[Çözüldü] Mozilla Firefox Sorunu

Başlatan spirit, 13 Ekim 2008 - 12:55:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spirit

Mrb arkadaslar

Ubuntuya geceli iki ay kadar oldu hersey cok guzel gidiyor ama bir turlu mozilla ile yildizimiz barismadi(Oyleki sizinde gordugunuz gibi klavye dilini degistirmek icin bile ust paneldeki yere tiklayamiyorum). Mozilla suan tam ekran ve sag ust kosede bulunan kucultme kapatma gibi tuslarda yok oldu. Bu genellikle bircok sitede oluyor. Ne alttaki nede ustteki panel gorunmuyor mesela suan ust panelden klave yi turkceye cevirmek icin language bar a tiklamak yetecekken bunu yapamiyorum cunku o altta kaldi ulasmak icin tek carem mozilladan cikmak. Dedigim gibi kucultme butonuda sag ust kosede yok. Hani internet explorerda F11 tam ekran tuslarina basilinca tam ekran olurduya mozilla suan oyle. Ama F11 e basinca dahada buyuyor:). ve tekrar basinca kuculuyor ama yine tam ekran:). Yani alt ve ust panel yine ortaya cikmiyor. 

about:config yazip ordaki button ayarlrindan bisey yapmaya calistim ama ise yaramadi ne yapmaliyim?
Simdiden saoglun
Dell Inspiron 6400 Core 2 Duo T7200-2gb
Ati X1400 256 mb Video Card
Bir ubuntu çek lucid olsun:)Az kaldi 2 yil aradan sonra bir format daha gelecek:)

erginemr

Merhaba,

Mozilla'dan kastınız "Mozilla Firefox 3" sanırım. Firefox'un turuncu üst başlık çubuğu tamamen mi eksik, yoksa başlık çubuğu var ama küçült, büyüt, kapat düğmeleri mi yok?

PrintScreen ile bir ekran görüntüsü aktarabilir misiniz?

spirit

Buyur abi resim ekledim ama biraz kucuk. Ekran tamamen boyle gorunuyor.Yani alt ust panel falan hicbirsey yok.
[IMG]http://img233.imagevenue.com/loc126/th_92926_Ekran_G8r5nt8s0-1_122_126lo.jpg[/img]
Bir ubuntu çek lucid olsun:)Az kaldi 2 yil aradan sonra bir format daha gelecek:)

erginemr

Hmm, bir kaç sorum daha var:

1. Bu sadece Firefox'ta mı oluyor, yoksa diğer programlarda da (örn. Alt+F2 >> gedit) bu şekilde mi?

2. Compiz aktif mi? Şu komutla Compiz'i kapattığınız zaman düzeliyor mu?
Alt+F2 >> metacity --replace
Compiz'i yeniden etkinleştirmek için:
Alt+F2 >> compiz --replace

3. Ekran kartınızın marka ve modeli? Konsoldan vereceğiniz (Alt+F2 >> gnome-terminal) şu iki komutun ayrı ayrı çıktıları?
lspci | grep -i vga
glxinfo | grep render

spirit

Suan compiz aktif sanirim ondan olabilir diye bende basta dusunmustum ama ondan degil sizin dediginiz komutlari bende vermistim..

Alt+F2 >> metacity --replace komutundada sorun ayni degisen bir sey yok yani.

lspci | grep -i vga
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon Mobility X1400

glxinfo | grep rend
er
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon X1400

spirit

Mesela bu da Alt-f2 yaptiktan sonraki goruntu bakin ust panel var ama mozillanin yarisi onun altinda. Bunun aynisi eger iki tane veya daha fazla allta tab varsa ve super+Tab dusmesine gecis icin bastigimda da oluyor. Ayrica mozilla nin ust sekmeleri arasinda gecislerde de ekranda kirpmalar oluyor anlik olarak ekran siyah oluyor.

[IMG]http://img21.imagevenue.com/loc1119/th_93914_Ekran_G1r0nt9s6-2_122_1119lo.jpg[/img]

btermeli

Ubuntu yukluyken bende de oluyordu, Minte gecince kalmadi ama simdi siz yazinca bir arastirayim dedim.

Ben genelde ardarda 2 defa F11'e basarak cozuyordum ama arkadaslar ana forumda cozumu bulmus;

Ileri Masaustu Secenekleri- Advanced Desktop Effect settings

ordan "Genel Ozellikler" (general Options),

"Tam Ekran Gostermeme"(Unredirect fullscreen windows)  secenegini kaldirin.

Eger bu Flash videolar izlerken oluyorsa ( Bende genelde youtube actiktan sonra olurdu) "Workaround" eklentisinin "Support legacy fullscreen" ozelligini de kontrol etmen gerekebilir... Bunlarin tam Turkce karsiliklarini bilmiyorum ama compizde sanirim Turkce destegi yok o yuzden ingilizce kolayca bulursun :)

Kaynak:http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=631842
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

erginemr

"Alt+F2 >> metacity --replace"den kastım, Alt+F2 tuşlarıyla Çalıştır menüsünü görüntülemek ve "metacity --replace" komutunu vermek. Umarım aynı şeyden bahsediyoruzdur. Israr ediyorum, kusura bakmayın ama bu önemli, sorunun Compiz'le alakalı olup olmadığını anlamalıyız.

[IMG]http://img78.imageshack.us/img78/500/shotak3.th.jpg[/img][IMG]http://img78.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

spirit

erginemr'ye atfen:

Evet efendim ayni seyden bahsediyoruz. Dediginizi daha once yaptim ama bir sonuc alamadim simdi bir daha yaptim gene ayni.

btermeli'ye atfen:

Dedigini yaptim ama bir ise yaramadi yine ilk acilislarda hep buyuk oluyor. Ayrica dedigin gibi eger ikinci bir mozilla penceresi acik ise 2 defa f11 e basarak full screen den kurtulabiliyorum.Sanirim compizle alakali bisey degil.

Tesekkurler

spirit

Oldu düzeldi. Compizdeki general options'dan dediğinizi yaptıktan sonra yeniden başlattım ve düzeldi.

Çok Teşekkürler.İlgilenen arkadaşlara.

Çözüldü

btermeli

Cozuldugune sevindim  cunku ondan baska kalan tek yol firefox'u yeniden yuklemekti.
Ayrica bu cok karsilasilan bir bugmis ama cogu kiside erginemr'in tarif ettigi gibi kolayca cozulmus.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

erginemr

Ben de sevindim, güle güle kullanın. :D Gerçi ben bir şey önermedim, sağ olsun @btermeli sayesinde çözüldü.

Başlığı kapatalım.