ubuntu kuramıyorum

Başlatan hobapli, 02 Ekim 2008 - 15:34:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hobapli

gün itibari ile casper laptop aldım eve döndüm heyecanla ubuntu cd mi taktım kurulum için ,sorunum şu cd den boot ettiğimde dil seçeneğinden sonra ileri dediğimde ne live olarak cd den çalışıyor nede kurulum oluyor aldığım herhangi bir hata yok örneğin try ubuntu dediğimde * ya da install dediğimde siyah bi ekran kala kalıyor.masaüstü bilgisayarımda ubuntu var uzun süredir sorunsuz kullanıyorum.bu arada vista üzerinden de kurulum yaptım ama yine o siyah boş ekranı görüyorum lütfen yardımm

bir şekilde güvnli kipte çalıstırdım ve ana hatayı öğrendim sanırım

[  42.636059  ] ACPI Exception (processor_core-0816)  : AE_NOT_FOUND, processor device is not present [20070126]

kara ekranda 5 6 satır bu hatayı veriyor

eldirr

Söylediğiniz hata mesajıyla ilgili bir 'bug' mevcutmuş;

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/260852

Linux Kernel sürümünden kaynaklanan bir sorunmuş. Çözüm olarak 2.6.27 Kernel sürümü ile gelen Ubuntu Intrepid Ibex 8.10'un yüklenmesi önerilmiş. Bildirimi yapan kullanıcı bunu yaptıktan sonra, "nohz=off" seçeneği ile boot edince sorunu çözebilmiş.

Fakat yeni kernel sürümü ile ilgili bazı ağ donanımlarına zarar verdiği yönünde de haberler çıkmış ve bildirimler yapılmıştı;
http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3794.0.html

Eğer bu donanımlara sahip değilseniz bugün itibariyle 8.10 Intrepid Ibex'in beta sürümünün yayınlanması bekleniyor. Bir de onunla deneyebilirsiniz belki.

Not: Aynı sorun için birden fazla başlık açmayalım lütfen.

hobapli

Alıntı yapılan: eldirr - 02 Ekim 2008 - 15:53:22
Söylediğiniz hata mesajıyla ilgili bir 'bug' mevcutmuş;

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/260852

Linux Kernel sürümünden kaynaklanan bir sorunmuş. Çözüm olarak 2.6.27 Kernel sürümü ile gelen Ubuntu Intrepid Ibex 8.10'un yüklenmesi önerilmiş. Bildirimi yapan kullanıcı bunu yaptıktan sonra, "nohz=off" seçeneği ile boot edince sorunu çözebilmiş.

Fakat yeni kernel sürümü ile ilgili bazı ağ donanımlarına zarar verdiği yönünde de haberler çıkmış ve bildirimler yapılmıştı;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3794.0.html

Eğer bu donanımlara sahip değilseniz bugün itibariyle 8.10 Intrepid Ibex'in beta sürümünün yayınlanması bekleniyor. Bir de onunla deneyebilirsiniz belki.

Not: Aynı sorun için birden fazla başlık açmayalım lütfen.

bu çok kötü 8.4 ü kuramayackmıyım :( opensuseyi denedim ondada sorun yasadm donanımımla ilgili bir sorun arkadaşlar aynı sorunla karşılaşan yokmu hiç?

eldirr

Eğer Kernel ve donanım uyuşmazlığından kaynaklanan bir sorun ise farklı bir dağıtım kurmak da işe yaramaz. Ancak farklı bir Kernel sürümüne sahip dağıtım yüklemek işe yarayabilir.

hobapli

arkadasımda aynı marka aynı model ve aynı donanım özelliklerine sahip laptop war(casper) onda sorunsuz ubuntu live cd çalışıyor donanım uyuşmazlığı olamaz gercekten hayal kırıklığına uğradım...

hobapli

bu arada intrepidi indiriyorum (%71)deneyip görücez alphaya bile rağzıyım

eldirr

Benim araştırdığım kadarıyla öyle bir sorun var ama aynı marka ve modelde çalışıyorsa biraz daha kurcalayabiliriz elbette.

Mesela çektiğiniz iso dosyası için bütünlük kontrolü (md5sum) yaptınız mı ? Arkadaşınızda çalışan cd ile mi çalıştırmaya çalışıyorsunuz siz de?

Not: intrepid ile ilgili yaptığım uyarıya bakmışsınızdır umarım, denemeden önce emin olun o konudan lütfen :)

hobapli

cd de sorun yok ondan eeminim çok garip bir durum tıkandım kaldım vistadan nefret ediyrum ubuntuma kavusamıyorum , donanım özellikleri aynı ve 0 makina neden böyle yapsınki?

hobapli

Ubuntu Intrepid'ide kurmayı denedim ama sonuc farklı değil sorun şu cd yi taktım boot ettim cdyi dene dedim ubuntu logosu altında ilerleme çubuğu 2 3 saniye içinde dondu kaldı bilgisayarın sesi kesildi cd romunda neyapıcam ben lütfen yardım arkadaslar...!

bakın aynen bu şekilde donup kalıyor

eldirr

Peki Intrepid'de 'safe graphics mode' seçmek işe yarıyor mu ? Çünkü bende de ekran kartı sıkıntısı yüzünden tam o yükleme ekranında donup kalıyordu.

hikmet Murat

Gönderilen mesajlar ve sorunlar genellikle lap toplarda oluyor.Laptoplar için ayrı bir katogori açılması görüşündeyim.

heartsmagic

noacpi nolapic gibi parametrelerle sistem açılıyor mu?

@hikmet Murat, cuna çok gerek var mı? Aslında dizüstü bölümlerimiz var ancak genelde kullanım tavsiyesi üzerine. Sorunların normal başlıklar altında konuşulması daha verimli olmaz mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hobapli

Alıntı yapılan: eldirr - 02 Ekim 2008 - 21:28:38
Peki Intrepid'de 'safe graphics mode' seçmek işe yarıyor mu ? Çünkü bende de ekran kartı sıkıntısı yüzünden tam o yükleme ekranında donup kalıyordu.

safe graphics de işe yaramıyor sizce laptopu geri alırlarmı?:)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hobapli

arkadaşlar an itibari ile size ubuntu hardy den yazıyorum sorunu şu şekilde çözdüm windows üzerinden kurulum dosyalarını sabit diske attıktan sonra (windows üzerinden ubuntu yüklemek)yeniden başlattım aslında bunu daha önce daha çok yapmıştım ve sizede belirtmiştim ama püf nokta bootloaderdan ubuntuyu sectikten sonra press esc for menu seceneğini gördüğünüzde(5 sn içinde kapanıyor)esc tusuna basıyoruz orda  4 5 tane secenek var güvenli kip ACPI mod falan ordan ACPI sectim problemi kendisi halletti herkeze ilgisi için teşekkürler forumlarda bununla birçok arkadas karsılasıyor dikkatimi çekti ve kimse cozume ulasamamıs diyebilirim aklınızda bulunsun.

bi sorum var touchpad ile ilgili profosyonel bi program yada bi eklenti gibi birşey bilen varmı?