gnome ile kde arasında kaldım

Başlatan sowhat12345, 03 Ekim 2008 - 21:57:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sowhat12345

Şu ana dek hep Ubuntu'yu hep Gnome ile kullandım. KDE nin performans açısından biraz da olsa daha iyi olduğunu duydum. Üstelik masaüstünü kişiselleştirme konusunda da KDE daha iyi. KDE'ye geçsem mi diye düşünüyorum... Fakat ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğimi veya KDE'nin Gnome'ye göre eksileri nelerdir bilmiyorum  :( Birde Ubuntu'yu 8.1 sürümünde yeniden kurmayı düşünüyorum. Bu durumda Kubuntu 8.1'i mi direk olarak kuruyum yoksa Ubuntu'yu yükledikten sonra mı KDE'yi yüklüyüm ? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ...  ;)

maxspacemax

Gnome kullanan biri KDE'ye geçermi. ? Sanırım hayır Gnome bağımlılık yapacak kadar sade ve işlevsel. :D

FUBU

Alıntı YapBirde Ubuntu'yu 8.1 sürümünde yeniden kurmayı düşünüyorum. Bu durumda Kubuntu 8.1'i mi direk olarak kuruyum yoksa Ubuntu'yu yükledikten sonra mı KDE'yi yüklüyüm ?
Ubuntudan kde4 e geçiş format atmak istemeyenler için. Zaten format atıcaksan ve kde4 deniyceksen elbette en mantıklısı direk kde4 le birlikte gelen bir dağıtım kurman. Niye önce ubuntu kurup sonra onu kde4 e geçiresin ki..

ulusoyab

Ben pardusla gnome mint ile kde kullanıyorum. Çok güzel oluyor.  :)
Tavsiye ederim.

sowhat12345

Ok. Anlaşıldı :) Direk Kubuntu kuracağım. Peki onda Compiz gibi kurulum gerektirmeyen yazılım varmı ? Programların işleyişinde ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim ..?

heartsmagic

KDE4 denmemiş en başta.

Kişisel tavsiyem. Ubuntu kur, üzerine KDE 3.x serisini kur, dene, kullan, kendin karar ver. KDE4 seni normal KDE'den bile soğutabilir.

Not: Eğer KDE4'ün tüm problemleri sona erdiyse bilemem.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FUBU

Doğru haklısınız. Ben hemen heyecan yaptım heralde kde4 görmek istiyordur diye. :D Gerçi kde 4.1.2 de çıktı aMA..

@sowhat12345 + ubuntu üzerine kde kurup pişman olunca geri dönüş sıkıntılı olabilir, özellikler kde4.1 den geri dönüş..

serdar

Alıntı yapılan: sowhat12345 - 03 Ekim 2008 - 21:57:02
Şu ana dek hep Ubuntu'yu hep Gnome ile kullandım. KDE nin performans açısından biraz da olsa daha iyi olduğunu duydum. Üstelik masaüstünü kişiselleştirme konusunda da KDE daha iyi. KDE'ye geçsem mi diye düşünüyorum... Fakat ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğimi veya KDE'nin Gnome'ye göre eksileri nelerdir bilmiyorum  :( Birde Ubuntu'yu 8.1 sürümünde yeniden kurmayı düşünüyorum. Bu durumda Kubuntu 8.1'i mi direk olarak kuruyum yoksa Ubuntu'yu yükledikten sonra mı KDE'yi yüklüyüm ? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ...  ;)

ikisinide kullanmış biri olarak söylüyorumki Gnome kesinlikle performans açısından KDE den daha iyi.

heartsmagic

Alıntı yapılan: FUBU - 03 Ekim 2008 - 23:41:41
Alıntı YapUbuntu kur, üzerine KDE 3.x serisini kur, dene, kullan, kendin karar ver.
Niye ubuntu üzerine kde3 kurmasını tavsiye ediyorsunuz? Madem kde kullancak direk kde kursa daha iyi olmaz mı..
+ ubuntu üzerine kde kurup pişman olunca geri dönüş baya sıkıntılı.

Zira Ubuntu, Kubuntu'dan daha başarılı bir dağıtım. Bunu ben değil bizzat Kubuntu kurup kullananlar söylemekte, onların yalancısıyım :)
KDE'den geri dönüş çok zor değil, biraz uğraştırır o kadar. Kurulan paketler neymiş az bilmek lazım.

sowhat12345

Neden her yerde KDE daha hızlı diyorlar peki?
Ubuntu kubuntudan daha başarılı bir dağıtım derken tam olarak neyi kastettiniz? yani yazılımlarla daha çok sorun yaşacakmıyım ?
Masaüstünü kişiselleştirme açısından KDE nin farkını gerçeten görebilecekmiyim ?

heartsmagic

Her yerde KDE daha hızlı demezler. Bazen Gnome'da hızlı diyenleri göreceksin. Bunu ayrımını tam yapmak pek mümkün değil.

Ubuntu'da Kubuntu'da bulunan bazı sorunlar pek mevcut değil. Kubuntu kullanan arkadaşlar bunu forumda yazmışlardı. Fakat Kubuntu'yu severek kullanan üyelerimiz de mevcut, @tanzer gibi.

Ben Gnome'un kişiselleştirilebilirliğinin en az KDE kadar olduğunu düşünenlerdenim.

Çağlar

Ben ilk olarak kubuntu ile başladım linux alemine açıkçası hiç hoşuma gitmedi windoxu taklit ettiğini düşündüm uzun süre başka dağıtım denemedim sonra ubuntu girdi hayatıma bir de baktım artık windox yok özgürüm sonra kde yi yükledim eğer bi zarar verirsem gnome a diye kde den başlatıp düzetirim düşüncem var ama kde ye kesinlikle geçemem kişisel fikrim alışkanlıklarınıza yenik düşmeyin
We got a badass over here!

maxspacemax

Alıntı yapılan: serdar - 03 Ekim 2008 - 23:45:34
Alıntı yapılan: sowhat12345 - 03 Ekim 2008 - 21:57:02

ikisinide kullanmış biri olarak söylüyorumki Gnome kesinlikle performans açısından KDE den daha iyi.
Kde kullandım. Alışamadım bir türlü. Farklılık arayanların tercihi Gnome. :D

sowhat12345

hımm.. anladım. o zaman gnome ye devam diyelim şimdilik....

heartsmagic

Alıntı yapılan: sowhat12345 - 04 Ekim 2008 - 10:46:17
hımm.. anladım. o zaman gnome ye devam diyelim şimdilik....

Devam demene gerek yok. Dediğim gibi Ubuntu üzerine KDE kurabilirsin ve kendin denersin.

sudo aptitude install kubuntu-desktop

ile Kubuntu benzeri bir sistemin olur.

ceddiguzel

Gnome deyince aklıma iki sürüm geliyor
Debian ve Ubuntu
Kde deyince ise bir tek sürüm geliyor
Mandriva
Her üçünden de memnunum

Sana gelince her ikisini denemeden bilemessin tabi ama benimde tavsiyem Kde 3.5 serisini kullanmadan kde4 denemeye kalkma sakın

atomkarinca

KDE4'ten bu kadar korkmayın yahu. Şu anda 4.1.2 sürümü gayet sağlam görünüyor. Tabi yine de gerçek bir deneyim elde etmek için Ocak ayında yayınlanacak 4.2 sürümünü beklemeniz sizin hayrınıza olacaktır. Benim kişisel görüşüm Qt4'ün geleceğin toolkit'i olduğudur, bu yüzden sürekli Fluxbox'ın yanında bir KDE4 bulundururum. Onun haricinde Amarok 2 ve KOffice 2'nin de görünümleri müthiş, ikisi de tam sürüme geçtiğinde sanırım birçok kullanıcıyı etkileyecektir.

Hız konusuna gelince, genel manada KDE'ün bariz olmasa da birazcık daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. Buna rağmen mesela ben Qt3 arayüzüne dayanamadığım için KDE3'ü hiç sevmedim ve kullanmadım.

Herkesin de söyleyeceği gibi bu daha çok kişisel tercihtir.

cok_yasa_kamil

ubuntu dünyasına windows'a daha benzer olduğu için Kubuntu ile başlamak istedim, netice itibariyle Kubuntu (KDE4) kurdum. Sonrasında çok sorunlar yaşadım, en basitinden stabilite sorunları başgösterdi. ubuntu-tr'den medet umdum, baktım %90 gnome kullanıyor ve çoğu  komut ve tarif gnome yönünde.
Daha öncesinde hiç gnome kullanmadığım için biraz çekiniyordum, alışamazsam falan diye, nesye tekrar format attım ve ubuntu kurdum... bir baktım, aman Allahım, ubuntu (gnome) ne harikaymış... KDE ile boşuna cebelleşmişim, ohh diye derin bir nefes aldım. Şu anda çok mutlu mesut bir şekilde gnome kullanıyorum.

Arada pürüzler çıkıyor tabiki, ama çözüm aramak bize düşüyor artık :)

Özetle, imkânın varsa kubunku kur, bir süre kullan. Sonra formatla ubuntu kur... aradaki farkı en iyi sen anlayacaksın ;)

Çağlar

Alıntı yapılan: cok_yasa_kamil - 11 Ekim 2008 - 21:38:00
ubuntu dünyasına windows'a daha benzer olduğu için Kubuntu ile başlamak istedim, netice itibariyle Kubuntu (KDE4) kurdum. Sonrasında çok sorunlar yaşadım, en basitinden stabilite sorunları başgösterdi. ubuntu-tr'den medet umdum, baktım %90 gnome kullanıyor ve çoğu  komut ve tarif gnome yönünde.
Daha öncesinde hiç gnome kullanmadığım için biraz çekiniyordum, alışamazsam falan diye, nesye tekrar format attım ve ubuntu kurdum... bir baktım, aman Allahım, ubuntu (gnome) ne harikaymış... KDE ile boşuna cebelleşmişim, ohh diye derin bir nefes aldım. Şu anda çok mutlu mesut bir şekilde gnome kullanıyorum.

Arada pürüzler çıkıyor tabiki, ama çözüm aramak bize düşüyor artık :)

Özetle, imkânın varsa kubunku kur, bir süre kullan. Sonra formatla ubuntu kur... aradaki farkı en iyi sen anlayacaksın ;)

Ben tek bişi sölemek istiyorum çok yaşa kamil :D
We got a badass over here!

btermeli

bence gnome kullnacaksan Ubuntu kur,

KDE kullanacaksan Mint kur... ilk bastan beri gnome kullanan biri olarak,Mint KDE cok hosuma gitti ve suan onu kullanıyorum...
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

potasyumsiyanur

kde 4 için buradaki yorumları okuyunca direk suse veya mandriva denilmişti ben ikisinide indirdim suseyi livecd olarak açtım
mandrivayı yeni indirdim ve denemek için sabırsızlanıyorum
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.