[Çözüldü] Pidgin için Blacksmall tema kurulum sorunu

Başlatan Xenophobia, 05 Ekim 2008 - 16:07:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

Buradaki Pidgin screenlet temasını indirdim ve sistemime $HOME/user/.screenlets/Pidgin/themes/ directory şeklinde yükledim.

Screenlets içerisinde göremiyorum, ayrıca Pidgin de temanın değiştirilebileceği bir yer de bulmuş değilim.

Kullanan arkadaşlardan bir zahmet destek alabilir miyiz?

eren

Daha önce bir klavuza göre denemiştim ama bende başarılı olamamıştım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ironic

Alıntı yapılan: Xenophobia - 05 Ekim 2008 - 16:07:46
Buradaki Pidgin screenlet temasını indirdim ve sistemime $HOME/user/.screenlets/Pidgin/themes/ directory şeklinde yükledim.

Screenlets içerisinde göremiyorum, ayrıca Pidgin de temanın değiştirilebileceği bir yer de bulmuş değilim.

Kullanan arkadaşlardan bir zahmet destek alabilir miyiz?

Tema gerçekten çok güzelmiş. Verdiğiniz bağlantıdan baktığımda ek olarak pyXML eklentisini de gereksinimler listesinde vermiş. Synaptic'den falan kontrol ettim.Sistemde gözükmüyor. Kurulumunu da başaramadım. Umarım bu temayı yükleyebiliriz. Pidgin'i çok beğeniyorum. :)

Xenophobia

Nerede olmaz bir şey var, gidip onu buluyorum.

Bu da özel bir yetenek işte. :)

Çağlar

Bu çalışsa pidgine geçeceğim valla bende çok zorladım ama tık yok
We got a badass over here!

eldirr

Yarım saat uğraş sonucu çözebildim :)

Öncelikle pidgin teması değiştirilemiyor anladığım kadarıyla, GTK uyumlu olduğu için normal sistem temasıyla birlikte çalışıyor. Mesela siyah ağırlıklı bir tema seçtiğimizde pidgin de o renkleri alıyor.

Ama bu yapılmak istenen de zaten pidgin temasını değiştirmiyoruz. Bulduğunuz tema bir pidgin 'screenlets' teması.

Bu temayı çalıştırabilmek için öncelikle screenlets'i yüklememiz gerekiyor;

sudo apt-get install screenlets

Yükleme işlemi kurulduktan sonra aşağıdaki adresten pidgin'in screenlet eklentisini indirmemiz gerekiyor;

http://gnome-look.org/content/show.php?content=72611&forumpage=0

Bu dosyayı indirdikten sonra screenlets'i çalıştırıyoruz ve saatin yanındaki ikonuna sağ tıklayarak veya 'Screenlets Manager'dan, 'Install' veya 'Install Screenlet' diyoruz ve az önce yukarıdan indirdiğimiz dosyayı gösterip pidgin screenletimizi ekliyoruz.

Daha sonra 'screenlets manager'dan pidgin'i bulup (sol üst köşedeki arama kutusunu da kullanabilirsiniz) 'Launch/Add' diyoruz.

Ve yine 'screenlets manager'da pidgin seçiliyken 'Install new theme' diyoruz ve sizin bulduğunuz aşağıdaki adresten indirdiğimiz temayı seçiyoruz;

http://www.gnome-look.org/content/show.php/BlackSmall+%5Btheme+for+Pidgin+Screenlet%5D?content=89942

Böylece Pidgin Screenlets temamızı da yüklemiş olduk.

Bu aşamadan sonra masaüstümüzde eğer pidgin açık değilse 'Pidgin not running' yazısı veya Pidgin açık ise ama çevrimiçi kimse yoksa 'No pidgin Contact' yazısı görüyoruz.

*Eğer pidgin açık olduğu halde 'pidgin not running' diyorsa, Pidgin'i baştan başlatmayı deneyin.

Kişilerimiz çevrimiçi olduğunda artık masaüstümüzde bir pidgin penceresi görünecek. O pencereye sağ tıklayınca açılan menüden 'themes' altında yüklediğimiz temanın ismini ve başka 4-5 tema daha görmemiz gerekiyor. Buradan da tema seçimini yapabiliyoruz.

Eğer pidgin screenlet'inin sürekli altta veya üstte olmasını istiyorsak bunu yine sağ tıkladığımızda açılan menüden 'window' menüsünden 'keep below' veya 'keep above' seçerek yapabiliyoruz.

Henüz diğer özelliklerini pek inceleme şansım olmadı. 'Screenlets Manager'dan veya masaüstünde sağ tıkladığımızda açılan menüde özelleştirmek için bir çok seçenek mevcut.

Bu da ekran görüntüsü :) ;
[IMG]http://img217.imageshack.us/img217/3748/screenen8.th.jpg[/img][IMG]http://img217.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]

Umarım bir adımı atlamamışımdır anlatırken, aceleye geldi çünkü biraz.

Xenophobia

eren

@eldirr güzel bir yazı olmuş. Çözülemeyen bir sorun daha çözüldü. Teşekkürler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Xenophobia

@eldirr bence bunu [Nasıl] belgesi haline getirmelisin.

Çok faydalı olacağına inandığım küçük bir ayrıntı olacaktır.

eldirr

Tamam, vaktim olduğunda biraz daha düzenleyip, başlığı ayarlayabiliriz :)

Bu arada meraklısına bir de betik yazdım, screenlets-manager çalışırken pidgin çalıştırıldığında otomatik olarak pidgin-screenlet'i de çalıştırıyor, pidgin kapandığında da screenleti sonlandırıyor.

Biraz acemice olmuş olabilir, ama böyle bir özellik isteyipte uğraşmak isteyen olursa diye ekleyeyim dedim;

#!/bin/bash
#Pidgin screenlet ve pidgin baslatiliyor
python -u ~/.screenlets/Pidgin/PidginScreenlet.py &
pidgin
#Pidgin sonlandirildiğinde betik buradan devam ediyor
#calisan screenletlerin listesini iceren dosya taraniyor ve pidgin
#screenletinin pid'si bulunuyor
cat /tmp/screenlets/screenlets.$USER.running | while read LINE; do
pid=`ps -ef | grep PidginScreenlet.py | grep -v grep | awk '{print $2}'`
#Pidgin screenleti sonlandiriliyor
kill -9 $pid
done
#Betik sonlandiriliyor
exit

Xenophobia

Ben otomatik başlatıyorum, ilk etapta çalışmıyor yazıyor köşede bir yerde ama çalıştırınca direk liste geliyor.

Senin eklediğin betik de kullanışlı olabilir, onu da deneyip buraya yazarım.

haritsu

Şu an bu screenlet içinde zaten blackglass adlı bir tema geliyor :) tekrar aynı temayı yüklemenize gerek kalmıyor.

ardes

çok iyi bir paylaşım olmuş, sağolun

cem taşdelen

Paylaşım için teşekkürler, beğendim. Fakat screenlets manager'da pidgin seçiliyken Install new theme deyip indirdiğim temayı seçince "this package doesnt seem to contain a theme" hatası veriyo.

Düzenleme: alt+f2 yapıp gksudo nautilus komutunu verdim. Ordan /home/user a gidip ctrl+h komutuyla gizli dosyaları görünür hale getirdim. .screenlets/pidgin/themes klasörüne tar dosyasından çıkardığım klasörü attım ve oldu.  :)

heartsmagic

Biz de açık bırakılan bu başlığı kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.