Intrepid sonrası garip hata(lar)

Başlatan utdmr, 04 Ekim 2008 - 18:49:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

utdmr

Arkadaşlar, bugün Hardy'i Intrepid'e yükselttim, ancak daha en başından bir-iki sorunla karşılaştım. Sorunları doğal karşılıyorum beta olduğundan dolayı ama, yine de çözmem lazım. Sorunum şu:

İlk olarak sistemimde gnome+kde4 yüklü (kubuntu değil, apt-get install kubuntu-kde4-desktop ile). Ve de kendi ayarladığım üzere bilgisayar açılışta doğrudan terminale düşüyor(şu tty1 denen), ben de istersem gdm'yi açıp kullanıyorum.
Ancak yükseltmeden sonra "sudo /etc/init.d/gdm start" komutuyla gdm'yi açmak istediğimde o pembe-turuncu ekran geldi, login ekranı girmeden ve fare göründü sadece. Ulaşamadım masaüstüne. Bunun üzerine kdm'yi çalıştırdım kde4'ten girmek üzere, o login ekranına gelebildi ama o da masaüstüne geçmedi. Kullanıcı adımı ve şifremi yazıp onayladığımda boş bir ekran kaldı önümde.
Asıl işin garip tarafı kdm login ekranında session kısmından GNOME'u seçip onayladığımda. Sorunsuz bir şekilde kullanabildim GNOME'u. Ama gdm'yi veya kde4'ü açamadım. Sadece kdm üzerinden GNOME sistemimi açabiliyorum. kdm ve gdm'yi baştan kurmayı ve ubuntu-desktop paketini kurmayı denedim, ama değişmedi sorunum. Sizce nedeni ne olabilir? Sadece tek bir hatayla mı yoksa kde4 ve gdm'yle ilgili bir hatalar zinciriyle mi karşı karşıyayım? Nasıl çözebilirim?

İkinci sorunum ise biraz yazılım sorunları kapsamına giriyor ama, bu sorumla bir olsun. Güncellemeden sonra MX Revolution'un orta tık(default search olan) tuşu çalışmamaya başladı. btnx çalışıyor, diğer tuşlar yarıyor ama bir tek şu Firefox'ta sekmeleri kapatan orta tuşta bir sorun var. Ama windozda kullanıbiliyorum bu tuşu.

Şimdilik rastladığım sorunlar bunlar, yardımcı olabilir misiniz?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

erginemr

Birincisi için bir şey diyemeyeceğim ama; ikinci sorununuzda, sadece Firefox'ta problem yaşıyorsanız, Firefox Menü >> Araçlar >> Seçenekler >> Genel >> "Otomatik kaydırmayı kullan" seçeneği aktif mi?

iRoNMaSTeR

Benim Logitech MX Revolution yaşadığım şöyle bir problemim var
Farenin üzerinde ki logitechin whell dediği hem free spin hemde click ile satır satır indirme işlemi yapıyor.
windows+ Logitech set point ile birlikte bu tuş mouse orta tuş gibi göre yapıp double click olarakda kullanılabilir özellikle opera ve Firefox da sekme açmak için bunu kullanıyordum.
Fakat bir türlü bunu beceremedim Ubuntuda.
Yurtdışı forumlarda mx in diğer tuşları ve fonksiyonları için btnx le alakalı uzun uzun konular olmasına rağmen 8.10 da btnx çalışmıyor sanırım hem depoda yok hem source ekledim hata verdi bağımlılıklarınıda kurmama rağmen en son kodundan derleyip kurdum fakat o kurulum da da hata verdi.
Bu tuş kullanımını ve ya en azından btnxi 8.10 da kullanıp denememi sağlayabileceğim bir yol varmı acaba?

utdmr

Alıntı yapılan: iRoNMaSTeR - 11 Mart 2009 - 12:43:41
Benim Logitech MX Revolution yaşadığım şöyle bir problemim var
Farenin üzerinde ki logitechin whell dediği hem free spin hemde click ile satır satır indirme işlemi yapıyor.
windows+ Logitech set point ile birlikte bu tuş mouse orta tuş gibi göre yapıp double click olarakda kullanılabilir özellikle opera ve Firefox da sekme açmak için bunu kullanıyordum.
Fakat bir türlü bunu beceremedim Ubuntuda.
Yurtdışı forumlarda mx in diğer tuşları ve fonksiyonları için btnx le alakalı uzun uzun konular olmasına rağmen 8.10 da btnx çalışmıyor sanırım hem depoda yok hem source ekledim hata verdi bağımlılıklarınıda kurmama rağmen en son kodundan derleyip kurdum fakat o kurulum da da hata verdi.
Bu tuş kullanımını ve ya en azından btnxi 8.10 da kullanıp denememi sağlayabileceğim bir yol varmı acaba?

Başlığı yeniden hortlattığım için özür dilerim ancak hala bulamadıysan, ben şöyle bir çözüm buldum:

"http://goron.de/~froese/revoco/revoco-0.5.tar.gz" linkinden revoco'yu derleyip, /usr/bin'e atıp, başlangıca(init kısmına, root yetkileri ile) "revoco click" komutunu eklerseniz çalışıyor. Ayrıca bu programla pil seviyesini de ölçebiliyorsunuz...
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.