.JPG ile .jpg farkı nedir?

Başlatan tufan scothbrite, 08 Ekim 2008 - 00:43:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tufan scothbrite

Farklı bir saçma sorun daha benden sizlere.

Efenim şimdi ben yeni bir makina aldım ve ".JPG" olarak kaydediyor resimleri. Yani uzantılar büyük harf ile. Bunları upload etmek istediğim zaman "browse" seçeneğini tıkladığımda göremiyorum.

El ile ayar yapıp ".JPG" olan uzantıyı küçük harfler ile yazıp ".jpg" yaparsam o zaman görebiliyorum.

Bütün resimleri tek tek ile düzeltmek istemiyorum. Acaba ne yapabilirim ve bu sorun neden kaynaklanıyor?

Xenophobia

Bunu sadece Ubuntu üzerinde mi yaşıyorsunuz yoksa Windows üzerinde de aynı sorunu yaşıyor musunuz?

tufan scothbrite

Onun hakkında bir fikrim yok valla. Ama tahminlerim beni yanıltmıyorsa Windows'da yaşamıyorum.

Bu arada yanlış anlaşılmasın benim sorunum fotoğrafları açamamak değil. Upload etmek istediğimde "browse" seçeneğini tıkladığımda çıkmaması o resimlerin.

eren

JPG ile jpg aynı şeydir. Bazı makineler uzantıyı büyük halde kayıt ediyor. Bu sorun normal değil çünkü benim makinede büyük halde kaydediyor ve gönderim sorunu yok.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

tufan scothbrite

Ama ben şimdi küp kapaklarına resim eklemek istiyorum ve bloguma resim eklicem "browse" dediğimde çıkmıyor. Elimle değiştiryorum çıkıyor.

eren

Alıntı yapılan: tufan scothbrite - 08 Ekim 2008 - 01:13:02
Ama ben şimdi küp kapaklarına resim eklemek istiyorum ve bloguma resim eklicem "browse" dediğimde çıkmıyor. Elimle değiştiryorum çıkıyor.

Hangi siteye eklemeye çalışıyorsunuz?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

tufan scothbrite

eren

O değil hangi resim sitesine gönderim (Upload) yapmaya çalışıyorsunuz? Örneğin Images Hack.

tufan scothbrite

Hmm..

Ona gerek yok ki. Ben resim ekle diyorum ve bulunan klasöre gidip ekleme yapıyorum tabi çıkarsa resimler.

erginemr

Sorun neden kaynaklanıyor bilemiyorum ama bütün *.JPG'leri *.jpg yapmak için:

1. JPG'lerin bulunduğu klasöre gidin:
cd klasör_ismi

2.
İsim değişikliğini yapmadan önce son bir kontrol (önizleme) için önce aşağıdaki komutu verin:
rename -n "s/JPG/jpg/" *

3. İsim değişikliğini yapmak içinse şu komutu verin:
rename "s/JPG/jpg/" *

tufan scothbrite

erginemr

Rica ederim. Ah bir de sizi tanıyabilseydim.  ::)

Kullanıcı ismi değişince böyle afallıyorum. Aynı dizilerdeki oyuncu değişikliği gibi...  ;)