LINUX\Ubuntu Kurmak İstiyorum Fakat

Başlatan sust, 02 Ekim 2008 - 00:42:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sust

İkinci işletim sistemim olarak Ubuntu Hardy Heron sürümünü kurmak istiyorum fakat okuyup anlayamadığım bazı konular var ;

1. si Kurmak için HDD'nin 4 part a ayrılması gerektiği gibi bir bilgi okudum bu doğru mudur ? (Bunun sebebi windows dosyaları ve belgelerin kaybedilmemesi sanırım; fakat 4 dendiği için çelişkiye düştüm.)

2.si Kurduğum zaman benim donanım driver larımı yüklemem gerekmeyecek mi, Ubuntu donanımları kendisi mi tanıyacak ? ( USB portlarımı randımanlı bir şekilde kullanabilecek miyim ?)

3. sü Ubuntu kurulması çok açıkça anlatılmış fakat ben memnun kalmayıp kaldırmak istersem nasıl bir yol izlerim bunu bulamadım

Bu konularda yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler
--Barış--

eldirr

1- Bir adet Ubuntu içim bölüm gerekiyor bir de geçici (swap) alanı gerekiyor. 3. de windows ama 4. ne bilemedim ben.

2- Eğer dilersen Ubuntu iso dosyasını cdye çektikten sonra çalıştırılabilir cd olarak başlatabilir ve Ubuntu'yu kullanarak neleri tanıyıp tanımadığına bakabilirsin. Çoğu sürücü yüklü geliyor ama olmayanlar için de forumda arama yapabilir eğer yoksa yeni başlık açıp yardım isteyebilirsin. USB portlarını randımanlı kullanmak kısmını anlamadım? Ne bağlayacağına bağlı, eğer USB bellekten falan bahsediyorsan ama sorun oluşturmaz onlar.

3- Açıkçası hiç kaldırmadığım için emin değilim ama işletim sistemi seçtiğiniz bir ekran var (grub) onu kaldırmanız ve o disk bölümünü formatlamanız durumunda kaldırabilirsiniz. Ama alışırsanız eğer kaldırmak isteyeceğinizi pek sanmıyorum :)

XemreG

sanırım arkadaş baya baya bi arastırmıs soyle / root dizini /swap alanı /home dizini 4 değil üç bölüm diye biliyorum ben boyle yapmakta mumkun ama mantıksız geliyo bana bir çok kişi boyle ayırmıs sistem dosyaları ayrı partitionda home dizini ayrı partitionda 2 yeterlidir. Ramin 2 katı swap ideal diye yazıyor birçokyerde..

windows dan sonra linux kurulunca grup onu algılıyor baslangıcta secebiliyosun ama windows gormuyo diye biliyorum o nedenle sıra önem arz ediyo tabi daha sonradan da kurmak mumkun ama ek bir uğraş..

formatlama konusu pek sanmıyorum formatlicanızı ama o bolumu gene windows cd si takıp formatlaya biliyosunuz. Fazla bi ek işlemi yok..

sust

Çok garip fakat çok güzel birşey bu yani ekran kartımı, ana kartımı tanıması Harika :D

Örneğin SKY-Star2 TV kartımı tanımayabilir fakat bunun çözümü mümküm diyorsunuz, Bu Ubuntu ile iyi anlaşacağım galiba,

Tekrar Teşekkürler.

eldirr

Eğer aşağıdaki sayfada anlatılan ise tv kartınız, evet mümkün gözüküyor çözümü;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2664.0.html

:)

Yalnız ne olur olmaz yükleme yapmadan önce önemli belgelerinizin yedeğini alın.

Sypro

Alıntı yapılan: sust
İkinci işletim sistemim olarak Ubuntu Hardy Heron sürümünü kurmak istiyorum fakat okuyup anlayamadığım bazı konular var ;
30 ekime kadar test sürüşleri yapıp sonrasında 8.10 ile devam ederseniz harika olabilir:) Neyse, konulara geçelim,

1. si Kurmak için HDD'nin 4 part a ayrılması gerektiği gibi bir bilgi okudum bu doğru mudur ? (Bunun sebebi windows dosyaları ve belgelerin kaybedilmemesi sanırım; fakat 4 dendiği için çelişkiye düştüm.)
4 partition şöyle olabilir:
1- ext3 (ubuntu için)
2- swap (takas alanı)
3- ntfs (windows için)
4- ntfs ya da fat32 ya da ext3* (ortak kullanıma uygun depo alanı)
* = ext3 'ü windows altında çalıştırmak için programa ihtiyaç duyacaksınız.

2.si Kurduğum zaman benim donanım driver larımı yüklemem gerekmeyecek mi, Ubuntu donanımları kendisi mi tanıyacak ? ( USB portlarımı randımanlı bir şekilde kullanabilecek miyim ?)
Muhtemelen ekran kartı ve varsa wireless için driver gerekecektir, onun dışında kullanacağınız yazıcı tarayıcı, tv kartı gibi donanım ve çevre ürünlerinin de çoğu ile uyumlu çalışacak, çalışmazsa ufak tefek uğraşlarla kullanılabilir hale getirilecektir.

3. sü Ubuntu kurulması çok açıkça anlatılmış fakat ben memnun kalmayıp kaldırmak istersem nasıl bir yol izlerim bunu bulamadım
Sanıyorum ki en temiz yol live cd ile açıp partition'ları siler ve resize ile istediğiniz yere eklerseniz sorun kalmayacaktır. Genellikle hdd'nin tümünü seçtiğim için kaldır sil gibi dertlerim olmadı bu güne kadar. Fakat kullanmaya başladıktan sonra muhtemelen bu soruyu sorduğunuz için kendinize güleceksinizdir :)

Bu konularda yardımlarınızı bekliyorum.
Her zaman:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."