sonunda bitti 2 yıl aradan sonra hem raid0 kullanıyorum hemde ubuntu :) tadımdan yenmez kısaca

derdimi çözen grub girdisi
title XP
root (hd0,0)
chainloader (hd0,0)+1
makeactive

önceki denemelerde sorun yaşatan eksiklik  "chainloader (hd0,0)+1" yerine "chainloader +1" kullanıyordum ki bugune kadar bu sekilde biliyordum neyse sonunda halloldu ve her iki OS da sorunsuz sekilde boot edilebiliyor

ebubekirs

Geçmiş olsun. Başlığınıza [Çözüldü] etiketi eklerseniz, benzer sorun yaşayan arkadaşlar için daha kolaylık olur.

ewo

çözülmedi çözülmedi :(
yardım lütfen.
ben XP 32 bit varken Kubuntu kurdum başka bir bölüme. ancak kurduktan sonra söylenildiğinin aksine XP veya kubuntuyu seçmeye yaraması gereken boot ekranı gelmiyor. doğrudan Grub geliyor ve Grub'da da XP yok. yukarıda söylenen değişiklikleri menu.lst dosysasından yapamadım zira o dosyanın içeriğinin yedeğini aldığım halde değişiklikleri kaydedemiyorum. ben de ''sistem araçları-->gelişmiş-->Grub Editor'' den listeye yeni girdi ekleyerek gerekli olan parametreleri tarif edildiği şekilde kaydettim. bu kez açılışta Grub listesinde 'xp' yi gördü ancak onu seçtiğimde de şöyle bir mesaj veriyor:

Error 12: Invalid device requested
Press any key to continue

ve Grub'a geri dönüyor. Mecburen Kubuntu'ya geri dönüyorum. belirtmekte fayda var mı bilmiyorum ancak XP'nin kurulu olduğu NTFS formatındaki bölüm kubuntuda volume olarak görünüyor. işin daha da ilginci XP CD'si ile kubuntu nun bulunduğu bölüme format atıp, mevcut XP'yi onarıp kullanayım dedim. BIOS'ta birinci boot aracı olarak optik sürücü seçili olduğu halde önyükleme için bir tuşa basın mesajı gelmedi. çok acayip haller içideyim. yardım lütfen :)

ebubekirs

Alıntı yapılan: ewo - 19 Ocak 2009 - 22:57:32
yukarıda söylenen değişiklikleri menu.lst dosysasından yapamadım zira o dosyanın içeriğinin yedeğini aldığım halde değişiklikleri kaydedemiyorum.

Burada çözüme çok yaklaşmışsınız aslında :) Dosyayı root olarak açmanız gerekiyor.

sudo gedit /boot/grub/menu.lst