gparted ve disk bölümleri sorunu

Başlatan XemreG, 07 Ekim 2008 - 01:38:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XemreG

Selam arkadaşlar,

Diskimi gparted la böliyim derken ki bişey yapmadım sadece biraz ürktüm.. Hdd yi görmediğini farkettim amacım dreamweaver photoshop corel gibi programlar için malum işletim sistemini kurmaktı 6 aydan sonra.. virtualbox la render süreleri epeybi uzuyor haliyle.. Neyse konuya döneyim..

Konu şu gparted butun olarak 1 hdd görüyor.. yani hdd de 2 bölüm var ve tek bitane görüyor ben bölüm olusturunca muhtemelen tümden silicek önemli dosyalarımın olduğu 60 gb lik bi depom var. Birincil olduğundan ubuntunun olduğu yere malum işletim sistemini kurmayı sonra gpartedla 80 gb olan diğer bolumumu bölümleyip ubuntumu kurmak istiyodum suan live cd deyim ve malum işletim sistemide ubuntuyuda kurunca boot etmiyor sorun mrb deymiş gibi geliyor ama hdd yi bos bi butun olarak görüyor live cd de ise 2 bölüm olarak görüyorum her şey normal sizce sorun nedir nasıl duzeltirim? 60 gb önemli olmasa full format atıp kurtulucam ama umarım bi yolu vardır..

foma

Anlamakta güçlük çektim yazını.Şimdi xp kurmaya çalışırken tek bölüm, live cd takılı iken 2 bölüm olarak mı görüyor?
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

Çağlar

Şimdi şöyle söyliyeyim hard diskinin markası nedir çünkü seagate lerin bazıları bu sorunu veriyor maalesef tekrar part oluşturmaktan başka da çare kalmıyor evet doğru biliyorsunuz formatta atıyor
We got a badass over here!

XemreG

marka muhtemelen seagate bu laptop biraz bakmam gerekicek fujitsu siemens amilo pi 1536 bu modelin ama cok değişiyor donanımı kiminin işlemcisi değişik kimini hdd markası o nedenle onu bi kenara koysak daha iyiolur bence şimdilik :) içini açarım belki ozaman kesinbişey soyleyebilirim..

Şimdi sorun şu ubuntu dahil windoz hiçbi işletim sistemi kurulmuyor geçersiz bölüm diyor türkçeolarak ne hikmet anlamış değilim.. 2 bölümde mantıksal olusturulmus birincil bölüm olusturamadım hiçbişekilde windows cd siyle bile denedim bunu sildim patition nu olustur dedim gene mantıksal olusturmus gparted butun olarak 120 gb gösteriyor oysa ubuntu live cd de normal 30gb bi bölüm 80gb bi bolum 10gb nerde hiçfikrim yok okadarda onemli değil sorun kısaca bu hiçbişey kuramıyorum 80gb alanın 60 gb si önem arzediyor diğer bolume herşeyi yapabilirim.. Ama gparted neden görmüyo bu 2 bölümü ubuntu live cd ise görüyor düzgün bişekilde anlamış değilim sorun bu..

Alıntı YapAnlamakta güçlük çektim yazını.Şimdi xp kurmaya çalışırken tek bölüm, live cd takılı iken 2 bölüm olarak mı görüyor?

Xp 2 bölümüde görüyor zaten depo olarak kulandığım ntfs bu bölüm benim için önemli. Diğer bölümüde görüyor ama dosyaları kuruyor yeniden başlıyor gene dosyaları kuruyor keza ubuntu içinde oyle.. Yani boot etmiyor.. Cd yi çıkarırsamda dediğim gibi bölüm bulunamadı diyor mrb hatası gibi geldi bana ama bulamadım nasıl düzelticeğimi..

Çağlar

Sorun kesinlikle hard diskten aynısını bende arkadaşımın bilgisayarında yaşadım pek tavsiye etmesemde mecburi olarak bootable bir windox cdsinden ntfs olarak sistemi biçimlendir sonra gparted görücektir istersen tekrar ext3 sistemine dönersin istemezsen windox ikiye veya daha fazla alana bölüyor formatlaman gerek yeniden

XemreG

peki ben herhangi bişekilde başkaturlu birincil bölüm olusturamazmıyım hani sanki bi umut var gibi gelmişti bana windows için birincil alanın önemini biliyorum cunku..

Alıntı YapSorun kesinlikle hard diskten aynısını bende arkadaşımın bilgisayarında yaşadım pek tavsiye etmesemde mecburi olarak bootable bir windox cdsinden ntfs olarak sistemi biçimlendir sonra gparted görücektir istersen tekrar ext3 sistemine dönersin istemezsen windox ikiye veya daha fazla alana bölüyor formatlaman gerek yeniden

Bu arada biçimlendirmede sorun yok gibi windows yapıyo bunu hatta dosyaları bile kopyalıyo sadece bunu başlangıca ekleyemiyo ondan yeniden kurmak istiyo yada _ işareti olan o ekran geliyo.. Ubuntu da ise bölüm bulunamadı gibi bişey geliyo türkçe olarak..

foma

sudo hdparm -i /dev/sda
komutu ile hard diskinin markasını öğrenebilirsin.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?

XemreG

Alıntı yapılan: foma - 07 Ekim 2008 - 02:42:00
sudo hdparm -i /dev/sda
komutu ile hard diskinin markasını öğrenebilirsin.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo hdparm -i /dev/sda

/dev/sda:

Model=WDC WD1200BEVS-07LAT0                   , FwRev=01.06M01, SerialNo=     WD-WXE207130239
Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec SpinMotCtl Fixed DTR>5Mbs FmtGapReq }
RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=50
BuffType=unknown, BuffSize=8192kB, MaxMultSect=16, MultSect=?16?
CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=234441648
IORDY=on/off, tPIO={min:120,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
PIO modes:  pio0 pio3 pio4
DMA modes:  mdma0 mdma1 mdma2
UDMA modes: udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 udma5 *udma6
AdvancedPM=yes: unknown setting WriteCache=enabled
Drive conforms to: Unspecified:  ATA/ATAPI-1,2,3,4,5,6,7

* signifies the current active mode

Bu cıktısı ama belli bir marka yazısı göremedim..

foma

Felâsife

GParted'i buradan LiveCD ve ya USB siyle deneyebilirsiniz.

Bu arada disk seagate değil, Western Digital olması lazım.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Çağlar

Benden bu kadar western digital hard diskte hiç kurulum yapmadım sadece sorun aynı olduğu için seagate sanmıştım

XemreG

Alıntı yapılan: mono - 07 Ekim 2008 - 02:50:56
GParted'i buradan LiveCD ve ya USB siyle deneyebilirsiniz.

Bu arada disk seagate değil, Western Digital olması lazım.
live cd elimde denedim 120gb yi butun olarak görüyor yani hiçbi patition yokmuş gibi 0 bunuda yapmak istemiyorum cunku 1 partition olustursam bile hangi sektorlere dokunucak * ya da benim önemli veriler hangi sektörde bilmiyorum zaten bunu bulmakta zor ve zahmetli. Sorun yok gibi live cd de depoma giriyorum 30 gb lik ayırdığım alana girebiliyorum hatta windowsun kopyaladığı dosyaları görebiliyorum.. Peki neden boot etmiyor yakında :) deliricem sanırım ubuntumdan da oldum ona yanarım..

Ekran görüntüsü böyle Kurulumda Ubuntunun

[IMG]http://img100.imageshack.us/img100/5324/screenshotku5.th.png[/img][IMG]http://img100.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

Velasıl kelam 2 patition da açılıyor buda onun ekran görüntüsü

[IMG]http://img357.imageshack.us/img357/9987/screenshot1cb7.th.png[/img][IMG]http://img357.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

Hala anlamıs değilim :)

Gparted görüntüsü live cd de de bu görüntü hakim oda elimde mevcut..

[IMG]http://img46.imageshack.us/img46/7830/screenshot2ji4.th.png[/img][IMG]http://img46.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

Felâsife

Şimdi 3. resime göre, unallocated yazan yere tık'lanmıyor mu?
Tık'lanıyorsa yukarıdan partition>>mount ta tıklanmıyor mu?

mount tıklanıyorsa bölümlerinizin görünmesi gerek :)

XemreG

* her şey pasif tıkladıktan sonra unmount var oda pasif delete var oda sadece "New" , "İnformation" açık diğerlerinin hepsi pasif..

Bu arada bilinmeyen type diyor burdan bişi cıkabilir mi bunu tanıştırsak sayın Ubuntuya * ya da windoz a.. 2 bölümde bilinmiyo işin ilginci..

[IMG]http://img257.imageshack.us/img257/5483/screenshotmt7.th.png[/img][IMG]http://img257.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

Felâsife

Bundan sonra pek yardımım olamayacak, beni aşıyor mesele  :(

XemreG

dvd aldım live cd den calıstığı için cıkarıp cekemiyorumda off off :) hep winzortun işleri bunlar..

kozanibo

merhaba

ben gparted ile taşınabilir harddiskime 10 gb ntfs geri kalana da ext4 biçimlendirmek istiyorum. ntfs kısmı windows a taktığımda öyle görünsün diye pek bir işlevi olmayacak.

ext4 ise ntfs ile ubuntuda zaten görünüyor ama ben ntfsin içine dosya yazabilirken koskoca ext4 e yeni klasör bile oluşturamadım. yazamıyorum...

birincil bölüm mantıksal bölüm her ikisini de denedim olmadı.

bu düşündüğüm şeyi yapabilmek için nasıl yapmam lazım...,

sorunum kısaca oluşturdumğum ext4 bölüme hiç* bir şey yazamamam. içinde lost found klasörü var içine girilmiyor.

@bytan' a cevabı için teşekkür ediyorum

Alıntı yapılan: bytan - 12 Aralık 2009 - 17:30:13
Forumdan yanıtı yollayamıyorum. Taşınabilir diskinin ext4 bölümüne yazamama sorunun, o bölüme ait okuma yazma haklarının olmamasından kaynaklanıyor. Diyelim ki disk adıyla bağlamış ol:

sudo chown $USER:$USER -R /media/disk

Yukarıdakiyle sahiplik alırsın. Aşağıdakiyle ise herkese okuma yazma izni verebilirsin:

sudo chmod -R 777 /media/disk

kozanibo

taşınabilir harddiskimin 10gb ını ntfs, 1 tb tan geri kalanını ext4 yaptım.
-böylece hem parçalanmaz dosya sistemi oluşturdum, windowstan format atılma ihtimalini ortadan kaldırmış oldum ayrıca 10gblık bölüme ubuntu cdsini attım ve boot edebiliyorum flash disk gibi-

neyse ext4 e başka bir linuxtan dosya yazılması için neden izin almak gerekiyor? (üstte belirtilen kodlar ile)

bytan

Sadece bağladığın birime değil, herhangi bir dosyaya, klasöre okuma/yazma yapabilmek için bu izinleri alman lazım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kozanibo

Alıntı yapılan: bytan - 21 Aralık 2009 - 08:35:55
Sadece bağladığın birime değil, herhangi bir dosyaya, klasöre okuma/yazma yapabilmek için bu izinleri alman lazım.

bu izni almadan gparted ile format atılabiliyor mu?

bytan

Alıntı yapılan: ibokozan - 21 Aralık 2009 - 08:54:07
Alıntı yapılan: bytan - 21 Aralık 2009 - 08:35:55

bu izni almadan gparted ile format atılabiliyor mu?

Gparted root yetkileriyle çalıştırıldığı için, her işlemi yapabilirsin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

kozanibo

iki defa denedim... böyle bir yanlışlık var...

39.3 gb dolu görünüyor... gparted da 12 gb dolu görünüyor. halbu ki hiçbirşey yok içinde

bytan

Çıktısında ne görünüyor?

ls -l /media/linus

PF @ ST

kozanibo

ibokozan@ibokozan-laptop:~$ ls -l /media/linus
toplam 16
drwx------ 2 root root 16384 2010-04-18 00:30 lost+found

eribol

df -h
du /media/linusDaha önce bu diskte dosya var ise ve siz sildiyseniz eğer onlar kayıt altında olabilir.