sis672 series ekran kartı sorunu

Başlatan hobapli, 04 Ekim 2008 - 11:02:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hobapli

selam

ubuntumu çok buyuk problemlerle (bazı arkadaslarım bilirler) yukledim şimdi sorunum ekran çözünürlüğü.800x600 ve 640x480 dan baska seceneğim yok ekran ayarlarında.

xorg.conf içeriği

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "InputDevice"
   Identifier   "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option      "XkbRules"   "xorg"
   Option      "XkbModel"   "pc105"
   Option      "XkbLayout"   "tr"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier   "Configured Mouse"
   Driver      "mouse"
   Option      "CorePointer"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   Device      "Configured Video Device"
EndSection

Section "ServerLayout"
   Identifier   "Default Layout"
   Screen      "Default Screen"
EndSection

ebubekirs

lspci | grep VGA çıktısını buraya koyabilir misiniz? Öncelikle kartınızın tam adını öğrenelim.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

hobapli

Alıntı yapılan: ebubekirs - 04 Ekim 2008 - 11:26:51
lspci | grep VGA çıktısını buraya koyabilir misiniz? Öncelikle kartınızın tam adını öğrenelim.

01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10)

hobapli

nasıl hallederim bu işi arkadaslar lütfn yardım:(

ebubekirs

Alıntı YapThere is no 3d driver for the SiS 771/671 PCIE VGA.

# lspci
01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10)

I have used the vesa driver with some minor issues. Nevertheles, I have contacted the developer of the driver and I have received a 2d driver. This is the answer:

It is very sorry that although I am the developer of
SiS671 linux 3D driver, I have no rights to send it to
you right now. If you want to get 3d driver, please
contract your mother board vendor or SiS. I will also
keep asking SiS to release linux driver on our website.

biraz uğraştıracak bizi.

ebubekirs

http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-615094.html şurada da 2D sürücülerinin mevcut olduğu bahsi geçmiş ancak Ubuntu 8.04'te verimli çalışmadığı söylenmiş.

hobapli

Alıntı yapılan: ebubekirs - 04 Ekim 2008 - 12:36:34
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-615094.html şurada da 2D sürücülerinin mevcut olduğu bahsi geçmiş ancak Ubuntu 8.04'te verimli çalışmadığı söylenmiş.

nasıl yaparız ebubekir kardes 2d surucusude  ne oluyor?

ebubekirs

Oldukça uzun bir başlık olduğundan ve fazla zamanım olmadığından hepsini okuyamadım, ancak gözüme çarpan bir tanesi işimize yarayabilir.

http://rapidshare.com/files/118140763/sis_vga_150508_ubuntu_8.04.tar.bz2.html  bu adresteki dosyayı indir. Sağ tıklayıp "Buraya aç" seçeneği ile aç. Daha sonra oluşan klasörün içindeki dosyaları (sis_drv. ile başlayan 3 adet dosya olması lazım) /usr/lib/xorg/modules/drivers/ dizininin içine kopyala. Bunun için, terminalde klasörün içine girdikten sonra,

cp sis_drv.* /usr/lib/xorg/modules/drivers/

belki bunun için root olmak gerekebilir, bilemiyorum.

Son olarak xorg.conf dosyasında değişiklik yapmak gerekiyor. Bunun için

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
ile açtıktan sonra

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
EndSection

bölümüne Driver "sis" satırını ekle. Yani bu bölümün son hali şu şekilde olacak ;

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver "sis"
EndSection

sonra kaydet, kapat ve bilgisayarı yeniden başlat. (Bir de dua et başlatmadan önce :) )

hobapli

abi eywallah ekran 1280x800 artık çok baba oldu eline zihnine sağlık
peki bi sıkıntı var bu 2d muhabbetiyle alakalı olsa gerek compiz efektler çalısmıyor örneğin sistem>tercihler>görünümü açıp görsel efektleri extra yaptığımda bana "Masaüstü efektleri etkinleştirilemedi" diye bir hata  veriyor aynı zamanda en sewdiğim programcık olan cairo-dockum çok dandik çalışıyor eyvah diyorum:(

ebubekirs

Kısmen geçmiş olsun :) 3D sürücüsü olmadığı için compiz ve başka 3 boyutlu uygulamalarda sorun devam edecektir, ancak 2D sürücüsü ile en azından çözünürlük işi halloldu. Ekran kartının üreticisi firmanın bu konuda mail yağmuruna tutulduğu aşikar. Er ya da geç 3D sürücüsü de yayınlanacaktır.

hobapli

peki kimsede bu ekran kartından yokmu arkadaslar lanet olsun 2 gun once laptop aldım onun ekran kartı bu bilseydim yanından bile geçmezdim

erginemr

Geçmiş olsun. 2D ekran kartı sürücüsü üzerinde cairo-dock tarzı 3D isteyen dock uygulamalarını çalıştırmak için xcompmgr isminde bir program olduğunu biliyorum. Denemek isterseniz, kurmak için konsoldan:
sudo apt-get install xcompmgr
Cairo-Dock ile denemek için:
xcompmgr &
Ardından Cairo-Dock'u çalıştırıp görünümüne bakın.

Bir süre kullandıktan sonra genel sistem performansından memnun kalırsanız, xcompmgr'yi "Menü >> Sistem >> Tercihler >> Oturumlar" yoluyla oturum açılışına ekleyebilirsiniz.

hobapli

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Ekim 2008 - 12:32:54
Geçmiş olsun. 2D ekran kartı sürücüsü üzerinde cairo-dock tarzı 3D isteyen dock uygulamalarını çalıştırmak için xcompmgr isminde bir program olduğunu biliyorum. Denemek isterseniz, kurmak için konsoldan:
sudo apt-get install xcompmgr
Cairo-Dock ile denemek için:
xcompmgr &
Ardından Cairo-Dock'u çalıştırıp görünümüne bakın.

Bir süre kullandıktan sonra genel sistem performansından memnun kalırsanız, xcompmgr'yi "Menü >> Sistem >> Tercihler >> Oturumlar" yoluyla oturum açılışına ekleyebilirsiniz.

dostum 2 gundur su salak vistayı kullanıyorum(ilk deneyimim)anında sağlam bi virus yedim knockout oldum uuntuyuda hiç açmak istemiyorum çünkü tam anlamıyla berbat video bile açmıyor ekran kartı yuzunden gercekten sinirlerim tepemde!!hemen bahsettiğin program için ubuntuyu açıyorum payşaşımın için tesekkurler

hobapli

erginemr cairo dock kısmen halloldu ama bu 2D ile devam edemem forumlarda sis ekran kartı konusunda bi arkadasa yardım etmişsin hatırlıyorum seni acaba senin bir fikrin yokmu?nasıl tam anlamıyla ubuntumu kullanabilirim?ben herzaman görsellikten yanayım compiz istiyorum ,video izlemek istiorum 3d ekran koruyucuları istiyorum bu şekilde çok kotu:((

# lspci

lütfen yardııım !! birçok yeni laptopta bu dandik ekran kartı var lütfen yardımmm!!!

erginemr

Sizin için üzgünüm ama yukarıda ve aşağıdaki:
http://www.winischhofer.eu/linuxsispart1.shtml
http://ncc-1701a.homelinux.net/WikiBerd/index.php?page=LinuxSis67x
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=615094

web adreslerinde açıklandığı üzere, SiS ekran kartı üreticisi firma, Linux için 3D sürücü yayınlamayı reddetmiş (ya da becerememiş).

Böyle bir durumda olmayan bir şeyi var edemem ki...

hobapli

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Ekim 2008 - 15:48:32
Sizin için üzgünüm ama yukarıda ve aşağıdaki:
http://www.winischhofer.eu/linuxsispart1.shtml
http://ncc-1701a.homelinux.net/WikiBerd/index.php?page=LinuxSis67x
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=615094

web adreslerinde açıklandığı üzere, SiS ekran kartı üreticisi firma, Linux için 3D sürücü yayınlamayı reddetmiş (ya da becerememiş).

Böyle bir durumda olmayan bir şeyi var edemem ki...
saol erginemr bu durumda kaholsun sis demekten baska bişi gelmiyor içimden

hobapli

acaba ubuntu 8.10 la bi kıyak yaparmı bi çözüm getirir mi, bu gercekten uzucu

eren

SIS Windows haricinde diğer sistemler için 3D sürücü çıkarmayacağını söyleyen bir firma. Bende arkadaşa packard bell markalı bir dizüstü bilgisayar alacaktım ve makinenin özellikleri fiyatına göre süperdi ama son anda bu sebeple almaktan vazgeçtim. Firmalar Türkiye piyasasında SIS chip setine sahip ekran kartlı modelleri satamadıkları için kampanyalara başladılar. Şu an SIS ekran kartına sahip bir bilgisayar aynı özellikteki ATI ekran kartına sahip bir bilgisayardan en az 200 YTL daha ucuz.

Diz üstü bilgisayar alırken aman dikkat edin de ekran kartı SIS olmasın. Vista üzerinde de tam performanslı çalışmıyor sürücüleri, Vista ile de %100 uyumlu değil.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hobapli

şimdi casper telefondan bizzat arayıp ekran kartının değişip değişmeyeceini sorucam ah ubuntu sen nelere kadirsin:)

hobapli

http://barroslee.blogspot.com/2008/02/sis-linux-3d-driver-supported.html

arkadaslar surda bi mubbet donmus ingilizcem ii değil fakat sanki bir ışık goruorum rica etsem bakabilirmisiniz?

erginemr

Alıntı yapılan: ebubekirs - 04 Ekim 2008 - 12:32:34

# lspci

I have used the vesa driver with some minor issues. Nevertheles, I have contacted the developer of the driver and I have received a 2d driver. This is the answer:

biraz uğraştıracak bizi.

@ebubekirs'in alıntı yaptığı, Barros Lee isimli SiS 3D Linux geliştiricisinin Blog sitesi. Elinde 3D sürücüsü olduğunu ancak SiS izin vermediği için bunu yayınlama hakkı olmadığını belirtmiş. Konuya yazı yazan diğer kullanıcılar da e-posta adreslerini vererek, yazılımcıdan kendilerine bu 3D sürücüyü göndermelerini istemişler.

Ben de göndermesi için adres vermeye çalıştım ama yazılar Çince olduğu için / ya da Blog'a üye olmadığım için başarılı olamadım...

hobapli

Alıntı yapılan: erginemr - 07 Ekim 2008 - 20:36:51
Alıntı yapılan: ebubekirs - 04 Ekim 2008 - 12:32:34

# lspci

biraz uğraştıracak bizi.

@ebubekirs'in alıntı yaptığı, Barros Lee isimli SiS 3D Linux geliştiricisinin Blog sitesi. Elinde 3D sürücüsü olduğunu ancak SiS izin vermediği için bunu yayınlama hakkı olmadığını belirtmiş. Konuya yazı yazan diğer kullanıcılar da e-posta adreslerini vererek, yazılımcıdan kendilerine bu 3D sürücüyü göndermelerini istemişler.

Ben de göndermesi için adres vermeye çalıştım ama yazılar Çince olduğu için / ya da Blog'a üye olmadığım için başarılı olamadım...

barroslee@gmail.com bu o taivanlı arkadasın adresi suna guzel kıyak bi mail atsana sana zahmet ebubekirs halledelim artık su işi ne olursun

erginemr

Anladım ama nasıl mesaj atacağımı bulamıyorum.  ::)

Diğer arkadaşlar da deneyebilirler mi lütfen?

hobapli

ben aldım driveri umarım doğru driverdir allahım

erginemr

Ben de e-posta attım. Sürücüyü rapid'e yükleyebilir misin?